Investiční byty jako zajímavá cesta ke zhodnocení peněz

Mluvíme-li o možnostech investic, rozhodně je jednou z velmi oblíbených ta, která je spojena s nemovitostmi. Zde existuje hned několik cest, kterými se můžeme konkrétně vydat. Pokud si je zmapujeme, jedná se o tyto možnosti:

  • Koupě nemovitosti za účelem budoucího prodeje
  • Koupě nemovitosti za účelem udržení hodnoty peněz
  • Koupě nemovitosti za účelem pronájmu
Investiční byty jsou možností, jak získat nemovitost i s nájemníkem

Investiční byty jsou možností, jak získat nemovitost i s nájemníkem

Právě poslední možnost můžeme v současné době označit za tu, která je nejvíce vyhledávaná a z toho důvodu také nejvíce oblíbená. Právě zde proto vznikla možnost koupit si takzvané investiční byty. Podívejme se na pozitiva, ale i možná negativa této varianty.

Contents

Co jsou investiční byty?

Jedná se o klasické nemovitosti, které však nejsou určené tomu, kdo v nich má zájem v budoucnu bydlet. Jsou určené výhradně jenom tomu, kdo pod bytem vidí možnou investici. A to v tom, že zde bude mít pravidelné nájemníky, kteří mu budou platit měsíční platby. Zatímco u klasických bytů je třeba daného nájemníka najít, investiční byty se prodávají už s nájemníky, u kterých je pouze převedena smlouva na jinou osobu. Tedy na vás jako na osobu kupujícího, který má o konkrétní byt logicky zájem.

Lze ušetřit čas hledáním

Nejprve se podíváme na několik pozitiv. Tím prvním je rozhodně to, že v případě koupě investičního bytu lze ušetřit čas samotným hledáním nových nájemníků. To mnohdy může trvat třeba i několik měsíců, než se najde někdo, kdo bude skutečně spolehlivý a u koho bude jistota, že bude také bezproblémovým nájemníkem. Investiční byty jsou obvykle nabízeny právě s nájemníky, u kterých není z dlouhodobého hlediska jakýkoliv problém s bonitou, což znamená, že za nás někdo jiný vybere v podstatě ideální osobu nebo osoby, které do bytu chceme.

Vyděláváme od prvního dne

Kromě toho, že neztrácíme čas hledáním, také můžeme vydělávat v podstatě od prvního dne, kdy je koupě plnohodnotně uskutečněna. V tomto směru platí, že jakmile je nemovitost naše, stačí už jenom změnit samotnou smlouvu. S tím souvisí fakt, že následující nájmy již půjdou přímo na naše bankovní účty a my z nich můžeme ihned těžit. Samozřejmostí je, že součástí nových smluv obvykle bývá také okamžité vyúčtování energií a dalších služeb, díky čemuž lze začít s čistým štítem. Navíc si lze ihned udělat představu o tom, kolik daní obyvatelé takzvaně propálí a zda tomu zálohy také odpovídají.

Hypotéka je možná

Banky obvykle neřeší, zda v kupované nemovitosti plánujeme bydlet, nebo nikoliv. Proto mezi pozitivum může patřit i to, že lze na investiční byt získat hypotéku. Stejně jako na každou nemovitost jako takovou. Samozřejmostí je, že výše úrokových sazeb, celkové podmínky získání nebo výše poskytnuté částky obvykle závisí na daném poskytovateli, tedy bance.

Máme jasno o ročním zhodnocení

Investiční byty jsou prodávány s dlouhodobými nájemníky, což znamená i jistotu toho, že lze ještě před koupí nahlédnout na reálná čísla. Jelikož jsou spojeny s reálnými platbami a nikoliv jenom předpoklady, můžeme si být jisti tím, že si uděláme nejlepší možný obrázek o tom, kolik nám investice přinese. Je třeba počítat s tím, že z výše samotného nájmu je třeba vždy odečíst několik nezbytných věcí, jako je:

  • Spotřeba energie
  • Poplatky spojené se správou domu
  • Platby za nezbytné opravy a výměny

Lze tak jasně spočítat, jakou má daná investice návratnost a zda se za současného stavu investiční byty vyplatí, nebo ne. A jaké mohou být jejich nevýhody?

Investiční byty jsou obvykle dražší

To j jejich hlavní negativum, se kterými zkrátka a jednoduše musíme počítat, pokud nad nimi uvažujete. Je to dáno tím, že jsou s nimi spojeny právě ony jistoty okamžitého výdělku a spolehlivých nájemníků. Ceny mohou být vyšší třeba i o několik jednotek nebo desítek procent, což může činit poměrně vysoké sazby. V daném ohled je proto dobré si jasně spočítat, zda se vyplatí investiční byty s jistotou, nebo je z hlediska ceny lepší riskovat to, že budeme i několik měsíců bez nájemníků.

Nájemníci nemusí setrvat

I když se jedná o dlouhodobého a bezproblémového nájemníka, rozhodně to neznamená, že v našem bytě musí setrvat. I smlouva na dobu neurčitou může být vypovězena. V takovém případě začne běžet několikaměsíční výpovědní lhůta, což je v podstatě poslední doba kdy daného nájemníka v nemovitosti máme. Poté nezbývá, než začít hledat nového.

Lokalita nemusí být vždy ideální

Investiční byty mohou mít tu nevýhodu, že jsou stavěny v lokalitách, které se sice v dnešní době mohou jevit jako ideální, ale v budoucnu tomu tak již být nemusí. To může znamenat jak úbytek zájmu o pronájem, tak to může znamenat také riziko poklesu cenu. Jelikož je investice do nemovitostí považována za dlouhodobou, je dobré ještě před samotnou koupí například prostudovat územní plány, záměry města, nebo jiné kroky daného developera.

Nabídka není tak velká

Posledním negativem je rozhodně fakt, že nabídka investičních bytů není ta velká, jak mnozí investoři očekávají. Je to dáno především tím, že mnoho zájemců o nemovitost chce v daném bytě spíše bydlet, stejně jako je to dáno i tím, že najít spolehlivého nájemníka, u kterého by nebyly problémy ani s chováním, ani s placením je dnes spíše složitější úkol. I to přispívá k tomu, že mnozí investoři do nemovitostí musí jít klasickou cestou spojenou s koupí prázdného bytu. Na druhou stranu stále zde figurují realitní kanceláře, které mohou (samozřejmě za provizi), kvalitního nájemníka najít.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *