Mnoho podnikatelů láká na firemní benefity. Proč je využít?

Firemní benefity jsou dnes lákavou možností, jak si přilepšit v souvislosti s naší mzdou. V podstatě jenom těžko dnes najdeme větší firmu, která by je svým zaměstnancům nedávala. Pokud jsou k dispozici i ve vaší firmě, určitě je dobré se jim nebránit. Podívejme se společně na to, proč je dobré je využívat. Mnohdy jsou totiž zajímavějším lákadlem, než je mzda samotná.

Jaké firemní benefity mohou existovat?

Nejprve se podívejme na to, jaké konkrétní firemní benefity můžeme dostávat. Od toho se v podstatě odvíjí samotná výhodnost toho, proč je správné se s nimi nejenom seznámit, ale proč se jim také nebránit, nebo proč je vyžadovat. Mezi ty hlavní, které u firem v naší zemi dominují, patří:

  • Stravenky
  • Poukázky na zboží a služby
  • Příspěvky na dopravu, spoření a další náklady
Firemní benefity jsou i ve formě bezplatných voucherů

Z toho jasně vyplývá, že možnosti jejich využití jsou opravdu velké. A z toho plynou dané výhody, se kterými vás jasně seznámíme. Podívejte se s námi, jaké jsou ty nejdůležitější.

Vaše mzda bude o poznání vyšší

Když dostáváte mzdu, ať už hotově, nebo na ruku, jistě víte, že z toho co reálně dostanete, bylo odečteno hned několik daní a dalších nezbytných příspěvků. Třeba na sociální a zdravotní pojištění. Mnohdy to mohou být i desítky procent. Když se vám však zaměstnavatel rozhodně dát i firemní benefity, je zde výhoda jak pro něho, tak i pro vás, že z nich se řada daní vůbec neplatí. Logicky tedy bude zvýšena vaše mzda, a to bez administrativní zátěže. Mnoho lidí často spíše trvá na reálných penězích, což je ale úvaha, která je chybná.

Podívejme se společně s námi na konkrétní příklad. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že nám dá měsíčně navíc 1 000 Kč, může to být jako součást výplaty, ale i jako forma benefitů – třeba stravenek. V prvním případě je třeba počítat se srážkami ze mzdy, kdy následně reálně dostaneme i o několik stovek korun méně. Logicky si tedy méně věcí koupíme. V případě benefitů však dostaneme celou tisícikorunu. Věci, které si za ni koupíme, tedy budou mít přesně tuto hodnotu.

Lépe kočírujeme náš rozpočet

Dostáváme-li jenom mzdu, musíme velmi často vše do detailů propočítávat, aby nám vše do poslední koruny vyšlo. A to nejenom v souvislosti s tím, co stojí provoz domácnosti, nebo naše potřeby. Velmi často je třeba ze mzdy platit právě i pohonné hmoty či jízdenky spojené s cestou do práce, různé příspěvky na důchodové pojištění a řadu dalších věcí. Pokud nám zaměstnavatel ve formě benefity na tyto věci přispívá, můžeme je kompletně vypustit z hlavy. Víme, že nám je zpětně proplatí zaměstnavatel a tak naši mzdu nijak neovlivní. Peníze, které ve formě měsíční výplaty dostaneme, tak můžeme skutečně použít jenom na základní výdaje a životní potřeby. Tím mnohem lépe stabilizujeme náš rozpočet, jelikož nemusíme myslet na věci, které budou hrazeny automaticky.

Za benefity si lze koupit v podstatě cokoliv

Lidé se benefity bojí také proto, že nevědí, jak výrazně je lze využít. Doba, kdy bylo možné koupit si za ně jenom jednu jedinou věc, je již dávno pryč. Příkladem mohou být již několikrát zmíněné stravenky. Za ně už nemusíte jenom do restaurace na jídlo. Není problém s nimi nakupovat i v běžných obchodech. A jelikož za nákupy měsíčně utratíme i několik tisíců korun, můžeme dané peníze od zaměstnavatele klidně brát ve stravenkách. S jistotou, že dostaneme takto vysokou sumu, která nebude ponížena o daně.

Kromě toho jsou zajímavou formou benefity i různé karty, na které se nám měsíčně připisují body, které jsou alternativou reálných peněz. Dané karty následně akceptuje na několik tisíc obchodníků, díky čemuž u nich můžeme platit lépe, než klasickými penězi. Příkladem věcí, které můžeme kupovat, je třeba:

  • Elektronika a spotřebiče
  • Lékárenské zboží a hygienické potřeby
  • Oblečení, sportovní potřeby i věci pro naše záliby

Výběr benefitů je velmi široký

Mnoho podnikatelů nabízí firemní benefity v různých formách. Obvykle tedy dá zaměstnancům vybrat, jak si chtějí daný bonus vyplácet. Několik příkladů jsme již výše uvedli. Jelikož máme na výběr, lépe se nám s danými firemními benefity kalkuluje, jelikož přesně víme, že danou získanou částku utratíme bez jakýchkoliv problémů. A pokud dojde ke změně, není problém požádat o to, abychom přestoupili na jinou možnost odměňování. Hlavní možnosti, ze kterých můžeme vybírat, jsme popsali výše. Nezapomínejme na to, že se jedná opravdu jenom o zlomek, jelikož řadu dalších si nechávají daní zaměstnavatelé v tajnosti, pro své zaměstnance. A to v závislosti na tom, jaké výhody a cesty se jim podaří domluvit. Logicky platí, že čím je zaměstnavatel větší, tím pro vás samozřejmě lépe.

Ideální pro tvorbu úspor

Zajímavým faktem zůstává také to, že firemní benefity jsou skvělou možností i k tomu, jak si vytvářet finanční úspory. Pokud je neutratíme hned, máme jistotu, že hodnotu daných benefity máme někde uloženu. Ročně může daná suma činit třeba i několik tisíců korun. Zatímco v reálných penězích bychom tuto částku jenom těžko ušetřili, pokud jsou nám finance připisovány ve formě bodů na různé karty, není s možnou úsporou problém. Jenom pozor na vypršení platnosti. O tom je dobré se u zaměstnavatele předem informovat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *