Co je to vdovský důchod a kdo ho může získat?

Slovo důchod není v dnešní době žádné neznámé slovo. Jedná se o určitou pomoc státu, který se tak snaží poměrně adekvátně zabezpečit své občany. Když bychom se měli podívat na ten nejznámější, je to jistě starobní důchod. Není ale jediný, jelikož poměrně oblíbenou možností je také vdovský důchod. Ten s tím v některých případech může i lehce souviset. O jaký konkrétní typ důchodu se jedná a jaké jsou jeho podmínky?

Contents

Co je to vdovský důchod? A co je vdovecký důchod?

Vdovský důchod může být roční, ale i trvalý

Vdovský důchod může být roční, ale i trvalý

Zajímavé je rozhodně to, že v dnešní době se primárně používá pojem vdovský důchod, který je nejznámější. Nutno ale podotknout, že existuje také vdovecký důchod. V principu se jedná o to samé, ale jelikož není zase až tak často vyplácený, je známé hlavně první označení. V praxi se ale jedná o to stejné. Jedná se o příspěvek, který je vyplácen státem tomu, komu zemře jeho manžel, nebo komu zemře jeho manželka. Posílán může být i na účet. Potom je ale rizikem ztráta platební karty. Konkrétní délka vyplácení, ale také konkrétní výše daného důchodu se však může lišit. Na daná fakta se podíváme samozřejmě také.

Roční vdovský důchod

První možnost, která dnes existuje, je takzvaný roční vdovský důchod. Už podle názvu lze celkem dobře a snadno odvodit, jak dlouho je vyplácený. Je to skutečně po dobu jednoho roku. Poté je nárok ukončený – pokud ze strany pobírající osoby nedojde k podání žádosti o obnovu. Pokud se podíváme na hlavní podmínky, které jsou spojeny s poskytnutím ročního vdovského nebo vdoveckého důchodu, tak mezi ty hlavní patří:

  • Zemřelá osoba pobírala starobní důchod
  • Zemřelá osoba pobírala invalidní důchod
  • Zemřelé osobě vznikl v době smrti nárok na jeden z důchodů

Také nelze zapomenout na to, že nárok je zde i ve chvíli, pokud zemřelé osobě byla přiznána žádost o předčasný důchod. Jednou z podmínek je tedy právě pobírání daného důchodu. To doplňuje ještě podmínka poslední, kterou je smrt, která se stala následkem pracovního úrazu. Pokud k ní došlo, je i zde nárok na vdovský důchod v délce jednoho roku schválený.

Trvalý vdovský důchod

Nyní se podívejme na druhou, a to pro mnohé možná zajímavější variantu. Je to vdovský důchod, nebo i vdovecký důchod, který je vyplácený trvale. Ani na toto ale není přirozený přímý nárok, jelikož nejprve je nutné splnit konkrétní podmínky. O jaké se jedná?

  • Péče o nezaopatřené dítě
  • Péče o rodiče ve stejné domácnosti
  • Plná invalidita

Potom je zde ještě jedna podmínka, která mnohým jistě vysvětlí, proč jejich prarodiče vdovského nebo vdoveckého důchodu pobírají trvale. Je na něho nárok ve chvíli, pokud samotná osoba, která o něho žádá, je již sama v důchodovém věku a tak už svůj vlastní starobní důchod pobírá. Rázem je tedy v kategorii, kdy má nárok na pobírání toho trvalého.

Jak je to s manželstvím?

Jak jsme výše zmínili, podmínkou pro vyplacení je rozhodně manželství. Pokud dva lidé nejsou manželé, potom nemají nárok na výplatu daného důchodu. Jinak jsou ale podmínky s manželstvím spojené celkem benevolentní. V první řadě dokonce ani není nutné mít trvalou adresu. Je tedy možné ji mít rozdílnou. A na co se dále zaměřit? Také na to, že nerozhoduje ani to, jak dlouho manželství trvalo. S nadsázkou tedy lze říci, že mohlo k jeho uzavření dojít třeba jenom den před smrtí jednoho z partnerů a přesto bude na vdovský důchod plný nárok.

Jaká je jeho výše?

To je otázka, která mnoho lidí zajímá pochopitelně nejvíce. Není se čemu divit, jelikož když už zjistí, že mají na vdovský důchod nárok, tak pochopitelně chtějí vědět, kolik mohou od státu získat. A ty částky rozhodně nejsou nijak malé. Primárně se vše odráží podle toho, jaká by byla výše důchodu, kterou by pobíral zesnulý partner, nebo partnerka. Čím by tedy byl vyšší, tím více bude mít i pozůstalý. Nikoliv ale jeho celou výši, protože zde je třeba počítat s ponížením. O kolik? Je to celá polovina. Na druhou stranu ani to není nijak malá suma.

Stačí, když se podíváme na to, jak velký byl v roce 2017 průměrný starobní důchod. Ten se pohyboval na částce necelých 12 000 korun českých. Když tuto sumu tedy vezmeme v potaz, tak je průměrný vdovský důchod, stejně jako průměrný vdovecký důchod ve výši zhruba 6 000 korun měsíčně. Při pravidelném vyplácení je to suma, která není nikterak malá. Třeba i pro toho, kdo ji chce investovat. Hitem jsou Bitcoiny, jiné měny, nebo známé binární opce.

Nárok není automatický. Je třeba si požádat

Připomenout je rozhodně i to, že automatický nárok na vdovský důchod není. Je třeba počítat s tím, že kdo ho chce dostávat, ten si o něho pochopitelně musí požádat. A to písemně, na klasickém předepsaném tiskopisu, který pokud jde o různé žádosti, patří v naší zemi mezi něco zcela standardního. Je dobré připomenout i to, kdo se o vyplácení stará a kde se tedy žádosti vyplácejí. Není to žádný jiný úřad, než Česká správa sociálního zabezpečení. Nežádá se však na pobočce, ale v lokalitě, která spadá pod bydliště žadatele.

Pokud se žádost podává, je třeba také počítat s tím, že v úvahu mohou přicházet tři hlavní možné typy žádostí. Je to buď žádost o krátkodobý, tedy roční starobní důchod, stejně jako se může jednat také o žádost o trvalý starobní důchod, nebo se může jednat o situaci číslo tři, která je spojena s obnovou starobního důchodu.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *