Jaké změny v důchodové reformě se chystají ?

Jak si budeme žít ve stáří? Představa pokojného klidného důchodu s dostatečným příjmem je ideálem nejednoho zaměstnance nebo podnikatele. Dosavadní prognózy vývoje výše důchodů, které indikují jednoznačně klesající životní úroveň seniorů, tomu však příliš nenasvědčují. Přinese nový návrh penzijní reformy naději pro další generace, že v důchodu nebudou živořit?

Státní důchod jako jediný příjem ve stáří

Statistiky o českých seniorech ukazují mnoho zajímavých faktů. Zaprvé jsme celoevropským unikem v tom směru, že na státní důchod spoléhají současní čeští důchodci z 95 %, jen v 5 % případů mají jiný příjem nebo jiné možnosti, jak si přilepšit. Tato vysoká závislost na výplatě státního důchodů vytváří z penzistů skupinu potenciálně ohroženou chudobou.

Ačkoli je míra chudoby v Česku poměrně nízká – podle nejnovějších dat se jedná o 15 %, zatímco v jiných evropských zemích jde o 25 % – důchodci patří k těm nejohroženějším skupinám. Zejména žijí-li ve stáří sami, stěží pokrývají životní náklady.

Průběžný systém není spoření

Mnoho občanů České republiky současnému penzijnímu systému příliš nerozumí, a žije v mylné představě, že si prostřednictvím svých odvodů na důchod spoří. Český penzijní systém je přitom ryze průběžný, co do něj daný měsíc na odvodech přiteče, se hned spotřebuje, a dokonce ani to nestačí – důchodový účet končí každoročně ve schodku, loni dokonce přes 40 miliard.

Alternativní způsoby spoření přitom příliš citelné zvýšení životní úrovně neslibují, úložky jsou poměrně malé a je zřejmé, ale ani maximální státem podporovaná úložka ve výši 1000 korun vám pokojné stáří nezajistí.

Nová podoba penzijní reformy – změny v důchodové reformě

Sobotkova vláda ustavila právě za účelem řešení penzijní reformy novou pracovní komisi, kterou vede profesor Martin Potůček. V komisi našli zastoupení představitelé vládních i nevládních stran, sociologové, ekonomové, demografové a další odborníci.

Zadání pro tuto komisi je:

  • navrhnout způsob zrušení druhého pilíře penzijní reformy do konce roku 2016,
  • navrhnout novou penzijní reformu tak, aby zajistila důchodcům přiměřené a důstojné důchody,
  • posílit v penzijní reformě principu zásluhovosti,
  • navrženými změnami narovnat transfer mezi rodinou a společností (tj. více zohlednit počet vychovaných dětí),
  • nastavit strop pro věk odchodu do důchodu.

Odborníci, kteří se podíleli na podobě penzijní reformy Nečasovy vlády, se shodují na tom, že takto pojaté zadání bude velmi obtížně realizovatelné. Důvodem je jednak složitá financovatelnost takového systému bez navýšení odvodů na sociálním pojištění a dále nemožnost shodnout se v tak širokém spektru odborníků na reformě, která by opravdu byla reformou. V Potůčkově komisi totiž figurují nejen zástupci všech parlamentních stran, ale také sociologové, demografové, ekonomové, zástupci Českého statistického úřadu, odboráři nebo profesní sdružení.

4.7/5 - (4 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *