Řešíte pojištění domu? Dejte si pozor na překvapení

Koupě nebo pronájem nemovitosti sebou přináší i jednu zásadní otázku. Pojistit či nepojistit? Pojďme se zblízka podívat, jaké jsou možnosti na tuzemském trhu a jaké překvapení při sjednání pojištění nás mohou potkat.

Contents

Pojištění nemovitosti je priorita

Uvažujete o pořízení nemovitosti a hledáte vhodné pojištění nebo jste si právě jednu pořídli a chcete zjistit více informací. Pojištění nemovitosti se může skrývat pod celou řadou názvů. Nejčastěji se setkáte s pojištěním rodinných domů, pojištění staveb, pojištění budov a podobně. Takové pojištění se vám hodí v případě, kdy chcete pojistit stavbu samotnou.

Tento typ pojištění kryje škody vzniklé živelnou událostí, odcizením nebo vandalstvím. V praxi je však připojeno k danému produktu i celá řada dalších rizik. Někdy je to zdarma, jako bonus, ale ve většině případu je taková služba za poplatek.

Některé instituce navíc umožňují bezplatné připojištění vedlejší stavby, pokud je její hodnota do určitého procenta vůči hodnotě pojišťované nemovitosti (např. do 15%).

Během sjednání pojištění domu je důležité zjistit, jaké škody vaše pojištění kryje. Celá řada pojišťoven zahrnuje do pojištění poničení fasády ptáky, hmyzem nebo poničení kůry stromů či keřů na zahradě. Pojištění může také obsahovat situaci, kdy vám praskne vodovodní potrubí a způsobí vám škody. Ve smlouvě také můžete nalézt doložku o krytí rizika přepětí, kdy může dojít ke zkratu a požáru uvnitř budovy.

Předem si však vše ověřte a řádně nastudujte. Někdy se tyto služby zahrnují do základního pojištění a jinde se jedná o bonusové doložky. Pojištění se může týkat i vybavení domácnosti, sklepa, garáže a dokonce i příslušenství osobního automobilu. Podobná pojištění jsou možná i pro chaty či chalupy. V některých případech je tento druh veden zvlášť.

A co pojištění bytu

Pro majitele bytu je vhodné hledat pojištění bytu a ne nemovitosti. Tento druh pojištění kryje především škody, které vznikají na stavebních součástech bytu nebo jsou způsobené živelnou událostí, vodovodní havárií, odcizením či vandalismem. Setkat se můžete se stejným označením, jako pro nemovitost, ale mnohem častěji je jmenováno jako pojištění bytu.

Sjednáním se ujistíte, že vám bude nahrazena škoda, která vznikla na oknech, dveřích, obkladech, podlaze a dalších stavebních komponentech. Některé pojišťovny počítají i s nebytovými prostory, sklepením, garáží, kolárnou a dalších společných částí domu. Poslední zmiňovaná položka je však složitější na vyřizování. Nebytové prostory a společné prostory mají v rámci smlouvy uvedené speciální podmínky, jako například, že zámek od sklepa musí mít speciální cylindrickou vložku nebo zámek na kolo na kolo musí být opatřen speciálním zámkem atd.

V rámci pojištění bytu získáte i záruku na náhradu škody v momentě, kdy se vám porouchá sklokeramická deska, vestavěné spotřebiče nebo věci v autě. Opět si předem projděte všechny body pojištění a nastudujte si v jakém případě máte nárok na vyplacení škod a jaké podmínky musíte splnit. Každá pojišťovna přistupuje k pojištění bytu jinak.

Pozor si dávejte především na výluky. Ukrývají řadu překvapení

Jednou z důležitých položek v dokumentu jsou výluky. Ty totiž určují, kdy máte nárok na vyplacení pojistky a kdy vám nárok zaniká. Přestože pojištění proti teroristickému útoku existuje. Standardní výluky, kdy neplatí pojištění, je právě například škoda způsobená vlastním zaviněním, škoda v důsledku válečné události nebo teroristického útoky. Setkat se můžete i s výlukou, která zahrnuje vadu nemovitosti již před sjednáním. Ani v takovém případě nemáte nárok na vyplacení pojistky.

U pojištění povodní a záplav je velmi častým jevem čekací doba. Pojištění začne platit až 10 dnů od sjednání. V momentě, kdy velká voda přijde dříve, máte smůlu. U přepětí musíte dokázat, že byla v oblasti bouřková činnost nebo potvrzení rozvodových závodů, který dokazuje větší výskyt škod v oblasti. Pokud se výskyt přepětí neprokáže, máte smůlu.

U prasknutí vodovodního potrubí je zapotřebí mít potrubí v perfektním stavu. Nesmí být zrezavělé, zkorodované nebo opotřebované. Pojištění je tu proto, aby vás ochránilo před nečekanými událostmi. Stále však platí povinnost starat se o svůj majetek a škodám předcházet.

Pojištění nespadá ani na zapůjčené věci. Pokud vám někdo z příbuzných půjčí elektroniku, kterou zloděj odcizí, pojištění se na tento případ vztahovat nebude.

Pojistěte si domácnost a mějte vybavení v bezpečí

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení a věci, které jste si do bytu pořídili. Také se vztahuje na škody způsobené živly, povodně, záplavy atd. Některé zahrnují rizika přepětí, zničení elektrospotřebičů či krádež auta.

Jste-li nájemce a byt vám nepatří, vystačíte si s pojištěním domácnosti, kdy si pojistěte jen váš majetek. Vlastníkovi nemovitosti se však vyplatí kombinovat více pojištění dohromady. Tedy pojištění stavby a domácnosti.

Pro studenty je tu pojištění koleje

Pro studenty středních a vysokých škol je zde možné pojištění koleje. Tento druh pojištění kryje riziko odcizení, poškození nebo zničení notebooku, mobilního telefonu, MP3 přehrávače, brýlí, sportovních potřeb a jiných věcí. Opět je dobré podívat se na výluky. Zabezpečení totiž hraje zásadní roli, zda vám bude pojistka vyplacena a v jaké míře.

Jak je to s plněním

Každá instituce to má jinak. Setkat se však můžete s plněním tří typů. První je pojištění uzavřené na novou věc. Tedy vyplatí se vám částka, která je nutná k pořízení nové neopotřebované věci. Druhý typ plnění je ponížený o opotřebení, čas, a další parametry nastavené ve smlouvě. Další varianta pak záleží čistě na nabídkách pojišťovny nebo druhu pojištění.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *