Státní příspěvek – u jakého spoření je dostupný?

Zhodnoťte své peníze. Pomůže státní příspěvek

Státní příspěvek vám pomůže lépe zhodnotit vaše finance

Když se rozhodneme spořit, měli bychom se podívat na několik důležitých faktorů, které mohou s rozmnožením našich peněz konkrétně souviset. Pokud vás zajímá, jaké konkrétní faktory to jsou, pojďme se na ně podívat. Tím prvním je rozhodně míra celkového úročení. V některých případech může být fixní a garantovaná, v jiném zase proměnlivá a bez garance. Úrok ale není tím jediným, na co bychom měli při výběru správného spořicího produktu hledět. Roli hraje také státní příspěvek. I o ten bychom se dnes měli zajímat.

Contents

Co je vlastně státní příspěvek

Stát se samozřejmě snaží o to, aby se jeho občanům dobře žilo. A s tím rozhodně souvisí i různé podpůrné programy. A právě s těmi státní příspěvek souvisí. Stát takto chce motivovat své občany k tomu, aby si sami spořili, aby ukládali své peníze a ty tak zhodnocovali. A motivuje je k tomu hlavně tím, že jim nabízí k jejich spoření právě onen státní příspěvek. Tedy peníze navíc, které lze získat jenom za splnění určitých podmínek. Mnohdy platí, že danou podmínkou je pouze určitá výše konkrétního vkladu. Pokud je splněna, je možné těšit se na peníze od státu.

Abychom byli v oblasti státního příspěvku konkrétní, je třeba říci, že po jeho získání samozřejmě nejsme nijak omezováni tím, jak můžeme dané peníze využít. Zde však více záleží hlavně na výpovědních podmínkách daného spořicího produktu. Pokud ale vše proběhne standardně, platí obvykle to, že státní příspěvek můžeme použít standardně, jako by se jednalo o sumu, kterou jsme si sami naspořili. A kde ho můžeme získat?

Státní příspěvek na stavební spoření

Pokud je spořící produkt, o kterém se s možností získat státní příspěvek mluví nejvíce, potom je to zcela určitě stavební spoření. To je dnes zajímavým produktem, kam si můžeme střádat peníze, které však nemusíme nutně využívat jenom k tomu, abychom je následně využili v souvislosti se stavbou, rekonstrukcí, nebo koupí domu či bytu. Stavební spoření nabídne peníze na cokoliv. A stejným způsobem lze využít i státní příspěvek.

Jeho výše rozhodně není nijak malá. Pokud se podíváme na konkrétní možnosti, je třeba uvést, že ročně můžeme získat až 2 000 korun českých. A to jenom za to, že v rámci jedné smlouvy a na jeden konkrétní spořicí účet zašleme během roku částku ve výši alespoň 20 000 korun českých. S tou sovisí i výhody, jako jsou tyto:

  • Částku můžeme zasílat v průběhu celého roku
  • Můžeme ji zaslat i jednorázově, pár dní před koncem roku
  • Částku může zaslat na náš spořicí účet kdokoliv

Jak je možné státní příspěvek ze stavebního spoření využít?

Díky výše uvedeným pozitivum je právě stavební spoření velmi zajímavou možností, jak získat peníze navíc, a to v podstatě za nic. Nehledě na to, že úročení standardní procentuelní sazbou probíhá také. A jak lze vlastně státní příspěvek využít? Pokus stavební spoření vypovíme standardní cestou, je to čistě jenom na nás samotných. V tomto zaručeně nejsme nijak omezováni.

V čem ale omezeni jsme, to je fakt spojený s tím, kolik státních příspěvků můžeme získat. I když v rámci stavebního spoření můžeme mít otevřených v podstatě jakýkoliv počet smluv, přidělování státního příspěvku je omezováno. Zde zákon jasně upravuje, že na jedno rodné číslo může být připsán výhradně jenom jeden jediný.

Státní příspěvek penzijního připojištění

Nejenom, že stát motivuje ty, kteří chtějí spořit třeba na své budoucí bydlení a na možnost postavit se na vlastní nohy. Současný stát nás motivuje také v tom, že je možné jednoduchým způsobem zajistit naši osobu také ve stáří. A to nám umožní takzvané penzijní připojištění, ke kterému je aktuálně státní příspěvek také dostupný.

Připomeňme, že možností, jak si dnes můžeme spořit na důchod, je hned několik. Ta možnost, které se však týká podpora našeho státu, je možnost spojená výhradně s tím, že své peníze budeme ukládat do takzvaného třetího pilíře. Právě v něm máme následně možnost získat zajímavou podporu našeho státu, a to taktéž s ohledem na to, kolik peněz si budeme spořit.

Výše státního příspěvku na penzijní připojištění 2016

Nejenom, že jsme byli konkrétní v předchozím případě. My samozřejmě budeme konkrétní i nyní. Vše záleží jenom na tom, kolik peněz si budeme měsíčně v rámci našeho spoření posílat. Vše je rozděleno po jednotlivých stokorunách. A tak je třeba počítat s tím, že:

  • Do spoření do 300 Kč stát nepřispívá nic
  • Při spoření od 300 Kč do 900 Kč stát přispívá 90 – 210 Kč
  • Při spoření nad 1 000 Kč stát přispívá 230 Kč

Je tedy jasné, že více než 230 korun měsíčně získat nemůžeme. Na druhou stranu už to je samo o sobě poměrně velmi dobrou cestou, jak své finance zajímavě zhodnotit a jak mít jistotu, že budeme připraveni na stáří. K samotnému vyplácení daného příspěvku dodejme také to, že jeho vyplácení neprobíhá každý měsíc, ale že je připisován v pravidelných čtvrtletních termínech. Není tedy třeba se jakkoliv znepokojovat, pokud není státní příspěvek připsán okamžitě.

Jako informaci navíc bychom měli doplnit i to, že tato forma spoření je spojena také s možností snížit si daňový základ. A to poměrně výrazně, jelikož je možné jeho snížení až o 12 000 Kč. I tímto tedy stát nepřímo podporuje to, aby si lidé především na svoji penzi spořili.

Kolik peněz můžeme získat celkově za státní příspěvky v roce 2016?

Již máme zmapováno, jaké konkrétní spořicí produkty mohou státní příspěvek nabídnout. Stejně tak víte, jak velkou výši tedy můžete u jednotlivých z nich vlastně získat. Podívejme se proto i na to, kolik peněz je možné v ideální situaci získat celkově. Tedy za předpokladu, že každý rok vložíte 20 000 na své stavební spoření a na svůj důchod si ročně naspoříte celkem 12 000 korun. V tomto případě můžete dostat státní podporu až ve výši 4 760 korun za rok. A to je částka, která za 10 let činí již poměrně příjemných necelých 50 000 korun českých.

Pokud státní příspěvky přepočteme na procenta, tak jenom z těchto konkrétních vložených částek získáte navíc v podstatě okolo patnácti procent ročně!

A to vám dnes nenabídne jakékoliv jiné úročení, od spořicích produktů, až po investice. Navíc nezapomínejte na to, že klasické úrokové zhodnocení u daných spořicích produktů se logicky týká také těch peněz, které se připíší ve formě státních příspěvků. I ty se tedy pozitivně podepisují na tom, že množství vašich finančních prostředků může skutečně velmi rychle stoupat.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *