Jak ušetřit na elektřině v domácnosti aneb 7 tipů na úspory

Kdo by nechtěl ušetřit pár korun měsíčně. Staré přísloví praví, že halíře dělají talíře. A přesně taková úspora můžete být například na elektřině. Přestože za měsíc ušetříte pouze pár korun, za celý rok už to může dělat příjemnou sumičku.

V současné době zaplatí Češi za kilowatthodinu elektřiny kolem 4 korun. Přestože nové elektrické spotřebiče nabízí celou řadu eko režimů a jsou poměrně úsporné, jejich množství v domácnosti narůstá. Máte hluboko do kapsy nebo se vám zdá, že za elektřinu platíte až příliš moc? Máme pro vás 7 osvědčených tipů, které vám pomohou šetřit elektřinou. A za naspořené peníze si můžete pořídit třeba novější spotřebič s větší úsporností.

Contents

Na co padne nejvíce elektřiny

Patříte-li mezi běžné domácnosti, které elektřinou netopí nebo ji nepoužívají na ohřev vody, pak jde nejvíce elektřiny na chlazení, osvětlení, vaření, praní a mytí nádobí. Na všechny tyto činnosti padne zhruba 80% veškeré spotřeby elektřiny v domácnost. Pokud naleznete způsoby, jak ušetřit na těchto běžných činnostech, pak jste našli zlatý důl. A nyní pojďme k tipům, které vám pomohou ušetřit.

Revize domácnosti

Jako první začněte domácností. Proveďte inspekci všech spotřebičů, které používáte. Nevynechejte nic a zaměřte se především na jejich stáří. Spotřebiče, které jsou starší 15 let se obvykle vyplatí vyměnit za nové s nižší spotřebou. Pro konkrétní čísla spotřeby vašich elektrospotřebičů budete potřebovat wattmetry. Ty je možné zapůjčit si v energetických nebo ekologických poradnách. Díky těmto přístrojům ihned zjistíte, který spotřebič je největším žroutem elektřiny ve vaší domácnosti. Jakmile máte první bod splněný, můžete se vrhnout na další možnosti úspory.

Energetické štítky spotřebičů jsou skvělým ukazatelem

Kromě pračky a ledničky, které patří mezi nejčastější žrouty elektřiny je dalším velkým jedlíkem televize. Ať už budete vybírat jakýkoliv nový spotřebič, je dobré sledovat energetické štítky. Ty ukazují na účinnost a energetickou efektivitu. V současné době je celkem snadno k sehnání spotřebič, který spadá do třídy A+++. Štítkování se za poslední roky zlepšilo a podmínky pro udělené nejvyšší třídy jsou skutečně přísné. Vyhýbejte se tedy spotřebičům, které mají nejhorší možnou třídu. Mezi takové nejčastější spotřebiče spadá lednice. Kromě toho, jak je spotřebič náročný na elektřinu se ze štítků můžete dozvědět i průměrnou spotřebu, hluk, spotřebu vody a další klíčové údaje, které vám prozradí jak moc je spotřebič úsporný.

Ušetřete na ohřevu vody

Jestliže ohříváte vodu elektřinou, je velmi pravděpodobné, že právě bojler si z celkové spotřeby ukrojí nejvíce. Abyste ušetřili na ohřevu vody je velmi důležité správní nastavení elektrického bojleru. Optimální teplota je 55°C. Správným nastavením teploty zamezíte tepelným ztrátám a zabráníte vzniku vodního kamene, který zvyšuje spotřebu energie. Každý stupeň navíc zvýší spotřebu elektřiny až o 8%.

Ušetřete na osvětlení

V minulých letech kolem toho bylo spousta povyku. Málokterá domácnost se chtěla rozloučit s klasickými žárovkami. Ale i ti sebevětší kritici náhle přišli na to, že úsporné žárovky jsou skutečně výhodné. Klasické žárovky totiž sežraly až 90% energie na teplo a pouze 10% se využilo na svícení. Za běžnou žárovku, která vydržela v průměru svítit kolem 1000 hodin jste zaplatili v průměru 15 korun. Světelný zdroj LED vás sice při prvotní investici bude stát v rozpětí 250 až 400 korun, ale vydrží svítit kolem 25 000 hodin. Pořád vám to nepřijde výhodné? Roční spotřeba LED světla je 8 kWh, což odpovídá zhruba 32 korunám, pokud počítáme současné ceny elektřiny. Klasická žárovka za rok spotřebuje 60 kWh, tedy za elektřinu zaplatíte 240 korun. Už vidíte ten rozdíl?

Klasickou 60W žárovku snadno nahradíte LED osvětlením o příkonu cca 9 W, kompaktní zářivkou o příkonu cca 12 W nebo Halogenovou žárovkou o příkonu cca 52 W.

Neodebírejte elektřinu, když nemusíte

Máte přehled o tom, co dělají vaše spotřebiče, když nejsou v provozu? Přesvědčte se, že spotřebiče ve vaší domácnosti nežerou energii i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. Spousty spotřebičů má v sobě zabudovaný stand-by neboli pohotovostní režim. Jedná se o situaci, kdy zařízení sice není v provozu, ale stále spotřebovává energii. Pohotovostní režim je například běžný u televizí. Na nich svítí malá červená dioda a televize jen čeká, až ji zapnete pomocí ovladače. Podle nejnovějších průzkumů dokáže pohotovostní režim spotřebovat 8 až 15 procent z celkové spotřeby elektřiny v domácnosti. Jestliže se v průměrné domácnost spotřebuje kolem 2 000 kWh, padne zhruba 160 až 200 kWh pouze na pohotovostní režim. V přepočtu na koruny si zaplatíte 670 a 850 korun pouze za to, že jsou spotřebiče připraveny k okamžité reakci. Sami zvažte zda se vám to vyplatí nebo radši vypnete spotřebiče úplně a zapojíte je do sítě jen v momentu, kdy je budete chtít skutečně užívat.

Úsporný režim lednice

Lednice je velkým žroutem, ale její spotřebu lze razantně snížit jen díky několika opatřeními. Lednici nestavte příliš blízko zdroji tepla, jako je radiátor nebo sporák. Důležitá je i samotná teplota v místnosti. Každý stupeň nad 20°C donutí ledničku více chladit, což znamená nárůst spotřeby až o 6%. Dalším důležitým bodem je správná teplota lednice. Pro běžný provoz postačí pro lednici +5°C a v mrazáku si vystačíte s -18°C v mrazáku. Každý další stupeň dolů zvyšuje spotřebu. Do ledničky také nikdy nevkládejte horké jídlo. Ke snížení spotřeby přispěje i rovnoměrné rozložení potravin uvnitř chladničky.

Úsporná pračka

Elektřinu ušetříte také při praní prádla. Skvělou vlastností moderních praček je funkce odloženého startu. Ta umožňuje posunout začátek praní na konkrétní čas. Tuto funkci oceníte v momentě, kdy jsou sazby s nízkým tarifem. Prádlo perte při nižších teplotách. Předepírejte pouze při nejnutnějších případech. Jestliže máte pračku několik let, uvažuje o pořízení nové s úsporným režimem. Pračka v energetické třídě A+++ je zhruba o 32% úspornější než spotřebič ve třídě A.

Seznamte se s pravidlem, které vám pomůže ušetřit další finance.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *