Aktiva v domácnosti – v čem máte uloženy své peníze?

Když se řekne pojem aktiva, většina lidí si toto označení spojí s firemním segmentem. Nejde ale o oblast jedinou, jelikož spojena může být také se životem soukromým. V takovém případě je využíván pojem aktiva v domácnosti. Jde o to, jaký je vlastně majetek současných domácnosti a do čeho lidé peníze vkládají nejvíce. Přinášíme vám několik aktuálních statistik, podle kterých si můžete snadno porovnat, jak je na tom právě vaše domácnost.

Contents

Několik obecných čísel na úvod

Než se podíváme na aktiva v domácnosti, tedy na to, v čem mají lidé uložené své peníze, podíváme se na několik čísel. Jedno z nich je rozhodně pozitivní, jelikož říká, že hodnota majetku obyvatel České republiky meziročně stoupá. A to zhruba o pět procent. Velký podíl na tom pochopitelně mají aktiva nefinanční, kam můžeme zařadit především různé cennosti, ale mohou to být i dopravní prostředky, stejně jako nesmíme primárně opomíjet nemovitosti. A to:

  • Domy
  • Byty
  • Pozemky
Mezi aktiva v domácnosti patří i různé cennosti

Mezi aktiva v domácnosti patří i různé cennosti

Když se podíváme i na to, jak velká je hotovost, kterou domácnosti aktuálně drží, tak je její podíl zhruba 44 procent. Když se máme podívat na konkrétní číslo, tak jsou to 2,4 biliony korun českých. Pokud jde o porovnání právě s nefinančními aktivy, tak ty mají celkový objem 5,4 bilionu korun českých.

Kde je peněz nejvíce? Nefinanční aktiva v domácnosti dominují

Nyní už buďme konkrétní a podívejme se společně na to, jaká aktiva v domácnosti jasně dominují. Zde musíme říci, že je to primárně bydlení. Jde o základní lidskou potřebu, která pochopitelně není nijak levná a tak je třeba říci, že to je důvod dominance. Když se podíváme i na další aktiva, rozhodně mnohé překvapí třeba přírodní zdroje, což je také něco, v čem mají lidé své peníze. Třetí kategorií už jsou stroje obecně, kam můžeme zařadit jak dopravní prostředky, tak i celou řadu dalších věcí.

Lidé se nebojí ani investovat

Pro někoho to může být možná překvapivé, ale je to tak. Lidí se v poslední době skutečně nebojí investovat a tak mezi aktiva v domácnosti stále více patří i věci, které jsou spojeny s investicemi. Když lidé mají volnou hotovost, tak se stále více snaží o to, aby ji nějakým způsobem zhodnotili. A jak je vidět, investují ji do klasických věcí, kam můžeme zařadit:

  • Akcie
  • Podílové listy investičních fondů

Pokud jde o konkrétní hodnoty v bilionech korun, tak u akcií je to 1,2 bilionu, v rámci celé České republiky. Fondy ale stále poměrně dost zaostávají, jelikož zde je jejich celkový objem jenom 0,38 bilionu. I když to může vypadat, že o fondy není zájem nijak velký, meziroční nárůst vás rozhodně překvapí. Došlo k růstu o 13 procent. Hlavně díky začátečníkům, pro které je to rozhodně dobrý start spojený s uložením svých peněz.

Lidé myslí i na svou budoucnost

I když stále ještě málo, v porovnání s jinými vyspělými zeměmi, je třeba jasně říci, že když se podíváme zpět, tak je nárůst jasně patrný a zcela jasně charakteristický. Co je určitě dominantní, to je penzijní pojištění, jelikož lidé se zkrátka a jedno duše chtějí zabezpečit do budoucna. Dále nelze opomíjet ani životní pojištění, jelikož i to patří mezi aktiva v domácnosti.

Různě uložená hotovost nesmí chybět

Jak jsme zmínili v samotném úvodu, rozhodně nelze zapomínat také na hotovost. Ta může být v různých formách a tak aktiva v domácnosti mají hned několik podob. Určitě dominují klasické vklady, tedy finanční prostředky, které jsou uloženy kde jinde než v současných velkých a malých bankách, na různých účtech. Pokud se podíváme na objem takových vkladů, tak je skutečně velký, jelikož činí 2,38 biliard korun.

Zajímavý je ale i objem hotovosti, který je jenom 0,38 biliardy korun. Z toho jasně plyne, že lidé jsou skutečně obezřetní a pokud jde o jejich peníze, raději je svěří bance, než aby je nechávali jenom tak volně doma. Třetí kategorií, kterou nelze opomenout, jsou různé cennosti, umění a podobné sběratelské věci. Ty jsou sice spíše v menšině, ale u mnohých také jasná cesta spojená s penězi a tím, kam je vložit.

Nestoupají jenom aktiva v domácnosti. Stoupají i dluhy

Když aktiva v domácnosti stoupají, může to na první pohled vypadat, že se lidem daří dobře. Je ale třeba říci, že v tomto vztahu nemusí platit přímá úměra. Když budeme konkrétní, tak je třeba jasně uvést, že stoupá i objem půjček, které si lidé berou. Pokud porovnáme data, tak je nárůst meziročně zhruba o 7 procent. Z toho tedy jasně plyne, že lidí sice výrazně zlepšují to, kolik mají peněz v domácnosti, ale na řadu věcí si neušetří, jelikož si vezmou půjčku. U některých aktiv je to zcela pochopitelné, a je to hlavně u domácnosti a nemovitosti. Potom jsou ale i aktiva, kde už můžeme říci, že je taková půjčka zcela zbytečná. Na jednu stranu tak mohou narůst vklady i hotovost, ale stále je třeba počítat s tím, že dané finance bude nutné jednou splatit. Z dlouhodobého horizontu, s ohledem na aktiva v domácnosti je tedy půjčka horší volbou, než když se lidé rozhodnou pro to, že si finance klasickou cestou našetří.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *