Zajímá vás investice do nemovitostí? Podívejte se, do kterých investovat

Nemovitosti jsou určené nejenom k bydlení. Mohou se stát také variantou určenou při investování. Jedním z hlavních důvodů je to, že se mohou zajímavě zhodnotit i v čase a tak patří mezi konzervativní investice. Navíc na ně je pohlíženo i jako na celkem zajímavý uchovatel hodnoty. Opomíjet nelze ani často dobrou likviditu. To vše je jenom zlomek hlavních důvodů, proč je investice do nemovitostí stále tak vyhledávaná. Pokud i vy chcete jít touto cestou, podívejte se na možnosti, do kterých se dá investovat.

Contents

Komerční objekty jsou stále poptávanější investice do nemovitostí

Začneme celkem netradičně. A to proto, že toto odvětví stále není v popředí, i když dokáže nabídnout celkem zajímavé možnosti zhodnocení. Máme na mysli takové investice do nemovitostí, které jsou spojeny s komerčními objekty. Tedy takovými, ve kterých se nebude bydlet, ale ve kterých se bude vyvíjet určitá ekonomická činnost. Mezi hlavní možnosti patří:

  • Obchodní prostory
  • Prostory pro restaurace, bary a kavárny
  • Kancelářské prostory

Tato trojice může být v souvislosti s investicemi skutečně celkem zajímavá. Jak proto, že se dané místo pronajímá podnikatelům, tak i proto, že se očekává, že na daném místě i vydrží. Když už si obchod nebo restaurace udělá své jméno, neočekává se, že by došlo ke stěhování. Nutno však říci, že nejlépe jsou na tom takové komerční objekty, které jsou na lukrativních místech, kde je zaručený i zájem lidí.

Výrobní a skladovací prostory

Investice do nemovitostí není spojena jenom s domy a byty

Investice do nemovitostí není spojena jenom s domy a byty

Ještě zůstaneme u komerčního segmentu, jelikož ten toho může nabídnout mnohem více. Investice do nemovitostí může být směřována i do objektů, jako jsou různé haly. Ty mohou podnikatelům posloužit jako skladovací, stejně jako výrobní prostory. I zde samozřejmě hraje roli to, kde přesně se nacházejí. Roli hraje ale také celková velikost, dobrá dostupnost i pro nákladní dopravu, nebo celková energetická náročnost spojená s provozem. Ideální je vlastnit modernější halu v oblastech průmyslových zón. To je považováno za velmi dobrou investici.

Klasické byty

Jedna z nejznámějších možností, pokud jde o investice do nemovitostí. Proč jsou klasické byty kupovány? Je to z důvodu, že jsou následně pronajímány. Zde je možné jít hned dvěma cestami. První je založena na krátkodobém pronájmu, a to hlavně cestovatelům. Ideální platformou je v tomto případě portál Airbnb, který je celosvětovým hitem, přes který pronajímáte byt.

Druhou cestou je následně klasický dlouhodobý pronájem. Cílem každého investora je sehnat takové nájemníky, kteří budou slušní, kteří budou mít bezproblémovou platební morálku a kteří budou chtít v daném bytě bydlet dlouhodobě. V případě investice do bytů však doporučujeme důkladně vybírat, jakou nemovitost koupíte. Co by mělo hrát roli?

  • Velikost a celková dispozice
  • Lokalita nemovitosti s ohledem na občanskou vybavenost
  • Náklady spojené s provozem bytu

Hitem se stávají i bytové domy

Nejenom, že je možné pořídit si samostatný byt. Je ještě druhá možnost, která je vhodná spíše pro větší investory s dostatečným kapitálem. Jak taková investice do nemovitostí vypadá? Je koupený celý bytový dům. To v praxi znamená, že je koupený objekt, ve kterém je hned několik bytů, které jsou dále pronajímány. To přináší investorům hned několik výhod. Tou první je fakt, že mají hned několik bytů v zajímavé a žádané lokalitě. Druhé pozitivum je spojeno se správou dané investice. Není nutné jezdit po celém městě do jednotlivých různě rozesetých bytů, ale jenom na jednu adresu, kde jsou všechny umístěny. To může snižovat celkové náklady, stejně jako starosti.

Lákadlem se stávají také pozemky

Tato možnost investice do nemovitostí je určena spíše pro zkušenější investory, kteří mají znalosti i zákulisní informace. A to z toho důvodu, že vlastnit les, nebo zemědělskou půdu není zase až tak výhodné a zhodnocování rozhodně není nijak výjimečné. Jako alternativa se mohou jevit různé stavební parcely. Ani zde to ale není jednoduché. To proto, že při jejich prodeji, hlavně od měst a obcí, je závazkem nutnost postavit si dům do určitého data. To v praxi znamená, že jsou investoři a spekulanti vyfiltrováni a daný pozemek je tak určený primárně těm, kteří touží po vlastním bydlení.

Kdo ale má určité zákulisní informace, ten může vydělat i na zcela obyčejném pozemku. Jak? Stačí plánovaná změna územního plánu, kdy se z orné půdy stane parcela. Navýšení ceny je astronomické. Stejně tak nezapomínejme třeba na plánované budování průmyslové zóny, které se na ceně pozitivně podepíše. Stejné je to i v případě různých plánovaných silnic, kdy je třeba realizovat odkud pozemků.

Neobyvatelné nemovitosti

Celkem specifická možnost investice, která ale vyžaduje spíše dlouhodobé výhledy. Pokud se půjdete podívat po městě, kde bydlíte, jistě najdete řadu nemovitostí, které jsou v neobyvatelném stavu. I ty se mohou stát zajímavou investiční příležitostí. Lákadlem je jejich nízká pořizovací cena, která je však jenom částí celé investice. Nutné je vždy počítat i s dodatečnými náklady.

Možné je nemovitost nechat strhnout a následně postupovat jako v případě investice do pozemků. Stejně tak je možné nemovitost zrekonstruovat a vytvořit tak dům s několika byty, které budou dále pronajímány. Podobný plán může být postavení na zbourání stávající stavby a postavení nového objektu. A to jak soukromého, tak třeba i komerčního. Nutno ale říci, že dané cesty nejsou u soukromých investorů pro časovou náročnost příliš oblíbené. Na druhou stranu dodejme, že dané postupy jsou celkem vyhledávané hlavně u developerů, které se soustředí na realizaci nového bydlení.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *