Nepoctiví dodavatelé energií – jak nenaletět?

Bez energií se dnes neobejdeme. Jaké jsou ty hlavní? Je to pochopitelně ona nejznámější dvojice, tedy plyn a také elektřina. Většina z vás má doma určitého dodavatele. Pokud jde o změnu, nemusí s tím být zase až takový problém – pokud se neobjeví nepoctiví dodavatelé energií. Konkurence je dnes velká, a pokud jde o hlavní motivace, mohou sem patřit tyto tři věci?

  • Výrazně snížená cena
  • Lepší a detailnější přehled
  • Výhodnější smlouva

Samozřejmě ne každý přechod k jinému dodavateli je nutně pozitivní. Je mnoho případů, které jasně poukazují na pravý opak. Proto jsme pro vás připravili přehled, jak nenaletět dodavatelům energií.

Contents

Nepoctiví dodavatelé energií mohou nabízet dárky

Nepoctiví dodavatelé energií mohou zkoušet různé fígle

Nepoctiví dodavatelé energií mohou zkoušet různé fígle

Ty se dnes stávají poměrně velkým lákadlem, jak získat zákazníka. Bohužel dodat je nutné to, že málokdo dnes dává skutečně něco zadarmo. Dárky se dnes nestávají odměnou, ale spíše marketingovým nástrojem, který nepoctiví dodavatelé energií využívají. I to je onen pravý důvod, proč jsou nabízeny i novým zákazníkům. Buďte ale na pozoru. V první řadě proto, že si dané dárky dost možná zaplatíte, a to výrazně vyšší cenou energií, nebo třeba na různých poplatcích. Potom také pozor na možné změny smluv, nebo jejich rušení. Velmi často to může mít za následek situaci, kdy bude nutné dárek vrátit, nebo jeho hodnotu zaplatit – a to znamená nemalý výdaj.

Podomní prodejci nejsou ti praví

Mnoho měst a obcí začíná na podomní prodej celkem výrazně reagovat. V jakém konkrétním smyslu? Snaží se o to, aby mu zabránily. A to tím, že jsou vydávány vyhlášky, které ho bez ohlášení a povolení zakazují. Je ale stále řada měst, kde je pořád povolen, stejně jako jsou případy, kdy se po bytech chodí bez povolení. Zde musíme jasně říci, že sjednávat něco mezi dveřmi není to pravé. Hlavně proto, že je zde vyvíjený poměrně velký nátlak, tak i proto, že nabídky nemusí být rozhodně nijak výhodné. Většina prodejců pochopitelně pracuje jenom pro jednu dodavatelskou firmu, a pokud jim o něco jde, tak jenom o prodej, protože z něho mají provizi. Výhody pro klienta jsou až na posledním místě.

Nenechte si vnutit další produkty

Velmi častý jev, u kterého je dobré také být na pozoru. Velmi často vám jsou doslova vnucovány produkty, které ani nepotřebujete. Primárně tak můžete chtít elektřinu nebo plyn, ale nepoctiví dodavatelé energií vás můžou tlačit do různých doplňkových služeb, jako je pojištění. A ty jsou jenom málokdy zdarma. Co to znamená? Je to poměrně jasné. Mluvíme zde o situaci, že prvotní změna dodavatele, který měl být výhodnější, bude směřovat k tomu, že získáte celou řadu služeb navíc. A potom, když si vše sečtete, tak rázem zjistíte, že tarif je výhodnější, ale na všem ostatním už přeplácíte. Nejhorší je potom zjištění, že v rámci svého tarifu budete míst služby, které ani nevyužijete.

Nedávejte nikomu své osobní informace

To se může stát nejenom ve chvíli, kdy je u vás podobní prodejce, ale třeba i ve chvíli, kdy se snažíte porovnat si ceny energií online. Dané porovnávače rozhodně nejsou na škodu, jelikož vám mohou dobře pomoci v tom, že vyberete tu nejlepší možnou nabídku. Ne všechny ale fungují tak, jak by fungovat měly. Ideální stav je ten, že vše bude provedeno nezávazně. V praxi to znamená, že zadáte několik hlavních informací o lokalitě a spotřebě a následně už můžete vybírat z jednotlivých nabídek.

Ne vždy ti ale chodí tak, jak jsme popsali. V některých případech po vás mohou být požadovány i detailní osobní údaje. Ty nedoporučujeme dávat. Z jakého důvodu? Budete následně neustále kontaktováni obchodními zástupce a prodejci. A co bývá vyžadováno nejčastěji?

  • Plné jméno a adresa
  • Telefonní kontakt
  • Emailová adresa

Když si nejste jisti, nic nepodepisujte

Mnoho lidí je pod nátlakem tlačeno k tomu, aby podepsali smlouvu. Na to velký pozor, jelikož právě podpis je jednou z největších chyb, kterou v tomto ohledu můžete udělat. Proto pokud si nejste úplně jisti, nenechte se k podpisu dotlačit. Jednoduše řekněte, že si vše potřebujete jenom promyslet a že se poté ozvete. Nenechte se nalákat na různé výhody, které by pro vás plynuly z okamžitého uzavření smlouvy. Tím nepoctiví dodavatelé energií často argumentují. Když se podíváte na internet, zjistíte zde, že stejné výhody budete mít i tak. Jde jenom o častý fígl.

Nejenom, že nedoporučujeme podepisovat samotné smlouvy. My pro jistotu nedoporučíme podepsat skutečně vůbec nic. Proč? Jelikož jsou známy případy, kde je lidem podstrčený zcela jiný dokument, než ten, který má být údajně podepsán. Příkladem je to, že se mluví o potvrzení předání osobních údajů, ale ve skutečnosti je podepsána smlouva.

Právo na odstoupení stále máte. Výhoda pro vás

Co když uděláte chybu? Nezoufejte. Udělat ji může každý. Naštěstí jste chráněni našimi zákony, které byly v posledních letech upraveny tak, že máte nárok na odstoupení od smlouvy, když vás nepoctiví dodavatelé energií donutí k podpisu. A to, i když všechno podepíšete a se vším souhlasíte. Pokud jste klasický spotřebitel, máte celých 14 dní na to, abyste udělali krok zpět. V takovém případě podejte žádost o odstoupení od smlouvy. Jaký je ideální postup? Pošlete doporučený dopis s dodejkou. Budete tak mít jistotu jeho přijetí, což vám v možném budoucím sporu jasně nahrává. Pro podpoření dané jistoty doporučíme ještě jednu věc. Jakmile dopis odešlete, informujte firmu mailem, že jste jí odeslali písemné odstoupení, a uveďte dopis konkrétního čísla. Nebude tedy pochyb, že daný dopis byl skutečně ten, který byl spojený s anulováním smlouvy.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *