Investice do zlata se nevyplácí

Pokles ceny zlata v roce 2013 způsobil, že se řada investorů domnívá, že investovat do zlata se nevyplácí. Je tomu opravdu tak, a jaká specifika má zlato jako investice?

Zlato jako jistota v nejisté době

Hlavní argument, proč bychom měli diverzifikovat investiční portfolio a zahrnout do něj i cenné kovy jako zlato nebo stříbro, je ten, že oba kovy představují jistotu v době, kdy ostatní investice ztrácí na hodnotě. Zlato je totiž jedinou účinnou ochranou úspor v dobách inflace nebo dokonce hyperinflace.

Kromě toho má však zlato i nezanedbatelnou symbolickou hodnotu, tisíce let sloužilo jako platidlo. Zlato i stříbro je měnový kov, a proto jsou odolné vůči inflaci. Žádná měnová reforma jeho cenu neznehodnotí, to však neplatí například o akciích.

prázdná truhla bez pokladu

Investice do zlata se nevyplácí

Proč cena zlata klesá aneb proč investice do zlata se nevyplácí

Zlato jako investice má určité výhody, ale také nevýhody. Jako každá jiná investice prochází určitým investičním cyklem, a proto je důležité zlato nakupovat v první polovině tohoto cyklu. Pokud koupíme zlato v době, kdy je jeho cena na vrcholu, nelze očekávat nic jiného než pokles ceny a tady investice do zlata se nevyplácí.

Co udělat, když hodnota investičního zlata klesne? Důležité je nepanikařit, neprodávat a vytrvat, jeho hodnota totiž začne znovu růst, chce to jen čas.

Existují sice komodity, které přinášejí dlouhodobě lepší zhodnocení, ale přesto by měl mít každý investor část prostředků uloženou právě ve zlatě – odborníci doporučují zhruba jednu desetinu. Jedná se o jistotu v případě, že dojde ke globální krizi a inflaci, která znehodnotí ostatní investice. Čím vyšší bude inflace, tím vyšší cenu budou drahé kovy mít.

Investovat do zlata není nutné pouze formou nákupu slitků, existují i jiné způsoby – méně náročné na skladování, pojistnou ochranu atp. Na druhé straně jsou to právě slitky, které můžeme v určité pamětní formě dát někomu jako nezapomenutelný dárek.

Ačkoli má tedy investiční zlato své nesporné nevýhody, má i nesporné výhody – investice do akcií zpravidla přinese větší výnosy, ale do zlata se vyplatí investovat díky jeho odolnosti vůči inflaci a vlivům globální krize.

3.8/5 - (9 votes)

You may also like...

6 Responses

 1. Vitek napsal:

  Nejlepší je mít prachy doma pod polštářem. Však vidíte jak je to teď s ropou. Investovat má smysl do rodiny, ne pro zisk.

 2. alena napsal:

  To mate sice pravdu, ale penize pod polstarem jsou mrtve penize, musi se tocit a vydelavat a ne se znehodnocovat pod polstarem!

 3. vorvan napsal:

  To jistě, dneska jsou peníze v bance v bezpečí, škoda že ztrácejí hodnotu stejně jako pod polštářem 🙂

 4. David napsal:

  Peníze jsou jenom měna a měna je oběživo, kdežto zlato je uchovatel hodnoty z dlouhodobého hlediska.

 5. Marek napsal:

  Taková investice do zlata se může vyplatit, co myslíte?

 6. Lukáš napsal:

  Já si myslím že se vyplatí, ale všeho s mírou, zase bych do toho neinvestoval všechno co mám protože člověk nikdy neví co se může stát. Nejvíc mi asi vyhovuje investovat do mincí, mám třeba minci Napoleona v bitvě i Slavkova, má cca 7,8 g certifikovaného zlata, a ta cena za ní byla podle mě celkem dobrá. Podobných mincí mám několik a jsem rád že je můžu mít doma, třeba jednou přijde čas kdy se budou hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *