Jste nemocní a nechodíte do práce? Nezapomeňte na lístek na peníze

Cílem většiny lidí je buď podnikat, nebo chodit do práce. Je to pochopitelně hlavně z toho důvodu, aby měl každý dostatek finančních prostředků. Nemoc ale může udeřit kdykoliv a u kohokoliv a rázem je třeba řešit jinou věc.  Tou je pracovní neschopnost. V takovém případě vás už v podstatě nezajímá to, jakou práci uděláte a co je dále potřeba. Zajímají vás zcela jiné věci, jako je lístek na peníze. O co se jedná, kde ho získat a co všechno dalšího o něm potřebujete vědět?

Contents

Co je to lístek na peníze?

Pokud jste zaměstnanci a již jste někdy byli nemocní, jistě jste se s pojmem, kterým je lístek na peníze, již setkali. Je ale mnoho lidí, kteří podnikají, nebo ti, kteří ještě nemocní nebyli. I ti se tak mohou začít zajímat o to, o čem se vlastně mluví. Pochopitelně z toho důvodu, že i oni se mohou s daným dokumentem dostat do kontaktu.

Při nemoci ppotřebujete nejenom léky, ale i lístek na peníze

Při nemoci ppotřebujete nejenom léky, ale i lístek na peníze

Nemocenská – lístek na peníze je pojem, který se mezi nemocnými používá poměrně často. Jedná se ale výhradně jenom o lidové označení, jelikož jeho reálný název je zcela jiný. Jedná se totiž o potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Zde je jasně vidět, že oficiální název je poměrně složitý a tak lidé zcela pochopitelně volí ten zkrácený a jednodušší.

Kde se lístek na peníze 2017 získává?

O co se jedná, tedy že jde dokument potvrzující pracovní neschopnost, to již víme. Dobré je ale dodat i to, kde se lístek na peníze 2017 získává. Je v podstatě jenom jedna jediná cesta, kde ho získat. A je spojena s tím, že ho musíte získat výhradně jenom osobně. Tou osobou, která vám ho vydá, není nikdo jiný, než lékař. Pochopitelně se může jednat o různé typy lékařů s ohledem na druh pracovní neschopnosti a tedy vaši nemoc. Nejčastěji tak dané potvrzení vydává:

  • Obvodní lékař při kontrole
  • Specialista na konkrétním oddělení
  • Ošetřující lékař v nemocnici

Důležité je na daném lístku také to, aby měl všechny potřebné náležitosti. Měl by tedy zcela pochopitelně potvrzovat, že vaše pracovní neschopnost stále trvá. Dále je důležité hledět i na to, že na daném lístku musí být i jasná identifikace lékaře, který ho vystavil. A to pro možnost případného ověření. Jelikož dnes není tato agenda pro lékaře ničím novým ani nestandardním, většina už zcela jasně a automaticky ví, jak lístek vyplnit.

Kdy se odevzdává lístek na peníze?

I toto je důležitá věc, kterou je třeba zmínit. Ještě než se podíváme na to, kdy se odevzdává lístek na peníze, je třeba říci také to, kam se přesně odevzdává. To, že ho dostanete od svého lékaře, to již víte. Nyní je třeba říci i to, že ho musíte odevzdat svému zaměstnavateli. Tedy firmě nebo živnostníkovi, u kterého klasicky pracujete, ale nyní jste ve stavu pracovní neschopnosti. A když se podíváme na onen termín odevzdání, je v podstatě jasné, že by to mělo být co možná nejdříve. Důvodem je to, že právě na tomto lístku jasně závisí to, kdy dostanete peníze. Když tedy nechcete vlastní vinou zbytečně čekat, je třeba ho zaměstnavateli dodat ještě ten den, kdy ho dostanete.

Ne každý je ale v takovém stavu, aby ho mohl předat osobně. I na to se pamatuje. Stačí se zaměstnavatelem domluvit na tom, že ho přinese někdo jiný – třeba někdo z vaší rodiny, nebo kamarád. Důležité je, aby byl zaměstnavateli skutečně předán.

Lístek na peníze putuje dále

Koloběh, který je s ním spojený, je poměrně zajímavý. Již víte, že vám ho vydá lékař, a by jo následně odnášíte zaměstnavateli. Ani u něho ale nekončí, jelikož i ten má další povinnost, která je s daným potvrzením spojená. Nesmí si ho nechat, jelikož ho musí neprodleně poslat dál. Tentokrát je to okresní správa sociálního zabezpečení neboli OSSZ. Právě jí musí zaměstnavatel lístek neprodleně doručit.

Několik dní, ale i týdnů

Pamatujte na to, že mluvíme o administrativě a úředním postupu, a tak je třeba počítat s tím, že v tomto světě má vše svůj čas. Prodleva může vzniknout jak u vás, tak i u zaměstnavatele. To mluvíme o pár dnech. Teprve ve chvíli, kdy lístek na peníze doputuje na OSSZ, se může začít počítat ona konkrétní lhůta, o které v daném směru mluvíme. A ta je ze zákona maximálně 30 dní. Déle tedy nic trvat nebude – to je stoprocentní jistota. Je třeba také říci, že pokud jde o danou lhůtu, tak je zákonná a ne vždy to znamená, že vše bude nutně trvat takhle dlouho. Kdy tomu může být, to jsou třeba různé chřipkové a jiné epidemie, kdy je nemocných mnoho. Běžně ale nemusí rozhodnutí úředníků trvat déle, než 10 – 14 dní.

A proč vlastně lístek na peníze získat a odevzdávat? Jak už dokládá jeho lidový název, je hlavním podkladem pro výplatu nemocenské dávky. Bez potvrzení o trvání pracovní neschopnosti zkrátka a jednoduše nelze získat peníze, s čímž je třeba pochopitelně počítat ve chvíli, kdy jste ve stavu nemocném.

2/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *