Jak měřit riziko investice?

Rozhodli jste se, že zhodnotíte své peníze? Pokud ano, je třeba vědět, že můžete jít hned několika cestami. Můžete zkusit spořicí produkty, v některých případech i pojistné produkty, stejně jako můžete využít klasické investování. A s ním souvisí také riziko investice. To je poměrně důležitou otázkou, na kterou bychom se měli zaměřit vždy, když plánujeme naše peníze do něčeho určitého vložit. A je v podstatě jedeno, zda se jedná o:

  • Investice do komodit
  • Investice do drahých kovů
  • Investice do akcií
  • Investice do alkoholu
Riziko investice je třeba zvážit vždy

Riziko investice je třeba zvážit vždy!

Než se rozhodneme k prvotnímu kroku, je třeba míru rizika investice zvážit skutečně konkrétně. Jak na to? Několik zajímavých a hlavně pro začátečníky důležitých tipů vám aktuálně přinášíme.

Contents

Riziko investice ovlivňuje hlavně její výnos

Ano, právě ten hraje ve stanovení správného rizika velmi důležitou roli. Pokud bychom měli být konkrétní, je třeba říci, že právě velký výnos může znamenat, že riziko investice není tak vysoké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podívejme se na příklad spojený s tím, že z naší investice můžeme získat během roku 100 procent investovaných prostředků. To znamená, že pokud investujeme v rámci třech různých možností, ale jedna z toho nevyjde, my stále ještě vyděláváme. A to, i když u té špatné přijdeme o celou částku. Pokud je výnos z investic okolo dvaceti procent, platí, že daná situace by pro nás byla nevýhodná. Abychom byli alespoň na nule, musí být předvídatelné, že nám nevyjde maximálně každý šestá investice. Zde je již riziko značné.

Důležitá je také oblast investování

I podle ní můžeme spočítat samotné riziko investice a to, zda se nám vyplatí, nebo nevyplatí do ní jít. Příklad najdeme třeba ve finančním segmentu, v oblasti P2P půjček. Ty jsou dnes velkým hitem a tak mnoho lidí jistě zaujme několik důležitých informací. Pokud budeme konkrétní, tak hraje roli, zda budeme investovat do mikropůjček s nulovými ověřovacími procesy, nebo raději zvolíme klasickou půjčku, kde víme, že žadatel má příjem, má majetek a není v registrech. Je tedy jasné, kde bude riziko investice nižší.

Stejně tak můžeme postupovat i v jiných oblastech, které se týkají třeba zmíněných komodit, nebo kovů. Pokud některý dlouhodobě klesá, je spíše riskem investovat do toho, že bude stoupat. Pokud má však dlouhodobou vzrůstající tendenci, je daná investice méně rizikovější.

Roli hraje také časový horizont

Ano, i čas, po který investujeme, může souviset s rizikovostí naší investice. Dnes totiž platí, že konkrétní možnosti investic můžeme rozdělit hned do tří konkrétních skupin. Pokud vás zajímá, jaké konkrétně to jsou, jedná se o tyto:

  • Krátkodobé investice
  • Střednědobé investice
  • Dlouhodobé investice

Vždy samozřejmě záleží na konkrétním typu investice. Jinak tomu bude třeba u zlata nebo akcií a jinak v oblasti forexu. Zde může být krátkodobá investice v řádech vteřin, střednědobá hodin až dnů a dlouhodobá v řádech týdnů. Obecně můžeme říci, že největší riziko investic dnes mají ty krátkodobé. Na finančním, ale i v podnikatelském odvětví se může stát cokoliv, což může znamenat skutečně nárazovou změnu cen. Pokud se na tento propad podíváme dlouhodobě, velmi brzy může opět dojít k ustálení cen. Tím je riziko investice samozřejmě menší.

Roli hrají také znalosti a dovednosti

Čí? Samozřejmě primárně to jsou ty naše, ale mohou to být znalosti a dovednosti také těch, které žádáme o pomoc. Může to být zkušený investiční poradce na volné noze, stejně jako to může být třeba také banka. Jako příklad nám poslouží podílové fondy. Je pravdou, že když investujeme v rámci banky, která nám doporučí prověřené možnosti a ještě spravuje naše finance, je riziko investice poměrně malé. Pokud jde o to, že se vydáme do světa investic jenom na základě svých odhadů, je jasné, že riskujeme mnohem více. I podle toho si můžeme celkem snadno vyhodnotit situaci a celkem snadno poznáme také to, zda jsme se rozhodli jít dobrou a odpovídající, nebo naopak velmi špatnou cestou, která nám může způsobit nemalé problémy.

Roli hraje také obnos

A to právě ten, který chceme investovat. U menších peněz není problém se ztrátou zase až tak velký, jako u podstatné části našeho majetku. Je proto dobré myslet hlavně na to, že bychom si měli naše investice postupně rozložit do několika směrů. Co také hraje roli, to je ve finančním sektoru známá páka. Pomocí ní můžeme z pár tisíců korun udělat i pár milionů. Znamená to nejenom jistotu vysokého a rychlého zisku, ale i toho, že velmi rychle také přijdeme o všechny peníze. I na to hledáme, když chceme jít touto cestou. I zde je riziko investice třeba důkladně změřit. A co vy? Jaké investice považujete za ty skutečně nejlepší a nejzajímavější?

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *