Registry dlužníků přináší mnoha lidem jenom problémy. Proč?

Pokud se o nich mluví, tak to rozhodně není v jakkoliv pozitivním duchu. Je to totiž přesně naopak. Registry dlužníků jsou dnes brány jako něco, co je velmi negativní. A rozhodně se není čemu divit, jelikož mohou lidem přinášet celou řadu problémů. Pokud vás zajímá, o jaké konkrétní problémy se může jednat, není nic jednoduššího, než když se na ně podíváme společně. Uvidíte, že jich je skutečně celkem dost.

Contents

Registry dlužníků možná evidují i vaše jméno

Registry dliužníků mažou data až za několik let

Registry dliužníků mažou data až za několik let

Dostat se do nich rozhodně není absolutně nic složitého. Tím si buďte stoprocentně jisti. Pokud se podíváme na to, jak je to snadné, tak v podstatě stačí jenom to, abyste určitou věc zaplatili později, než je den splatnosti. A je v podstatě jedno, zda se jedná jenom o jeden jediný kalendářní den, což mohlo vzniknout třeba i tím, že dny předcházející byl víkend, nebo svátek. Rázem se tam dostanete a to znamená fakt, že na několik let na vás může být v mnoha místech nahlíženo negativním dojmem. Zkrátka a jednoduše u řady společností i institucí je vše nastaveno automaticky a tak pokud i u vás došlo k určitému prodlení s platbou, tak můžete očekávat to, že vás registry dlužníků už evidují.

Zapsat vás do nich může mnoho firem

Druhé negativum je dáno tím, že je v registrech aktuálně zapojených mnoho různých firem, nebo také institucí. Dá se říci, že je využívá každý, kdo má něco dočinění s penězi a komu platíte. Zvláště potom, pokud nejdříve čerpáte služby a následně až dochází k tomu, že je za sebe platíte. Také musíme říci, že sem má přístup i taková instituce, u které je třeba platit pravidelně, a je jedno, zda je to v měsíčních, nebo třeba ročních intervalech, to samé platí i o firmách. A jestliže vás zajímá přesněji, kdo může vaše jméno do registrů zapsat, možná budete velice překvapeni z toho, kdo vše registry dlužníků kromě bank a úvěrových společností používá. Ty jsou jasnou klasikou, kterou doplňují další možnosti, jako:

  • Pojišťovny
  • Dodavatelé energií
  • Mobilní operátoři

Brání v získání půjček

Kdy pocítíte registry dlužníků na vlastní kůži? Bude to hlavně ve chvíli, kdy se rozhodnete požádat si o půjčku. To může skutečně dojít k tomu, že do nich bude nahlíženo. Naštěstí ne vždy. Často do nich nenahlížejí třeba poskytovatelé mikropůjček, ale u nich je možné vzít si jenom menší sumu peněz. Obecně v řádech několika tisíců korun. Když se rozhodnete pro bankovní, nebo nebankovní spotřebitelskou půjčku, velmi často se registry dlužníků používají. A jaké negativum z toho pro vás plyne? Pokud v takovém registru budete mít zápis, tak může dojít k tomu, že vaše žádost o peníze bude zamítnuta.

Je jich hned několik

Když se na registry dlužníků podíváme blíže, je dalším negativem rozhodně i to, že neexistuje jenom jeden jediný registr. Problémem dnes je primárně to, že jich je několik. A to pochopitelně zvyšuje šance na to, že v některém z nich bude vaše jméno figurovat. I když je plusem, že existují i registry pozitivní, musíme říci, že ty přece jenom nijak výrazně využívány nejsou a tak jste jako lidé lustrováni hlavně v těch negativních. Podíváme-li se na hlavní trojici, která patří mezi nejznámější, tak je to tato:

  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací
  • SOLUS – Sdružení právnických osob

Zápis může mít platnost mnoha let

Jaký další jasný problém přinášejí registry dlužníků? Je s nimi spojeno to, že daný zápis nemá platnost jenom konkrétní chvíli. Je s nimi spojeno i to, že může trvat opravdu velmi dlouho. Mnoho lidí si myslí, že jsou v registrech jenom po dobu, kdy mají onu finanční potíž. Tak to ale rozhodne není. I když je v souvislosti s daným zápisem zmíněno, že klient má už vše v pořádku, stále tam informace o jeho předchozím problému figuruje a dokonce musíme říci, že zde figurovat bude poměrně dlouho. Když se podíváme na ty nejznámější registry, tak zde lze se zpožděním i několika let dohledat, že jste měli určitý problém. Pokud se stal, a vy chcete například po roce půjčku, jistě můžete počítat s tím, že se vám na tento prohřešek zeptají. Na druhou stranu platí, že když poskytovatelé nabídnou individuální přístup při posuzování daných zápisů, tak velmi často dojde k tomu, že ty starší záznamy, pokud se jedná o drobnosti, zase až tolik neřeší.

Smazat svůj záznam je v podstatě nemožné

Poslední negativum, na které se podíváme, je spojeno s tím, že když máte záznam, je téměř nemožné se ho zbavit. Registry dlužníků, a to jak ty bankovní, tak i ty nebankovní mají nastavená jasná pravidla. Ta souvisí s výše uvedeným. Tedy s tím, že daný zápis zde může existovat třeba i několik let. A co když se rozhodnete požádat o smazání? Pokud pošlete dopis s touto žádostí, můžete si být stoprocentně jisti zamítavou odpovědí. Toto podle pravidel registrů zkrátka a jednoduše možné není. S tím se musíte smířit. Jedním z návodů může být odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů, což ale může vést i k tomu, že byste nadále nemohli využívat objednané služby, kde je spotřeba vaše identifikace. Proto je nejlepší vždy hlídat své platby a snažit se o to, abyste nebyli v jakémkoliv prodlení. To je náš jasný tip.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *