Podvodné firmy jsou rizikem – nenaleťte jim

Když se podíváme na současné podnikatelské statistiky, je třeba říci, že existuje nejenom mnoho živnostníků, ale také existuje mnoho firem. A na ty se zaměříme. Nejsou to jenom firmy, které fungují a podnikají. Také nezapomínejme na ty, které jsou jenom udržovány. To proto, že likvidace firem je celkem drahá záležitost a tak se vyplatí nechat firmu bez aktivity, a jednou ročně realizovat zákonné kroky. Potom je tu ještě možnost číslo tři, kterou jsou podvodné firmy. Ty mohou být v podnikatelském segmentu velkým rizikem. Stejně tak mohou být rizikem i pro samotné zákazníky. Jak jim nenaletět? Podívejte se na hlavní pravidla, které byste měli dodržet, pokud chcete s některou firmou obchodovat, nebo od ní chcete něco koupit.

Podívejte se do obchodního rejstříku. Podvodné firmy poznáte celkem snadno

Firmy, které na tuzemském trhu vyvíjejí svou činnost, mají jednu jasnou povinnost. A tou je nutnost, aby byly zapsány v obchodním rejstříku. Ten je volně dostupný na internet a tak není problém podle daného názvu firmu najít. Pokud zde není, a to ani po zadání IČ, raději od ní dejte ruce pryč. Je velká pravděpodobnost, že jde o jasný znak podvodné firmy, jelikož ta reálně ani neexistuje. Jinak tomu nemůže být, jelikož firma, která v tomto rejstříku není, nemohla být oficiálně zaregistrována. Také doporučujeme podívat se na další parametry, které zde jsou uvedeny. A to:

  • Společníci a jednatelé
  • Základní kapitál
  • Sídlo

Zkontrolujte kontaktní údaje

Webové stránky by dnes měla mít každý firma, které to s podnikáním myslí alespoň trochu vážně. I podle toho lze celkem dobře poznat, zda se jedná o podvodné firmy, nebo nikoliv. Samozřejmě ne každá potřebuje propracovaný web, a tak se můžete setkat jenom s krátkou webovou vizitkou. To nemusí hned nutně znamenat, že mluvíme o firmě, která je skutečně podvodná. Pokud jsou na dané vizitce uvedeny informace z obchodního rejstříku, je zde také funkční mail i telefon, tak je možné říci, že po této stránce je vše v pořádku.

Podvodné firmy se vyskytují i v segmentu online nákupů

Co ale v případě, kdy se vám žádná data nepovede dohledat, nebo dojde dokonce k tomu, že mail se vám vrátí a telefon je nedostupný, nebo dokonce zrušený? V takovém případě dejte od firmy raději ruce pryč, jelikož to určitě nevypadá, že by se mělo jednat o firmu dobrou a tedy zcela pochopitelně také kvalitní.

Hledejte recenze na internetu

I podle recenzí lze celkem dobře poznat, zda se jedná o podvodné firmy, nebo nikoliv. Právě díky internetu není jakýkoliv přístup k informacím jakkoliv složitý. A tak si můžete dohledat různé weby, které se specializují na podvodné firmy, stejně jako není jakýkoliv problém dohledat si třeba i různé diskuze, kde jsou uvedeny názory. Pokud převládají ty negativní, ve kterých vy vidíte jasné znaky podvodu, raději zkuste oslovit jinou firmu. Jedině tak nepřijdete o peníze, a to tak jako řada jiných lidí, kteří se zde o názory dělí.

Zkontrolujte adresu sídla

Výše jsme narazili na obchodní rejstřík, kde je uvedeno i sídlo podnikání. Daná adresa, pokud je v rejstříku uvedená, tak by měla reálně existovat. Dobré je však ověřit, zda se jedná o klasické kanceláře, nebo jenom takzvané virtuální sídlo. V prvním případě máte jistot celkem více, ale ani u virtuálních sídel se nemusíte obávat toho, že by šlo nutně o podvodné firmy. Mnoho firem, i těch kvalitní, daná sídla volí hned z několika důvodů. Je to:

  • Nízká cena za pronájem
  • Možnost prestižních adres
  • Snadné zřízení

Roli tak může hrát hlavně to, kým je sídlo poskytováno. Pokud jde o nějakou pochybnou okrajovou část města s rozbitou budovou, je dobré být raději na pozoru. Jestliže jde ale o virtuální sídlo v různých administrativních komplexech, nebo technologických a jiných centrech, není důvod mít obavy.

Zkontrolujte také adresu bydliště jednatelů a společníků

I tu najdete snadno, jelikož ji bude také obsahovat právě obchodní rejstřík. Jak zjistit, o jakou adresu se jedná? Pomoci může zadání do vyhledávače, ale ještě lépe klasické mapy. Rázem zjistíte, zda daná osoba bydlí v domě nebo bytě, nebo zda má adresu bydliště spojenou s městským úřadem. To je jasný znak rizika. Buďte si jisti, že podvodné firmy jsou z větší části vlastněny právě lidmi, kteří mají bydliště na daných místech. Na to pozor.

Zjistěte i to, zda platí své závazky

Peníze jsou poměrně dobrým ukazatelem, jak poznat, zda se jedná po podvodné firmy, nebo nikoliv. Pokud budeme konkrétní, je hned několik možností, jak to zjistit. První a osvědčenou volbou je insolvenční rejstřík. Pokud zvolíte vyhledávání, a dojde k tomu, že se v něm bude firma nacházet, dejte od ní ruce pryč. Když už je vyhlášena insolvence, není to rozhodně nijak pozitivní stav. Právě naopak. A dá se říci, že je jedno, zda na sebe firma insolvenci podala sama, nebo ji na ní podal někdo z věřitelů.

Dále je dobré zkontrolovat i registr plátců DPH. I ten souvisí s penězi a tím, zda jsou tyto daně hrazeny tak, jak mají. Tentokrát našemu státu. Pokud je vše v pořádku, je firma takzvaným spolehlivým plátcem. Podvodné firmy ale tento statut nemají. Znamená to, že dluží právě na dani z přidané hodnoty. Logicky se zde může objevit pravděpodobnost toho, že mohou dlužit finanční prostředky také vám samotným. A to v podnikání, ale ani v případě vztahu jako soukromá osoba zažít nechcete.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *