Pozor na Švarc systém. Je sice výhodný, ale je nelegální

Pokud mluvíme o zaměstnávání ve firmách, může být využita celá řada smluvních vztahů. To současné zákony umožňují, a je to dáno hlavně tím, aby vyhověli jak těm, kteří hledají plnohodnotnou práci, tak samozřejmě také těm, kteří naopak hledají jenom přivýdělek. A tak mezi nejoblíbenější varianty patří:

Je tu ale ještě jedna věc, která se v poslední době objevuje. Takzvaný Švarc systém. Může být oblíbený u zaměstnanců i zaměstnavatelů, ale jeho hlavním negativem je to, že je nelegální. Podívejme se na něho blíže – možná i vy tak pracujete a ani o tom nevíte.

Contents

Švarc systém a základní fakta

Pokud se podíváme do historie, tak musíme říci, že Švarc systém byl zakázán již v roce 1994, kdy vešla v platnost novela zákona o zaměstnanosti, která jasně postavila tento typ zaměstnání mimo zákon. Pokud někoho zajímá i to, proč se hovoří o názvu Švarc systém, tak je to v souvislosti s podnikatelem, který níže popsanou metodu zaměstnávání hojně využíval. Byl to Miroslav Švarc, který od roku 1990 takto zaměstnával své podřízené. To mu ale vydrželo jenom zmíněné 4 roky.

Jak si Švarc systém charakterizovat?

Nyní pojďme na samotnou charakteristiku toho, co to vlastně Švarc systém je. Jedná se o typ zaměstnávání, u kterého není využita klasická pracovní smlouva, třeba zvýše uvedených možností. Jedná se totiž o vztah, který je založený na zaměstnání na živnostenský list. V praxi je jako Švarc systém označováno vše, kde dochází k tomuto smluvnímu vztahu z toho důvodu, aby byly snižovány náklady na zaměstnance. A to z důvodu, že klasické zaměstnání je spojeno s nutností platit:

  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění
  • Daň z příjmu

Tomu se živnostník samozřejmě také nevyhne, ale reálně platí mnohem nižší sumy. Když si porovnáme klasickou smlouvu, tak musíme říci, že aby vydělal 20 000 Kč, musí zaměstnavateli vydělat necelých 40 000 Kč. Daný rozdíl jsou právě tyto odvody. Když u živnostenského listu vyfakturuje oněch necelých 40 a zaplatí vše potřebné, zbude zaměstnanci mnohem více peněz. A právě proto může být i u nich, stejně jako u zaměstnavatelů oblíbený. Zaměstnanci se tak může stále více vyplatit třeba i měsíčně vyfakturovaných 30 tisíc, a u zaměstnavatele to znamená měsíční snížení nákladů o necelých 10 tisíc.

Jenom u fyzických osob

Švarc systém je používán jako náhrada klasické pracovní smlouvy

Švarc systém je používán jako náhrada klasické pracovní smlouvy

Už podle definice lze jasně odvodit, že Švarc systém se může týkat jenom fyzických osob. Pokud jsou tímto způsobem zaměstnávány. Tedy těch, kteří jsou OSVČ neboli živnostníci. U firem tento typ možný není, jelikož zde z hlediska zákona práci vykonává právnická osoba a tedy je realizován spíše takzvaný outsourcing. Tedy převedení práce na někoho jiného, na základě smluvního vztahu.

Jaký má Švarc systém hlavní charakteristiky?

Pracujete na živnostenský list a nejste si příliš jisti, zda je to legální, nebo nikoliv? Potom se podívejte na hlavní charakteristiku. Základní je fakt, že sami nenabízíte žádné konkrétní služby, ale pracujete jménem zaměstnavatele a přesně podle pokynů zaměstnavatele. S tím může být spojeno i to, že máte určitou pracovní dobu, kterou je nutné dodržovat. Je to tedy stejná situace, jako byste byli klasickým zaměstnancem.

Mezi další znaky patří i místo, kde pracujete. Jste v kanceláři konkrétního zaměstnavatele? A využíváte zde výhradně jeho počítače a další jiné pomůcky a věci? I to značí o tom, že to s největší pravděpodobností bude Švarc systém. Zvláště potom, pokud nemáte jako klienta nikoho jiného a pracujete pouze pro jednu, tuto konkrétní osobu.

Postih pro obě strany

Pokud máte podezření na to, že je Švarc systém ve vaší firmě vykonáván, je dobré začít komunikovat se zaměstnavatelem a požadovat změnu smlouvy, nebo i celkové změny s ohledem na to, jak konkrétně budete pracovat. Je totiž třeba říci, že Švarc systém je nelegální pro obě strany. Je znakem podvodné firmy i podvádějícího zaměstnance. Postih tedy může čekat jak pomyslného zaměstnavatele, tak i pomyslného zaměstnance. Proto je nezbytné pro dobro věci přejít na klasický poměr, nebo začít stejné či podobné služby poskytovat více subjektům, a celou činnost již převést na plnohodnotné podnikání jako OSVČ.

Má i své nevýhody

Nezapomínejme, že i když je z finančního hlediska Švarc systém výhodný, má i řadu nevýhod. A to právě v porovnání s klasickou pracovní smlouvou. Jelikož na zaměstnance je pohlíženo jako na klasické živnostníky, nelze mluvit třeba o nároku na dovolenou, stejně jako nelze mluvit ani o nároku na nemocenskou a dokumentu, kterým je lístek na peníze. Nelze nic získat ani za pracovní úraz, a v případě výpovědi smlouvy zde neexistuje jakékoliv odstupné, nebo klasická výpovědní lhůta. S tím by měl každý takto zaměstnaný také počítat, jelikož finanční stránka věci není tou jedinou, na kterou by se mělo dívat.

Daří se ho eliminovat

A jak je na tom náš stát, pokud jde o jednotlivé kontroly? Musíme říci, že se mu v tomto daří poměrně dobře. Tou institucí, která kontroly pravidelně provádí, je jak Inspektorát práce, tak je to také Úřad práce. Pokud začneme mluvit o počtu pokut, tak se roční čísla pohybují v tisících. To znamená, že přesně tolik pokud bývá rozdáno. A že jsou poměrně vysoké, dokládá číslo, které přesahuje 100 milionů korun. Opět mluvíme o roční výši. To znamená zhruba 50 tisíc korun, pokud to zhruba přepočteme na výši jedné pokuty. Už to ukazuje, že nemusí být rozhodně nijak malé.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *