Kolik peněz z rodinného rozpočtu dávat na finanční spoření?

Mince v peněžence

Čím více na finanční spoření dáte, tím více vyděláte

Nutnost spořit si. Ano, to je dnes ta v podstatě jediná správná cesta, jak se zajistit na budoucí roky. Pokud máte dostatek volného kapitálu, jsou pro vás ideální volbou investice, jelikož právě díky nim lze finance zhodnotit mnohem více. Pokud ale peníze navíce nemáte, je třeba myslet ne snížení vašich nákladů. Jedině tak budete moci získat v podstatě peníze navíc, které budete moci využít na finanční spoření. Pokud se ptáte, jak velké částky je ideální spořit, poradíme vám. Obvykle samozřejmě záleží na tom, jak velké finanční zhodnocení čekáte, nebo na co plánujete peníze využívat.

Contents

Když chcete primárně šetřit

Mezi jednu z možností dnes může patřit jak spořicí účet, tak i termínovaný vklad. Obě varianty sice patří mezi finanční spoření, ale zároveň musíme dodat, že se jedná o varianty spojené s tím, že zde primárně jenom šetříme naše peníze, než abychom je jakkoliv výrazně zhodnocovali. Mezi největší úrokové sazby patří ty, které se pohybují v řádech jednoho procenta. Navíc platí, že maximální spořená částka spojená s tímto úrokem je omezena několika sty tisíci. V souvislosti s tím, musíme říci, že na tento typ spoření můžeme v podstatě dávat každou volnou stokorunu. A to proto, že ji budeme šetřit a zároveň alespoň lehce zhodnocovat – třeba tak, abychom pokryli inflaci.

Myslete na budoucí život

Jste-li spíše mladší lidé, je dobré myslet na svůj budoucí život. Pokud jste v produktivním věku, můžete zase myslet na život svých dětí. V obou případech patří mezi ideální finanční spoření takzvané stavebko. Jedná se o formu spoření, která je spojena nejenom s konkrétní úrokovou sazbou, ale je spojena také s finanční podporou. Ta dnes činí až 2 000 korun ročně. Pokud na ni chcete dosáhnout, je nutné vložit si na stavební spoření ročně alespoň 20 000 Kč. Je tedy jasné, že právě to je tou ideální částkou, kterou byste měli v souvislosti s tímto úvěrovým produktem konkrétně spořit. Navíc tento spořící produkt potěší i dalšími výhodami, jako je:

  • Možnost využít peníze na cokoliv
  • Možnost vzít si zvýhodněný úvěr
  • Možnost uzavřít spoření i pro naše děti

Do důchodu budeme muset všichni

Podívejme se společně i na další finanční spoření, které se týká našeho důchodového věku. I zde platí, že je třeba spořit si co největší částku, jelikož jedině tak budeme mít jistotu, že si v důchodovém věku rozhodně nebudeme muset stěžovat. Zde samozřejmě záleží na tom, jak dlouho budete spořit. Čím jste mladší, tím menší částka bude potřeba. Pokud potřebujete, nebo chcete spořit po dobu dvaceti let, je ideální dát dohromady alespoň 1,2 milionu korun. A toho samozřejmě dosáhnete ta, že měsíčně je třeba dát na spoření částku okolo 2 500 korun českých. Čím déle budete spořit, tím menší daná suma logicky bude. Čím však budete spořit kratší dobu, tím více bude třeba dávat stranou. Pokud tedy plánujete řešit svou budoucnost jenom ve stokorunách, dá se očekávat, že váš důchod bude sice větší než zákonný nárok, ale rozhodně ne nijak výrazně. Bohužel s tím mnoho lidí nepočítá.

Vydané peníze na finanční spoření vás nesmí ohrozit

Výše jsme si zmínili několik příkladů, které se týkají právě toho, že je využijete na finanční spoření. Na co byste v souvislosti s tím, neměli zapomínat, to je rozhodně informace spojená s tím, že vydané finanční prostředky by vás neměli v žádném případě ohrozit. Pokud máme být konkrétní, je třeba nejprve zaplatit:

  • Výdaje spojené s bydlením a provozem domácnosti
  • Výdaje spojené s jídlem a službami
  • Výdaje spojené s každým členem domácnosti

Teprve z peněz, které zbudou, je možné dát právě část na finanční spoření. I zde platí, že byste neměli na danou možnost dávat vždy celou sumu. U penzijního připojištění, nebo u stavebního spoření totiž platí, že ne vždy je tak jednoduché peníze vybrat. Proto je dobré polovinu peněz uschovat ve formě finanční rezervy (třeba na zmíněný spořicí účet) a zbytek peněz následně dát právě na daný spořicí produkt. Jedině tak budete se svým rozpočtem vycházet bez jakýchkoliv problémů.

Nezavazujte se k pravidelným platbám

Velkou chybnou, kterou můžete v rámci finančního spoření udělat, to je závazek spojený s velikostí pravidelných plateb. To správné finanční spoření by mělo být spojeno vždy s celkovou dobrovolností a tedy zcela logicky také s vašimi konkrétními možnostmi. Pokud se zavážete ke konkrétní vysoké částce, může to v případě komplikovanějšího období znamenat výrazné finanční potíže. Pokud peníze na spoření vložíte, může to znamenat komplikace toho rázu, že nebudete mít z čeho žít. Pokud je nevložíte, může to znamenat potíže s tím, že přijdete po úrok, bonusy, nebo další podpory.

Je proto dobré nemít omezenou pevnou částku as spořit vždy tolik, jak se vám to hodí. V silnějším období tedy není problémem vynaložit vyšší finanční prostředky. V tom slabším zase nemusí být žádným problémem to, že nedáte ani jednu jedinou splátku, a to s jistotou, že za to nebudete žádným způsobem postihováni. To jsou zkrátka a jednoduše výhody, na které nezapomínejte. A to ať chcete spořit na současnost, budoucnost, nebo třeba na stáří.

3/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *