website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Oslabení ukrajinské měny

V poslední době díky vleklé ekonomické krizi od roku 2008 a hlavně kvůli nepřehledné geopolitické a ekonomické situaci sledujeme oslabení ukrajinské Hřivny, národní měny Ukrajiny, která se dostala do oběhu v roce 1996. Příčinou je hlavně v uvolnění řízeného kurzu, ke kterému došlo na konci února, a také díky nejistotě, která nyní na tomto trhu převládá.

Od listopadových nepokojů v Kyjevě, které odstartovalo nepodepsání bližší spolupráce Ukrajiny a Evropské unie a následné zapojení východního souseda Ukrajiny únorovým obsazení Krymu ruskými vojáky Hřivna oslabila o více než 20%, v prvním březnovém týdnu byla na svém historickém ekonomickém minimu.

Následky tohoto oslabení jsou jasné. Ukrajina je země, která je závislá na importu ze zahraničí, a tak je jasné, že oslabením Hřivny dochází ke zdražení zboží pocházejícího z vnějších trhů. Důsledek oslabení pocítí obyčejní občané po celé zemi nyní i v těch oblastech, kterých se politické změny dosud netýkaly – v západních regionech země.

Oslabení ukrajinské měny není schopno zajistit vykrytí státního dluhu, který by měla začít Ukrajina splácet a svým oslabením se bude tento dluh vůči zahraničním věřitelům dále navyšovat.

Ty nejčernější názory hovoří dokonce o platební neschopnosti – bankrotu. Následující týdny a měsíce budou rozhodující a na výsledcích jednání světových mocností se rozhodne, která zájmová strana poskytne Ukrajině finanční náměstí v ukrajiněpomoc.

Další vývoj není ani trochu příznivý. Geopolitická situace je stále nevyrovnaná, obviňování obou stran zatím stav více komplikuje.

Pokud by došlo k rozdělení země, měna by padla úplně. Rusko má strategický zájem o svoji vojenskou základnu v Sevastopolu na Krymu.

Ekonomicky by to zásadní nebylo, pokud by Rusko nemělo zájem ještě i o východní část Ukrajiny, ve které se nacházejí funkční torza ukrajinského průmyslu a strategická spojnice s Krymem.

Nejen ukrajinská měna oslabuje, stahuje s sebou ruský rubl a samozřejmě i evropské burzy a cenu ropy a plynu, které jsou na ekonomické situace velmi citlivé. Pokud se situace neuklidní a nevyjasní se další vývoj v regionu, nebude moci ukrajinská hřivna bojovat na finančním trhu. Investoři chtějí pouze stabilní tvrdou měnu.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *