Úroky u hypoték se zvýší. Je to téměř jisté

Pokud sledujete současný vývoj ekonomiky, jistě jste postřehli informaci spojenou s tím, že bankovní rada České národní banky jasně rozhodla, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Jde samozřejmě o postup, který se na první pohled může zdát lidem jako celkem vzdálený, ale na pohled číslo dvě se jedená o postup, který mnoho lidí výrazně ovlivní. A to jak v souvislosti s klasickými úvěry, ta hlavně v souvislosti s hypotékami. Když bychom se měli podívat na aktuální úroky u hypoték, je jedna věc, která je už téměř jistá. Jsou to informace o tom, že by mělo dojít ke zdražení.

Contents

O jakém zvýšení mluvíme?

Než se podíváme na důsledky tohoto konkrétního kroku, je třeba se podívat na to, co se vlastně stalo a co Česká národní banka udělala. Z její strany došlo ke zvýšení úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů. Čím je dané sazba menší, tím výhodnější jsou jednotlivé úvěry. Čím je ale daná sazba vyšší, tím jsou půjčky méně výhodné. A je jasné, že se změna dotkne všech, a tak se změní i úroky u hypoték.

Úroky u hypoték půjdou nahoru už příští rok

Úroky u hypoték půjdou nahoru už příští rok

Na první pohled by se mohlo zdát, že dané navýšení není přece jenom až tak markantní. Ona konkrétní hodnota, o které zde mluvíme, je totiž ve výši 0,25 procenta. Právě o tolik byla daná základní úroková sazba zvednuta. Musíme ale dodat, že aktuální sazba činí 0,5 procenta, což už jasně dokládá, že jde o zvýšení celkem vysoké. Tím by se ale končit nemělo, jelikož mnoho analytiků předpokládá, že by se mělo objevit ještě další navyšování.

Úroky u hypoték by se měly zvýšit hlavně v příštím roce

Pokud se obáváte toho, že by se úroky u hypoték měly zvyšovat již nyní, tak vás uklidníme. Zatím se nepředpokládá, že by mělo dojít k výraznému skokovému zdražení. Dodat ale musíme, že pokud nad hypotékou uvažujete, je ideální vzít si ji právě nyní. Ideálně tedy ještě předkolem tohoto roku. Z jakého konkrétního důvodu? Jelikož se očekává, ž ono výraznější zdražení nastane hned v roce 2018. Jak z důvodu, že banky již naplno zareagují na zvýšení úrokových sazeb, tak mimo jiné i z toho důvodu, že dojde k tomu, že se očekává další navýšení.

Kam může vše směřovat?

Že ke zdražení dojde, to už je celkem jasné, jelikož ČNB udělala jasný krok, který se na nabídce současných hypotečních úvěrů musí jasně projevit. Navíc se očekává to, že by Česká národní banka měl sazbu opět zvyšovat. O termínu se zatím jenom spekuluje, a první informace ukazují, že by to mělo být dokonce o celý procentní bod. A to znamená, že úroky u hypoték už vyrostou vcelku razantně.

Dané krok budou směřovat i k tomu, že budou stoupat úroky i na ostatních úvěrových produktech, jakými jsou hlavně bankovní spotřebitelské půjčky. I zde se očekává, že by to nemělo být zase až tak skokové a podobně jako úroky u hypoték, tak i úroky u půjček budou stoupat pomalu. Připomeňme i to, že by mělo dojít i k vyššímu úročení vkladů. Zde se ale očekává ještě pomalejší vývoj, a ta si není důvod dělat jakékoliv iluze o tom, že by peníze nespořících účtech, nebo termínovaných vkladech, byly najednou zhodnocovány podstatně více. Zde pravděpodobně dojde ke skutečně minimálním změnám.

Vše by mělo být pozvolné

Pokud vás zajímá celkový vývoj a to, jak budou úroky u hypoték v budoucnu vypadat, je dobré podívat se na několik hlavních faktů. Ty říkají, že by nárůst v počáteční fázi přece jenom neměl být tak markantní a pokud půjde o navyšování, ta spíše o setiny, popřípadě o desetiny procenta. A to hlavně z toho důvodu, že:

  • Na trhu je přebytek likvidity
  • Konkurence na bankovním trhu je velká
  • Banky počkají na následné kroky ČNB

Tato trojice důvodů jasně ukazuje, že zatím není nutné propadat panice. Tím ale nechceme říkat, že by snad úroky u hypoték nebyli něčím, co je vhodné d budoucna řešit. Právě, jestli hypoteční úvěr plánujete.

Rostou i ceny nemovitostí

Nejenom, že pořízení bydlení bude stále méně výhodné z toho důvodu, že porostou úroky u hypoték. Opomíjet nelze ani fakt, že se stále ještě nedař zastavit ani ceny nemovitostí. V tomto směru se ale neočekává žádný výrazný zásah, a tak vše souvisí hlavně s nabídkou a poptávkou. Přesto mnozí odborníci hovoří o tom, že ceny jsou hnány až zbytečně vysoko a tak jde částečně i o bublinu, která by měla v budoucnu prasknout. Kdo plánuje bydlet ve vlastním, je pro něho vhodná doba nyní, nebo třeba i za několik let.

Má to i své výhody

Zvýšení úrokových sazeb a celkový vývoj má také své určité výhody, které s kroky České národní banky přímo souvisí. Jde o to, že koruně se daří stále posolovat. A ta pochopitelně znamená, že vůči euro, ale i dolaru, bude v mnohem lepší pozici. Zatímco nyní mluvíme o hodnotě necelých 26 korun za jedno euro, dá se očekávat, že během příštího roku posílí tak výrazně, že by se mohla dostat i pod hodnotu 25 korun za euro. To zcela logicky přinese mnoha lidem poměrně zajímavý profit, nehledě na zvýšení jejich kupní síly v zahraničí.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *