I u spoření je k dispozici pojištění vkladů

Když máme peníze uložené na našem bankovním účtu, je s tím spojena celá řada jistot. A i ty jsou důvodem, proč vlastně bankovní účty využíváme. Pokud bychom se měli podívat na několik klíčových pozitiv, rozhodně nesmíme zapomenout zmínit tyto:

  • Peníze můžeme kdykoliv vybrat, nebo poslat
  • Peníze se nám zhodnocují dík úrokové sazbě
  • S pěnění souvisí pojištění vkladů

Díky pojištění vkladů o své peníze nepřijdete ani při spořeníAno, i eliminace případného rizika, které souvisí se samotnou ztrátou, je jednou z jistot, kterou primárně hledáme. I když mnoho lidí ví, že peníze mají na svém účtu pojištěny, už méně lidí ví to, že je může mít pojištěné také u spoření. Podívejme se na tuto konkrétní oblast a možnost o něco blíže.

Contents

Kdo pojištění vkladů realizuje?

Nejprve se podívejme na to, kdo vlastně pojištění vkladů jako takových konkrétně realizuje. Je to takzvaný Fond pojištění vkladů, který byl zřízený právě pro tyto účely. V rámci současných zákonných úprav je povinností každé banky to, aby měla odpovídající pojistku sjednánu a aby za ni samozřejmě také platila. Následně už dochází k tomu, že pokud nastane problém, Fond pojištění vkladů přichází na scénu a celou pohledávku začne řešit. A to se týká nejenom jakýchkoliv bankovních účtů, ale týká se to také té situace, kdy místo bankovního účtu využijeme různorodé spoření.

Kolik našich peněz je pojištěno?

Důležitá otázka se týká také toho, jaké má pojištění vkladů specifika v souvislosti s tím, kolik našich peněz je v rámci pojištění pojištěno. Zde je třeba říci, že daná maximální suma, která nám může být vyplacena, je 100 000 eur. Samozřejmostí je odpovídající převod této částky do odpovídající měny, v rámci které naše peníze spoříme. Pokud máme dané vklad do dané výše, máme jistotu, že se není čeho obávat. Pokud ale máme naspořeny mnohem vyšší finanční prostředky, může to být logicky pro celou řadu z nás opravdu nemalým problémem.

Na druhou stranu bychom měli pamatovat na to, že pojištění vkladů je spojeno s faktem, že když je suma do výše 100 000 eur na daném spořicím produktu, máme nárok v případě krachu na vyplacení celé této sumy. Zapomínat nesmíme také na to, že ta se váže ke konkrétnímu klientovi a konkrétní bance. Pokud tedy máme tuto sumu umístěnou na spořicích produktech v různých bankách, dostaneme ji od Fondu pojištění vkladů všude tam, kde došlo ke krachu. Tedy nikoliv pouze z jedné instituce.

Kde je pojistka k dispozici?

Nyní se již podívejme na konkrétní možnosti spojené se spořením a s tím, kde nemusíme mít z hlediska pojištění vkladů jakoukoliv konkrétní obavu. Pokud bychom si měli udělat stručný přehled, tak jsou pojištěny například:

  • Spořicí účty a termínované vklady
  • Stavební spořitelny
  • Družstevní záložny

Je tedy jasné, že se můžeme vydat v podstatě dnes jakoukoliv cestou tolik doporučovaného spoření. A to s jistotou toho, že své peníze nejenom zhodnotíme, ale že je máme také dostatečně ochráněni. Nejenom tedy, že můžeme od bank nebo záložen získat garanci úroku, ale my máme také garanci toho, že o naše vklady rozhodně nemusíme přijít. A to ani při krachu.

Na co při výběru hledět?

Z hlediska velkých a známých, ale i menších a nových bank nebo stavebních spořitelen se dnes není třeba obávat toho, že by některá z nich nebyla pojištěna. Totéž platí i o zmíněných záložnách. Zákon je v daném směru skutečně nekompromisní, z čehož můžeme samozřejmě výrazně těžit i my. Na trhu tak nemůže ve spořicím segmentu podnikat nikdo, kdo by nebyl pojištěný.

Pokud tedy vybíráte spoření, je dobré myslet právě na to, zda je daný poskytovatel pojištěný, nebo nikoliv. Pokud ano, máte jistotu, že vás v podstatě nečeká žádný problém. Je tedy dobré si danou informaci alespoň zkontrolovat. Jak a kde? Tyto informace přináší Fond pojištění vkladů, a to přímo na svých webových stránkách. Zde je seznam všech institucí, u kterých se nemusíme obávat.

Spoření bez rizika je lákavější

Jak se v posledních letech ukazuje, lidé chtějí mít v rámci svého spoření raději jistoty, než nejistoty. I proto musíme říci, že zájem o garantované spořicí produkty roste, zatímco o ty negarantované, jako jsou fondy nebo investice postupem času klesá. A právě pojištění vkladů na to má také nemalá vliv. Zvláště proto, že když porovnáme riziko a míru zhodnocení, není tak špatné vsadit skutečně na jistotu, než riskovat veškerou ztrátu našich peněz.

4/5 - (4 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Jarda napsal:

    Samozřejmě, my spoříme na termínovaných vkladech u spořitelního družstva a pojištění vkladu je stejné jako u bank.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *