Milujete zimní sporty? Zvažte správné cestovní pojištění

Zimní sporty jsou velkým hitem. Není se čemu divit, jelikož mohou přinášet možnost pohybu, adrenalinu, ale i nových zážitků. Různých možných zimních aktivit je dnes celá řada. Mezi nejoblíbenější můžeme zcela jistě zařadit:

  • Sjezdové lyžování
  • Snowboarding
  • Běžecké lyžování

Kromě toho, že mohou být tyto sporty spojeny se zajímavými pozitivními zážitky, mohou být spojeny také s tím, že se během nich může stát úraz. V takovém případě už může přijít vhod, když máte sjednáno cestovní pojištění. To sice není povinnou pojistkou, ale jsou důvody, proč je dobré ho mít. Podívejte se s námi na to, proč může být dobrou volbou i pro vás.

Contents

Kam je cestovní pojištění potřeba?

Nejprve si pojďme ujasnit to, kde cestovní pojištění využijete a kde je dobré ho mít. Odpověď je celkem jednoduchá. Je to zahraničí. Jakmile překračujete hranice naší země, je dobré vědět, že klasické zdravotní pojištění zde může platit jenom částečně. Při velkých nákladech tak můžete rozdíly v cenách platit vy sami. A to je celkem velké riziko. Vzhledem k ceně, kolik cestovní pojištění stojí, je určitě dobré ho v rámci zimních sportů v zahraničí mít.

Cestovní pojištění vám proplatí léčebné výdaje

Cestovní pojištění vám proplatí léčebné výdaje

Podívejme se ještě na otázku, zda ho potřebujete i při zimních sportech u nás. Odpovědí je, že nikoliv, jelikož veškeré zdravotní výlohy vám uhradí klasické povinné zdravotní pojištění.  Na co ale doporučujeme myslet, to mohou být různé kompenzace, spojené třeba s platbou za pobyt v nemocnici, nebo bolestné. Pokud takové kompenzace chcete získat, je dobré mít sjednané takzvané úrazové pojištění. Chránit vás navíc nemusí jenom na horách, ale i kdekoliv jinde.

Klasické turistické cestovní pojištění stačí

Máte lyžování, nebo snowboarding jenom jako klasický rekreační sport? Pokud ano, můžete si být jisti, že vám postačí běžná turistická pojistka. Takto je tomu u většiny pojišťoven na českém trhu. Podmínky se ale mohou průběžně měnit a tak doporučujeme vždy zkontrolovat všechny dokumenty. A co si pod klasickým rekreačním lyžováním představit? Je to třeba jízda na běžkách po upravených a vyznačených běžeckých tratích, stejně jako je to sjezdové lyžování a snowboarding spojený s jízdnou na standardních upravovaných a značených sjezdovkách. Tedy sport, kterému se dnes věnuje největší množství lidí.

Myslete i na rizikové sporty

Klasická turistická pojistka může být také rozšířena. A to na takzvané turistické sporty. V takovém případě mluvíme o situaci, kdy lyžování není jenom standardní rekreační aktivitou, protože chcete zkusit něco více. Příkladem může být třeba i jízda na U-rampě, nebo ve snowparku jako takovém. Pokud je vaším cílem některé překážky v lyžařském středisku vyzkoušet, je dobré pamatovat na to, že cestovní pojištění by mělo být právě o rizikové sporty rozšířeno. Pokud máte běžnou turistickou pojistku, a úraz se vám stane právě ve snowparku, nemusí vám pojišťovna nic platit a vy jste v situaci, jako byste pojištění neměli.

Existují také extrémní sporty

Podívejme se ještě na třetí možnost, jak může vaše cestovní pojištění vypadat. Jedná se o takovou variantu, u které mluvíme o tom, že využíváte i pojištění na extrémní sporty. I sem může v některých případech lyžování, stejně jako snowboarding patřit. Příkladem je třeba:

  • Akrobatické lyžování
  • Skialpinismus
  • Jízda mimo vyznačené tratě

Pokud jakoukoliv z výše uvedených aktivit plánujete byť jenom vyzkoušet, opět je dobré myslet na to ve chvíli, kdy si pojistku sjednáváte. Stejně jako v předchozím případě, i zde platí, že když nemáte tento typ pojistky a úraz se vám stane při dané aktivitě, pojišťovna může odmítnout plnění. Proto na svou ochranu myslete s předstihem.

Jak by mělo správné cestovní pojištění vypadat?

Výše jsme uvedli všechny situace spojené s tím, jaký charakter by mělo vaše cestovní pojištění mít. Kromě těchto faktů doporučujeme zmínit i několik dalších. Co považujeme jako samozřejmost, to je sjednání pojistky právě na celou dobu, co plánujete být v zahraničí, stejně jako sjednání pojistky právě pro tu zemi, kde se hodláte nacházet. Důležitou informací je také to, že u řady pojišťoven je třeba, aby bylo pojištění sjednáno i zaplaceno ještě před tím, než opustíte zemi. Pokud ho sjednáte až v zahraničí, může dojít k tomu, že začne platit až za několik dní. Důvodem je to, aby nedocházelo k pojistným podvodům.

Základem každé cestovní pojistky je hlavně pojištění léčebných výloh. Zde samozřejmě hrají roli i limity plnění. Jedná se o částky, které pojišťovna maximálně proplatí. Nemusíme připomínat, že čím jsou dané částky vyšší, tím pro vás přirozeně lépe. Tím ale možnosti cestovních pojistek nekončí. Stejně tak není problém pojistit si i svou sportovní výbavu, třeba proti krádeži. Dále je možné pojistit i svou odpovědnost. Na svahu se může stát cokoli. Pokud jste pojištěni i takto, případné materiální škody, ale i škody na zdraví, které způsobíte, bude zcela přirozeně hradit opět pojišťovna, a to opět v rámci konkrétních limitů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *