Sleva na dani na dítě, manželku, školkovné – velký přehled

Termín podání daňového přiznání je každoročně stejný. Musíme vše stihnout nejpozději do prvních třech měsíců následujícího roku. Letos tedy máme čas až do března. To logicky znamená nejenom mnoho času samotné sestavení a vyplnění daňového přiznání, ale znamená to také jistotu toho, že si můžeme zjistit všechny slevy na dani, které se nás mohou týkat. A jelikož v roce 2015 jich bylo dostatek, podívejme se společně na ty nejzajímavější, které můžeme v rámci našeho vlastního daňového přiznání uplatňovat.

Contents

Základní slevy na dani jsou dlouhodobě oblíbené

Začneme určitě slevou, kterou dnes využívá v podstatě každý poplatník. O jakou slevu se konkrétně jedná? O tu základní, která je nazývána jako sleva na poplatníka. Pro její získání není třeba udělat nic zvláštního, jelikož patří mezi ty slevy na dani, které máme k dispozici automaticky. Stačí ji jenom uvést do daňového přiznání. A jaká je její konkrétní výše? Rozhodně musíme říci, že není nijak malá, jelikož aktuálně je možné si odečíst 24 840 Kč. A to nikoliv ze základu daně, ale právě z částky, kterou bychom již měli finančnímu úřadu zaplatit. Navíc u ní nezáleží na tom, jak dlouho jste svou konkrétní ekonomickou činnost vyvíjeli. I v tom jsou její výhody. Je proto jasné, že bychom jenom těžko hledali živnostníka, který by ji nevyužil.

Máte rodinu? Plus pro vás

Nyní se podívejme také na živnostníky, kteří mají rodiny. I ti mají v současném systému celou řadu výhod, jelikož si mohou odečíst zajímavé slevy na dani. Pokud se podíváme na to, jaké konkrétně to jsou, jedná se primárně o tyto:

  • Sleva na dítě
  • Školkovné
  • Sleva na manželku nebo na manžela
Vysoké daně? využijte slevy na dani!

Slevy na dani jsou legální možností, neplatit příliš.

Samozřejmostí je možnost si dané slevy jednoduše kombinovat, díky čemuž lze dosáhnout skutečně zajímavého zvýhodnění. Díky němu tak řadě lidí vycházejí daně skutečně nulové. Například sleva na dítě činí aktuálně 13 404 Kč ročně. A to nikoliv za všechny, ale za první dítě. Za druhé dané částka dokonce výrazně stoupá, a to na sumu 15 904 korun. V případě třetího a dalšího dítěte se sleva ještě navyšuje, a to až na 17 004 Kč. S dětmi poté souvisí také zmíněné školkovné, u kterého je možné uplatnit si jako výdaj částku, která odpovídá prokázaným výdajům, které jsou spojeny s umístěním dítěte ve školce. Jelikož je však třeba náročnější dokládání a administrativa, není tento postup tolik oblíbený.

To se nedá říci o slevě na manželku nebo na manžela. Pokud žije pár ve společné domácnosti, a jeden z páru měl příjem nižší než 68 000 korun ročně, je možné získat slevu, která činí až 24 840 korun českých. Daný hraniční příjem je poté skutečně příjem ze zaměstnání, nikoliv různé sociální dávky a další státní pomoc těm, kteří jsou v nouzi.

Studujete? Velká výhoda

Velké slevy na dani mají také studenti. Nejprve připomeňme, že pokud podnikají při svém studiu, platí za ně stát minimální zálohy na sociální, stejně jako na zdravotní pojištění. To je samozřejmě spojeno s jistotou toho, že v podstatě nemají žádné dodatečné výdaje. Pozitivem je i možnost využít slevy na dani, která je určená pro všechny studenty, kteří studovali právě v období, na které bude daná konkrétní daň uplatňována. A jaká je její konkrétní výše? Ta určitě není nijak malá, jelikož je to celkem 4 020 korun českých za osobu.

Máte zdravotní problémy?

Dnes může podnikat skutečně každý. Stačí k tomu udělat jeden nejdůležitější krok, kterým samozřejmě není nic jiného, než je zřízení živnostenského listu. Jakmile ho máme, můžeme se o konkrétní slevy na dani začít zajímat. Jelikož jsme zmínili zdravotní problémy, je třeba dodat, že právě ty mohou být primárně spojeny s invalidním důchodem. Ten může být v naší zemi různý. Nejčastěji je uplatňován pojem jako částečný invalidní důchod. Pokud právě do této kategorie spadáme, potom máme jistotu zajímavé slevy, která činí 2 520 korun českých. Tato sleva se týká takzvané invalidity jak prvního, tak i druhého stupně.

Jsou ale i situace, kdy můžeme mít takzvanou plnou invaliditu. Jsou však podnikatelské obory, ve kterých nás tato situace rozhodně nemusí nijak výrazně limitovat. Pokud je tomu skutečně tak, je dobré pamatovat na to, že si můžeme odečíst slevy na dani ve výši 5 040 korun českých. A to právě v souvislosti s invaliditou třetího stupně, jak se plná invalidita také nazývá. Pozor však na případné výjimky, které mohou souviset s tím, jak dlouho jste takto byli vedeni. Pokud pouze část roku, je možné uplatnit jenom poměrnou část.

Slevy mohou uplatňovat ale i držitelé průkazu ZTP/P. Zde je určitě velkým pozitivem to, že daná sleva není rozhodně nijak malá. Je tomu právě naopak. Pokud se podíváme na částku, kterou si můžeme v rámci podávání letošního daňového přiznání odečíst, může to být suma až 16 140 korun českých. A to v případě, kdy jsme byli držiteli tohoto průkazu po celý daný kalendářní rok 2015.

Využijte také odečitatelných položek

I ty jsou určitě zajímavou možností, jak ušetřit na dani. Zatímco výše uvedené slevy se odečítají přímo z finální částky, konkrétní odečitatelné položky odečítáme z daňového základu. Pokud bychom se tedy podívali na několik nejčastějších možností, je to například možnost odečíst si až 300 000 korun, a to ve formě zaplacených úroků u hypotéky, popřípadě u úvěru ze stavebního spoření. Stejně tak ale můžeme využít také odpočet za penzijní připojištění. I ten je poměrně zajímavou možností, která je spojena s tím, pokud si spoříme na důchod. Podobná situace nastává i v případě životního pojištění. V obou případech nemusí být odpočet nijak malý, jelikož může jít až o 12 tisíc korun, a to během jednoho celého roku. Poměrně zajímavé jsou také odpočty spojené s členskými příspěvky do různých odborových organizací.

Odečíst lze také dary

Toho sice mnoho podnikatelů nevyužívá, ale na druhou stranu možnost, jak si snížit daň, to rozhodně je. Mezi dary se mohou počítat třeba finanční částky věnované na různé zdravotní nebo vzdělávací účely, ale i na ochranu opuštěných zvířat, stejně jako na pomoc hendikepovaným. Důležité je to, aby hodnota daru přesáhla alespoň jeden tisíc korun. Co je u této oblasti poměrně velký problém, to je nutnost výraznější administrativy, jelikož každý dar by měl být podložený smlouvou s několika konkrétními náležitostmi. Třeba i s tím, kdo konkrétně daný dar vlastně využil a také na co konkrétně.

4.9/5 - (7 votes)

You may also like...

1 Response

  1. pavel napsal:

    Organizace, kterým jste darovali, vám většinou na začátku roku pošlou potvrzení o částce a účelu. Není to žádná složitá administrativa, ale taky vám to nemusí poslat automaticky, tak je případně urgujte. Dá se taky uplatnit darování krve. Za jedno darování si můžete odečíst 2000 Kč ze základu daně, doložíte potvrzením z nemocnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *