Pojistný podvod je stále častější. Co lidé zkouší?

K čemu konkrétně slouží pojištění? Mnoho lidí ho označuje jako produkt, který je chrání. Nikoliv však před nepředvídatelnou situací, jelikož pojištění pomáhá danou situaci řešit a primárně chrání před velkými výdaji, které by mohly být s danou situací spojeny. Nejčastěji dochází ke vzniku škody, kterou pojišťovny proplácí. Je celkem logické, že mnoho lidí chce získat od pojišťovny co nejvíce peněz. A proto není nic výjimečného, že se často objeví pojistný podvod. Sami pojišťovny pravidelně přiznávají, že je takových případů opravdu mnoho. I proto mají své týmy, které se snaží dané pojistné podvody odhalovat. I díky tomu mohou vznikat statistiky toho, jak lidé podvádí nejčastěji.

Contents

Mezi známý pojistný podvod patří i způsobení větší škody

Příkladem může být třeba autonehoda. V takovém případě hraje roli, kdo ji způsobil. Pokud někdo jiný, bude k řešení využito jeho povinné ručení. Pokud jste nehodu způsobili vy a poškodili jste své auto, bude potřeba mít pojistku, která nese název havarijní pojištění. A jak může pojistný podvod vzniknout? Je to celkem jednoduché. Vůz bude nějak nabourán, o tom není pochyb. Vy ale uděláte to, že danou škodu zvýšíte. Třeba tím, že úmyslně poškodíte další části. Třeba rezavé dveře, které by vám mohla zaplatit pojišťovna, stejně jako může jít o již mléčná světla, nebo poškrábané nárazníky. Úmyslně tak věc rozbijete a dále tvrdíte, že se jednalo o poškození při nehodě. Pokud to likvidátor nepozná, bude pojišťovna skutečně proplácet i to, co s nehodou nemá nic společného. Pokud to ale pozná, může to být problém. A jak by to mohl poznat?

  • Má zkušenosti
  • Má fotografie přímo z nehody
  • Má simulaci toho, jak se nehoda stala

Lidé také započtou dřívější škody

Jedná se o situaci podobnou té předchozí. Jenom s tím rozdílem, že zde je pojistný podvod přece jenom o něco nižší. Ale je. O jakou situaci se může jednat? Jde třeba o to, že jste dříve s vozem lehce bourali a tak mát lehce poškozenou přední, nebo zadní část. Jelikož vůz jezdí a jde spíše o kosmetický problém, nechali jste to být. A nyní nastala situace, kdy do vás někdo naboural. A to právě na dané místo. Jaké je správné řešení? Přiznání původního poškození s tím, že pojišťovna bude plnit jenom poměrnou částí. Ale ruku na srdce – kdo by toto udělat? Většina lidí udělá pojistný podvod a pojišťovně zatají, že daná část vozu už byla poškozena a nehoda poškození jenom dokončila. Většina lidí bude tvrdit, že vůz byl v pořádku. I zde ale může existovat riziko odhalení. Jaké? Může být rozdíl v poškození vlivem stáří, stejně jako se mohou objevit třeba svědci, nebo záznamy z kamer. Ti potvrdí, že poškozený vůz jste měli už před nehodou.

Lidé často sjednávají pojištění až zpětně

I toto může být celkem typický pojistný podvod. Čeho se může týkat? Společně se podíváme na cestovní pojištění. To může zahrnovat několik rizik, které člověka ochrání při jeho dovolené. Co může taková pojistka nabídnout?

  • Pojištění léčebných výloh
  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění odpovědnosti
Za pojistný podvod lze jít i do vězení

Za pojistný podvod lze jít i do vězení

I když je cena této pojistky celkem nízká, tak musíme říci, že ne každý si ji sjedná. A tak následně zkouší udělat pojistný podvod. Jaký přesně? Je spojený třeba s tím, že když nastane problém, tak teprve tu chvíli lidé pojistku sjednají. Tedy učiní tak až přímo v zahraničí a následně vše ohlásí jako pojistnou událost. Už to je samozřejmě pojišťovně podezřelé a tak začne zjišťovat okolnosti. Jsou ale i pojišťovny, které mají jasně nastaveno to, že když je cestovní pojistka sjednávána až v cílové destinaci, tak začne platit až za několik dní. Jde o celkem efektivní ochranu před podvody. I proto je vhodné sjednat si tuto ochranu vždy před samotným odjezdem, aby začala platit od prvního dne mimo republiku.

Skutečně se věc ztratila?

Mnoho lidí zkouší i mnohem sofistikovanější pojistný podvod. Zde už to hraničí s celkem rozsáhlým trestným činem. Příkladem, který nám může posloužit, je třeba pojištění domácnosti. To nezahrnuje jenom byt, kde bydlíte. Může se vztahovat a sklepní prostory, kde může být uložena celá řada věcí. A protože krádeže ve sklepích nejsou ničím výjimečné, mnoho lidí zkusí i tento pojistný podvod. Zkrátka a jednoduše oznámí na pojišťovnu, že se jim ztratila věc nebo věci ze sklepa a tak žádají náhradu.

Protože je to u pojišťoven celkem časté, tak se snaží bránit. A to celkem jednoduše, jelikož předají odpovědnost na někoho jiné. Na policii. V případě takové pojistné události vyžadují, aby byla nahlášena u policie. A zde už může končit veškerá legrace, jelikož málokdo chceš dělat pojistný podvod a přijít do konfrontace s policí. Tím je proto řada takových podvodů velmi snadno eliminována, jelikož si ti lidé rozmyslí. A pokud ne policie může v rámci šetření zjistit, že vše bylo trochu jinak, než bylo uváděno v protokolu.

Škodu si lidé způsobí i sami

Proč to dělají? Jednoduše proto, že chtějí peníze. Nejde ani tak o poškozování svých věcí, ale o sebepoškozování. Třeba taková úrazová pojistka se pro některé hloupější jedince jeví jako dobrý zdroj příjmu. A tak neváhají a způsobí si určité zranění sami. A to s cílem získat nejenom pojistné plnění, ale třeba i nemocenskou. A právě proto si lidé neváhají ublížit. A jak pojišťovny uvádějí, někdy není pojistný podvod problém odhalit. Uváděné sekání trávy v lednu, nebo uklouznutí na náledí v době vysokých teplot není zase až tak nic výjimečného.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *