Rychlost převodu peněz je různá. Co znát a vědět?

Bezhotovostní převod je v současné době něco, co můžeme označit za věc, která je naprosto běžná. A to v rámci našich životů. Na bankovní účty chodí výplaty, odesíláme z nich veškeré platby, stejně jako nám na ně může přijít půjčka. Co mnoho lidí zajímá, to je rychlost převodu peněz. Je třeba říci, že někdy jsou lidé až překvapení rychlostí, a jindy naopak nadávají na to, že je vše velmi pomalé. Podívejte se s námi na všechny informace, které je třeba vědět.

Contents

Rychlost převodu peněz můžete ovlivnit i vy sami

Nejprve je třeba začít tím, že byste měli vědět, že rychlost převodu peněz můžete sami ovlivnit. Tedy pokud to umožní vaše banka. Primárně vše ovlivníte tím, že využijete internetového bankovnictví, které je proti převodům na pobočce rychlejší a tedy i jednodušší. V internetbankingu je rychlost převodu peněz ovlivněna tím, jak je budete chtít poslat. Mnoho bank dnes nabídne hned tři možnosti, a to:

  • Expresní platby
  • Prioritní platby
  • Klasické platby

Pokud jde o platby klasické, není třeba nikde nic zaškrtávat, ani měnit. Takto je realizována v podstatě každá běžná platba z účtu na účet. Když ale zvolíte jednu ze zbývajících možností, zaručeně vás potěší to, že platba bude zpracována, a tedy odeslána dříve. Nutno ale dodat, že tyto možnosti mohou být zpoplatněny. Jak konkrétně, to vám poví ceník vaší banky.

Záleží i na tom, kam peníze posíláte

Rychlost převodu peněz je ovlivněna také tím, kam přesně jsou peníze zasílány. Co tím chceme říci? Když pomineme zahraniční převod, a budeme se soustředit jenom na ten český, tak je nutné říci, že vliv má to, z jaké banky a do kterého bankovního ústavu peníze posíláte. Pokud se jedná o převod v rámci stejné banky, nastává ideální situace. A to proto, že v takovém případě jde vlastně jenom o převod čísel, protože bance peníze zůstávají i nadále. A tak může peníze převést do několika málo vteřin. Často toho využívají třeba mikropůjčky. Jejich poskytovatelé mají několik účtů, aby při zasílání peněz klientům využili vždy převodu v rámci stejné banky.

Rychlost převodu peněz se počítá na vteřiny, i na dny

Rychlost převodu peněz se počítá na vteřiny, i na dny

Pokud peníze posíláte do banky jiné, tak to může trvat podstatně déle. Pozitivem však je to, že to nesmí trvat delší dobu, než 24 hodit. Ale pouze v rámci pracovních dní. Když tedy pošlete peníze v pondělí ve 12:00, v úterý do 12:00 je příjemce bude mít na účtu. Když je ale pošlete v pátek ve stejný čas, bude je příjemce mít na účtu až v pondělí. S tím je nutné počítat.

Dejte si pozor na to, kdy peníze odesíláte

I s tím rychlost převodu peněz souvisí. Stále bude platit výše uvedené, ale zároveň je třeba říci, že vliv má i to, kdy banka váš konkrétní pokyn zaregistruje. Banky mají svou provozní dobu, s čímž souvisí i to, že příkazy zadané třeba pozdě večer jsou bankou oficiálně přijaty až následující pracovní den. Peníze odeslané v pondělí v pozdních večerních hodinách banka oficiálně odešle až v úterý ráno, a tak příjemci dorazí až ve středu. Pokud se zde objeví víkend, je jasné, že se vše prodlouží o ony dva dny, kdy banka nepracuje a nefunguje. Proto doporučíme hlídat si čas odesílání peněz a vše vyřizovat raději ráno. Jedině tak máte jistotu, že si vše ještě neprodloužíte.

Banky mohou posílat i rychleji. Chtějí?

Nejprve trochu teorie o tom, jak vlastně převody peněz mezi bankami fungují. Vše je zajišťováno přes systém označovaný jako Certis. Ten provozuje Česká národní banka. Prostřednictvím tohoto systému jsou přijímány a poté vyřizovány jednotlivé požadavky. V praxi to znamená, že od jedné banky přijde požadavek na to, aby byla určitá suma přesunuta do banky jiné.

V souvislosti s tímto systémem je pravidlem, že banky za každý takový převod musí zaplatit určitou sumu. A právě zde může být kámen úrazu. Zde vzniká důvod, proč je někdy rychlost převodu peněz tak dlouhá. Daný systém nově zavádí několik tarifních pásem. To znamená, že banky mohou odeslání platby realizovat ve standardním pásmu, což trvá nejdéle. Mohou ale zvolit i jiné a platbu tak odeslat rychleji. Tím dojde i k rychlejšímu převodu. Mnoho bank ale šetří a tak vše trvá. Abyste byli v obraze, dá se říci, že je to šetření na ne příliš dobrém místě. To proto, že platby za rychlejší zpracování nejsou zase až tak vysoké. Bavíme se tady o jednotkách haléřů.

Jsou banky, které jsou příkladem

Situace na trhu se ale postupem času mění a tak se objevují i banky, které jdou příkladem a neváhají na úkor poplatků mezibankovní převody zrychlovat. Jednou z nich je třeba AirBank. Ta patří mezi menší banky, které se obecně netají tím, že chtějí vycházet svým klientům maximálně vstříc. A toto je rozhodně jeden z hlavních příkladů, který v tomto směru existuje. Nejde ale o banku jedinou, protože zaujme i velká ČSOB. I u ní platí, že pokud je platba odeslána skrz internetové bankovnictví do 12:00, tak ji příjemce bude mít na účtu ještě v daný den. Jde ale zatím jenom o první dvě banky a ostatní stále ještě váhají – bohužel.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *