Neplatné životní pojištění má možná mnoho lidí

Životní pojištění je u mnoha lidí celkem oblíbené. Pokud se podíváme z obecného hlediska na to, v čem je unikátní, tak musíme říci, že je to kombinace dvou unikátních produktů. Zároveň je totiž získávána pojistná ochrana a dále dochází k tomu, že jsou peníze takzvaně spořeny. A zde může přijít kámen úrazu. Objevila se totiž kauza spojená s tím, že někteří mohou mít neplatné životní pojištění. I když ne vždy to musí být pravda.

Contents

Máte životní pojištění? Zkontrolujte, kam jdou peníze

Je dobré podívat se do smlouvy, nebo oslovit svou pojišťovnu. A to z toho důvodu, abyste zjistili jednu důležitou věc. Týká se toho, kam jdou peníze, které si Na své životní pojištění dáváte. Co je třeba sledovat? Správná pojistka by měla být taková, kdy jsou peníze rozděleny, obrazně řešeno, do dvou směrů. A to na:

  • Krytí rizik
  • Investice

Jsou ale i taková životní pojištění, kde dochází k tomu, že všechny vložené peníze jsou v plné části vloženy jenom do segmentu takzvaných investic či spoření. A zde už může nastat hlavní problém.

Nulové pojistné plnění

Pokud takovou smlouvu máte, kdy jdou všechny peníze jenom na investice – tedy zhodnocování, znamená to pro vás jediné. Podle názvu sice máte životní pojištění, ale v praxi vůbec pojištěni nejste. Nevznikne pojistná událost. Všechny vaše peníze jdou jenom na zhodnocení. A to znamená, že je jenom investujete a pokud se vám něco stane, tak nelze očekávat žádné pojistné plnění. Přitom životní pojistka, která je správná, by toto měla nabídnout. A to hlavně v rámci rizik, jako je:

  • Smrt
  • Invalidita
  • Snížení uplatnění v životě

Takto chybně koncipovaná pojistka tedy v praxi sice spoří peníze, ale až na pozdější dobu. Dostanete tak tolik, kolik jste vložili, plus samotné zhodnocení. Nedochází zde k druhému očekávání – tedy k tomu, že v případě pojistné události dostanete vy nebo vaše rodina peníze.

Máte danou smlouvu? S největší pravděpodobností je neplatná

Správné životní pojištění by mělo chránit i spořit

Správné životní pojištění by mělo chránit i spořit

Jak ukazují statistiky, jde o poměrně častý jev, kterým se pojišťovny snaží napálit neznalé klienty. Nyní byl ukončen jeden z dlouhodobých sporů, kdy finanční arbitr rozhodl o tom, že taková smlouva je vlastně neplatná. Nejde ale ještě o finální vyřízení, jelikož vše půjde ještě reálně k soudu. Už tento krok ale ukazuje, že pojišťovny s největší pravděpodobností nepostupují správně.

Zneplatnění smlouvy je plus pro klienta

K čemu může dojít, pokud bude taková smlouva zneplatněna? I když se toho klienti obávají, tak neplatné životní pojištění je pro ně vlastně plusem. Obvykle to bude znamenat nejenom nárok na peněžní plnění, ale může se k tomu přidat třeba i pokuta, stejně jako zcela pochopitelně i pojistná částka. Zde však připomeňme, že o konkrétní sumě rozhoduje vždy konkrétní případ, který se může v mnohém lišit.

Praxe je aktuálně taková, že finanční arbitráže dnes v tomto směru řeší na desítky sporů, podle kterých to vypadá, že životní pojištění bylo záměrně uzavřeno se snahou poškodit klienta. Dokonce je třeba dodat, že podle prvotních odhadů mohou být takto poškozených lidí i desetitisíce.

Problém je hlavně u finančních poradců

Když se podíváme na tento segment, je třeba jasně říci, že kvalitních finančních poradců je doslova jako šafránu. A to znamená, že na trhu dominují ti nepoctiví. Takoví, kterým jde hlavně o provizi a nikoliv o dobro klienta. A právě to je jeden z hlavních důvodů, proč to vypadá, že životní pojištění je u desetitisíců klientů špatné. Ti se totiž svěřili do rukou samozvaných odborníků, a to ve snaze mít kvalitní ochranu i finanční zhodnocení. Výsledek je ale pochopitelně jiný.

Finální slovo bude mít soud

Jak aktuální situace vypadá konkrétněji? Několik pojišťoven se proti rozhodnutí finančního arbitra odvolalo k soudu. A právě ten bude onou konečnou instancí, která rozhodne o tom, zda konkrétní lidí budou mít nebo nebudou mít právo na peníze. Tedy zda mají neplatné nebo platné životní pojištění.

Zde je tedy na místě upozornit na fakt, že pokud by klientům na základě finančního arbitra již byla vyplacena kompenzace, tak by měli pamatovat na to, že pokud dojde k následnému odvolání soudu, a ten rozhodne jinak, platí jeho slovo. A v praxi to znamená jasnou a jedinou věc – nutnost vrácení daných peněz, jelikož podle názoru soudu bylo v rámci pojistky vše v pořádku.

Pozor na sjednávání nového životního pojištění

A co když životní pojištění nemáte, ale plánujete jeho sjednání? V takovém případě pro vás naše informace musí být důležitým upozorněním. A to s ohledem na dvě věci. Ta první je spojena s tím, že byste si měli pokud možno dobře prověřit to, jaký finanční poradce se vám věnuje. Jejich zástupy jsou skutečně velké, ale u většiny z nich dochází jenom k tomu, že pokud jde o výsledný produkt, tak jim jde hlavně o provizi a nikoliv o to, aby vám vyhovoval.

A to druhé, na co se zaměřit? Je to samozřejmě fakt spojený s tím, že správné životní pojištění by mělo být takové, aby se pravidelně posílané finanční prostředky rozdělily. A to tak, že jejich část bude věnována na pojištění, díky čemuž vy nebo vaše rodina získá finanční kompenzace. Druhá část bude spojena s investováním. Díky tomu je možné dané peníze zajímavě zhodnocovat a například v budoucnu nemusí být problém si je užívat a tak si přilepšit.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *