Co je to pojistka na blbost a kdy se hodí?

Svět pojištění, konkrétně potom toho komerčního, toho dokáže v dnešní době nabídnout opravdu mnoho. Třeba i pojištění domu. A jednou ze zajímavých pojistek je také takzvaná pojistka na blbost. Pod tímto názvem ji zná většina lidí, ale v mluvě pojišťoven, ale třeba také na samotné smlouvě je označena jako pojištění odpovědnosti. To je dobré vědět na samotný úvod, pokud byste se rozhodli toto pojištění poptávat. A v čem je tak zajímavé a kdy se vám může hodit? Obecně lze odpovědět, že je dobrou volbou pro každého běžného občana.

Contents

Pojistka na blbost kompenzuje škody, které uděláte

Jak je to tedy s hlavní charakteristikou toho, jak pojistka na blbost vypadá? Když se na ni podíváme z objektivního hlediska, tak se jedná o pojistný produkt, který kompenzuje škody, které můžete způsobit. A to svým chováním, které nemusí být nutně ani lhostejné nebo neočekávané, ale zkrátka a dobře může dojít k tomu, že někomu jinému škodu způsobíte. A o jaký typ škody se může jednat?

  • Škoda na majetku
  • Škoda na zdraví
  • Škoda ve formě újmy
Pojistka na blbost ochrání nejenom vás

Pojistka na blbost ochrání nejenom vás

V danou chvíli může dojít k tomu, že daná osoba po vás bude způsobenou škodu vymáhat. Není to nic neobvyklého, a pokud prokáže, že mu opravdu vznikla, dá se říci, že i u soudu vyjde jako vítěz. K tomu to však dojít nemusí, když mu škodu zaplatíte. Anebo mu ji nezaplatíte vy z vaší kapsy, jelikož mu ji zaplatí právě vaše pojistka na blbost. Tedy pojišťovna, která přesně takové případy řeší.

Nejenom pro vás

Pojistka na blbost je ve většině případů sjednávána konkrétní osobou, která tak chce zcela pochopitelně ochránit právě sebe. To je forma klasická a my musíme říci, že je to také forma, která patří mezi nejběžnější, které existují. Potom tu jsou ale i formy jiné. Třeba taková pojistka na blbost, tedy takové pojištění odpovědnosti, které se vztahuje jak na konkrétní osobu, tak i na dítě, nebo na děti. I ty jsou často původcem mnoha situací, kdy vznikne škoda. Než je pojišťovat samostatně – což ne vždy také může jít, je mnohem lepší vyřešit danou situaci právě takto a pojistit sebe, nebo také dítě.

Poslední dobou jsou ale oblíbené i další rozšířené formy, které pojistka na blbost může být. A také se částečně týkají někoho, kdo je součástí vaší rodiny. Nejde ale o člověka, jelikož se může jednat o domácího mazlíčka. Jsou to nejčastěji psi, kteří mohou způsobit nějaký ten finanční problém a nějakou tu újmu. I na ně tak může být pojistka na blbost zajímavým způsobem rozšířena, čímž lze snadno eliminovat finanční dopady zvířetem způsobené.

Na co se pojištění odpovědnosti vztahuje nejčastěji?

Již jsme zmínili, že pojistka na blbost se týká běžného občanského života a také situací, které z něho mohou konkrétně plynout. Nejedná se však o jediné možnosti, jelikož konkrétních situací, které v tomto ohledu mohou nastat, je podstatně více. Pokud se podíváme opravdu na ty, které jsou označeny slovem nejčastější, tak sem zaručeně patří:

  • Vytopení sousedů a jiné způsobené škody
  • Způsobené zranění při rekreačních sportech
  • Rizika plynoucí z držení střelných zbraní

I toto je jasná ukázka, že rozsah je poměrně velký a tak běžný občan, i ten s různými zájmy může pojistku využít. A to nejenom ve chvíli, kdy je klasicky doma, jelikož toto pojištění je velmi často i součástí takzvaných cestovních pojistek. Zde mluvíme o takových, které chrání osobu nebo osoby v zahraničí. A to jak v rámci Evropské unie, tak i kdekoliv jinde. A to i když potřebujete pojištění na zimu, nebo na léto.

Může být i v zaměstnání

Pozor na jednu možnou výjimku, kterou je nutné zmínit. Ne vždy totiž pojistka na blbost bude platit i ve vašem zaměstnání. Tedy pokud je sjednaná klasický občanská, pro běžný život. Ta se ve většině pojišťoven na výkon vašeho povolání nevztahuje. Když proto budete chtít mít ochranu i při své práci, je třeba pojišťovnu oslovit s tímto požadavkem. Jsou zde trochu jiné podmínky, stejně jako o něco jinačí ceny, ale možnost takového pojištění existuje. V praxi to znamená, že máte pojistky na blbin hned dvě. První vás chrání od chvíle, kdy přijdete do práce, do chvíle, kdy ji opustíte. Ta druhá vás potom chrání během zbývajícího času.

Jak by měla vypadat ta ideální?

Co je to pojistka na blbost a jaká je její hlavní charakteristika, to již víte. Nyní se podívejme i na to, jak by měla vypadat na naprosto ideální. Je to celkem jednoduché. V první řadě hleďte na to, aby pokrývala co nejvíce možných rizik, která se mohou objevit. Čím více, tím lépe. Dále ale nezapomeňte hledět i na limity pojistného krytí. O co se jedná? Jsou to maximální částky, které pojišťovna vyplatí, pokud by k nějakému problému mělo dojít. I toto je třeba zohlednit. A třetí věc? Ta už je celkem jasná. Mělo by jít o její cenu. Čím bude pojistka na blbost levnější, tím více se vám pochopitelně vyplatí. Sjednat ji dnes není problém na internetu, což dokáže cenu zajímavým způsobem snížit. U tohoto je dobré připomenout, že existují i různé nezávislé srovnávače pojištění. Nejenom, že si na nich může vybrat pojistku přesně podle vašich představ, ale čeká vás zde výhoda toho, že si její ceny jednoduše porovnáte a vyberete možnost, která je nejvýhodnější.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *