Valorizace důchodů v roce 2015

V posledních letech byl růst důchodů omezen. Vzhledem k finanční náročnosti důchodů to tak bylo díky snaze předchozí vlády ušetřit a nezvyšovat tak schodek státního rozpočtu. Jak bude valorizace důchodů v roce 2015 vypadat? Polepší si důchodci oproti předchozímu roku?

Legislativní změny

Starobní důchody, dále také invalidní a sirotčí důchody se navyšují podle předem stanoveného vzorce. Ten vychází ze stoprocentního růstu spotřebitelských cen a jedné třetiny růstu reálných mezd. Zvyšování důchodů má v kompetenci vláda. Důchodci by přivítali jiný výpočet – podle skutečných životních nákladů, které údajně rostou rychleji.

V posledních dvou letech nedosahovala valorizace důchodů ani jednoho procenta. To znamená, že si důchodci měsíčně polepšili o nekolik desítek korun. Díky legislativní změně a následného schválení zvyšení si od ledna důchodci přilepší o 1,6%, což v praxi u průměrného starobního důchodu znamená navýšení o více než dvě stovky měsíčně.

Pravidla valorizace důchodů od ledna 2015

Valorizace důchodů se tak od ledna 2015 vrátí k pravidlům výpočtu, který platil do roku 2012, kdy podle zákona rostly důchody o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Od ledna 2013 platilo, že důchody porostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Výpočet je nyní teda spravedlivější a pro důchodce znamená jediné – přilepšení. Pro zajímavost – stát měsíčně vyplatí na důchodech přibližně 20 miliard korun, každé zvýšení tak znamená podstatné zatížení státního rozpočtu.

 

Důchodce před domem

Valorizace důchodů v roce 2015 – důchodci si od ledna přilepší v průměru o 205 Kč.

Podrobnosti o zvýšení důchodů – základní výměry a procentní výměry od ledna 2015 jsou zveřejněny ve vyhlášce 208/2014 ze dne 25. září 2014 o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2013, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2013, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2015 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2015 a o zvýšení důchodů v roce 2015.

Další změny, které se projeví na zlepšení životní úrovně důchodců, je opětovné zavedené slevy na dani pro pracující důchodce, která platí dokonce i zpětně za rok 2013 a o které jsme informovali v samostatném článku.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *