Jak na bezpečné investování?

Máte finanční prostředky a chcete je investovat? Pokud ano, nemělo by vás zajímat jenom to, kolik peněz můžete vydělat. Primárně je při investicích důležité, abyste neprodělali. Podívejte se s námi na několik hlavních cest, které jsou spojeny s tím, jak zvládnout bezpečné investování, pomocí kterého minimalizujete případné finanční ztráty na minimum.

Contents

Rozložte riziko

Vsadit vše na jednu kartu sice může být lákavé a jednoduché, ale je to největší chyba, jakou můžete udělat. S tímto krokem bezpečné investování rozhodně spojeno není. Je tomu právě naopak. Z jakého důvodu? Investování může přinášet i rizika, a pokud dojde k propadu právě u vaší investice, rázem přicházíte o všechno. O většinu, nebo o veškeré vaše finance.

Rozložení rizik, tedy takzvaná diverzifikace je ideální cestou, jak rizika minimalizovat. Pokud máte své finance rozloženy v několika různých investicích, a jedna z nich bude ztrátová, může zisk z ostatních jednoduše nejenom pokrýt vaše ztráty, ale dokonce můžete být stále v plusu. Sice méně, ale plus to bude.

Bezpečné investování není spojeno s kompletními úsporami

Dále nezapomínejte na to, že není vhodné při investicích používat veškeré vaše peníze. Z jakého důvodu? Opět myslete na to, že se mohou objevit problémy a vy o finance přijdete. Je proto lepší mít k dispozici bezpečně uložené rezervy. Ty je možné mít:

  • Doma
  • Na běžném účtu
  • Na spořicím účtu

Výhodou je, že dané peníze máte kdykoliv k dispozici třeba na běžné výdaje, které s vaším životem souvisí. Bylo by sice lákavé, kdyby vám mohly také vydělávat, ale vždy je lepší mít jistotu toho, že když dojde k nenadálé situaci, budete je mít k dispozici. Tím nebudou vaše investice ohroženy třeba tím, že by bylo nutné podávat výpovědi různých smluv, nebo předčasně ukončovat otevřené pozice.

Investujte pravidelně

Investování není o tom, vložit všechny našetřené peníze do různých investičních produktů. Bezpečné investování je spojeno také s tím, že naše peníze vkládáme do produktů pravidelně. Samozřejmě počáteční částka je vždy větší, ale následně je vhodné v jisté pravidelnosti investovat dále. Vždy je vhodné rozdělit z platu peníze na běžné výdaje, peníze na rezervy a dále peníze, které budeme dále investovat. Je to vhodné především proto, že po prvních investicích můžeme vidět, jakému směru a jaké oblasti se daří lépe a zde můžeme náš kapitál navyšovat. Díky tomu bude logicky docházet také k vyšším reálným výdělkům, ze kterých se budeme radovat.

S tím je spojeno také konkrétní sledování toho, jak se našim investicím daří. Zatímco ty úspěšné dále navyšujeme, u těch neúspěšných přemýšlíme právě o vybrání peněz, které si můžeme ponechat, nebo je můžeme rozdělit mezi ostatní investiční produkty, nad kterými uvažujeme.

Mějte přehled

Nenechte se nalákat reklamou, líbivými řečmi, nebo třeba přesvědčováním někoho z vašich blízkých. Vždy je dobré zjistit si co možná nejvíce informací o oblasti, do jaké chcete investovat, stejně jako si zjistěte i to, jaké jsou reálné výnosy, jaká jsou rizika, nebo co vše je třeba pro úspěšné investice udělat. Pokud se podíváme na cesty, které jsou dnes relativně bezpečné, a to z dlouhodobého hlediska, může se jednat o:

  • Nemovitosti
  • Drahé kovy
  • Fondy
Bezpečné investování je spojeno s rozvahou

Bezpečné investování je spojeno s rozvahou

Pokud se naopak podíváme na to, co může patřit mezi celkem rizikovou oblast, u které už musíme mít znalosti, lze sem zařadit třeba oblast forexu, akcie, stejně jako třeba dnes tolik lákavé P2P půjčky. Právě tyto oblasti často vyžadují dostatek znalostí v určitém segmentu, který nám následně pomůže lépe se zorientovat a zjistit, co bude za pár dní, měsíců, ale třeba i let.

Bezpečné investování vyžaduje klidnou mysl

Každý by chtěl vydělat co možná nejrychleji. To je přirozené. V rámci investování ale musíme říci, že tento náš pocit musíme ovládnout. Vždy je třeba mít čistou mysl a podívat se na klady a zápory investice objektivním pohledem. Jedině tak vyhodnotíme všechna rizika, která mohou nastat. Logicky platí, že investice, které mohou v krátkodobém horizontu nejvíce vydělat, jsou i nejvíce rizikové. Naopak dlouhodobější jsou zárukou větších jistot, za cenu menších zisků. Důležité je nenechat se ovlivnit našimi pocity ale investovat vždy obezřetně. S tím souvisí i již popsaná pravidelnost, stejně jako to, že bychom měli naše investice rozložit.

Zkusit lze i zajištěné investice

I ty jsou cestou, jak zhodnotit peníze. V rámci investování můžeme říci, že se jedná o směr, který je tím nejbezpečnějším. A to proto, že v případě těchto investic doslova nemůžeme prodělat. Můžeme buď vydělat, nebo získat všechny naše peníze zpět. Jakkoliv se to zdá lákavé, je ale počítat s tím, že výnos z takových investic není vždy tak velký, jak často očekáváme. Mnohdy se zisk blíží možnostem, jako jsou peníze uložené například na spořicích účtech v bankách, nebo na termínovaných vkladech. A zde o nich můžeme říci, že jsou také zajištěné, jelikož jsou do určité výše povinně pojištěny. Když už mluvíme o zajištěných investicích, je vždy třeba zhodnotit, kolik získáte a jak dlouho nebudete moci na peníze sáhnout. Ne vždy se totiž vyplatí. I když nemůžete prodělat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *