Nejlevnější povinné ručení 2015

Cena povinného ručení zajímá každého majitele auta, a že jich v Česku není málo. Zatímco havarijní pojištění má uzavřené jen zhruba desetina majitelů aut, povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, musí mít ze zákona uzavřeno každý majitel vozu.
Jak zjistit, které povinné ručení je a bude v roce 2015 nejlevnější?

Za povinné ručení lze i ušetřit

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musíte mít zřízeno před tím, než vyjedete se svým vozem poprvé na silnici. Ať už ho kupujete v autobazaru nebo přímo v autosalonu, je uzavření pojistné smlouvy součástí kupní smlouvy – tedy chcete-li s vozem odjet.

Takto uzavřené smlouvy však nemusí být rozhodně nejvýhodnější a můžete využít svého práva od smlouvy odstoupit, a to bez jakýchkoli sankcí. Ať už jste smlouvu uzavírali v pojišťovně, v autobazaru nebo u zprostředkovatele, nikdy není pozdě zjistit, zda je vaše pojištění opravdu výhodné, tedy zda máte při splnění určitých parametrů smlouvy nejlevnější povinné ručení.

Proč platit více, když lze stejnou službu získat levněji?

Na čem závisí cena povinného ručení

Povinné ručení, stejně jako mnoho dalších pojistných produktů, nemá fixně nastavenou cenu. Výsledná cena pojištění závisí na několika faktorech, z nichž každý představuje určitou část celkové ceny.

Důležité je, o jaký typ vozu jde a jakou má kubaturu. Neméně důležitá je i velikost obce, v níž řidič žije – pojišťovna totiž pracuje se statistikami dopravních nehod, z nichž vyplývá, že častěji bourají řidiči ve velkých městech. Proto řidič v Praze nebude mít v tomto ohledu rozhodně nejlevnější povinné ručení v republice.

Cena povinného ručení závisí i na věku řidiče, opět nejvíce rizikoví jsou mladí řidiči do 30 let věku, kteří jsou častými účastníky dopravních nehod. Levnější povinné ručení může mít naopak řidič, který jezdí bez nehod, tedy ten, který nezpůsobil žádnou pojistnou událost.

Proč povinné ručení zdražuje?

Hlavní důvod, proč ceny povinného ručení v roce 2014 vzrostly, je zvýšení odvodů do Fondu zábrany škody, z něhož jsou placeny například výjezdy a zásahy hasičů.

Dalším důvodem je přijetí nového občanského zákoníku, který přiznává v řadě případů nárok na vyšší náhradu škody. V důsledku těchto dvou změn však nevzrostly ceny povinného ručení plošně, největší zdražení zaznamenaly nejrizikovější skupiny, tedy mladí řidiči z velkých měst. I proto se není dobré spoléhat na prohlášení vaší stávající pojišťovny, že vám pojištění zdražuje z výše uvedených důvodů. Někteří řidiči totiž mohou i v roce 2015 získat ještě levnější pojištění než v roce předchozím, jen je nutné vědět, jak na to.

Jak na povinném ručení ušetřit

Pokud přemýšlíte nad tím, jak ušetřit v rodinném rozpočtu právě na povinném ručení, je dobré si nejprve určit, jakou míru pojistné ochrany budete chtít.

Existuje zákonem stanovené minimum, například co se způsobené škody týče (zákonný minimální limit je 35 milionů korun), které si však můžete navýšit. Většina řidičů příliš nezkoumá, jak parametry pojistky navolit, hledá zkrátka nejlevnější povinné ručení na trhu.

Optimální postup při výběru povinného ručení je ten, že porovnáte několik nabídek různých pojišťoven. Důležité je, abyste porovnávali porovnatelné, tj. aby vstupní parametry byly vždy stejné. Některá pojišťovna vám může nabídnout doplňkové služby zdarma, většinou se jedná o asistenční služby nebo doplňkové pojištění.
porovnání pojištění 2015 ceníkporovnání pojištění 2015
Abyste mohli toto porovnání provést, můžete buď oběhat několik poboček pojišťoven, což vás bude stát dost času i peněz, nebo můžete využít některý z online srovnávačů cen povinného ručení. Výhodou těchto srovnávačů je to, že srovnání provede server za vás, stačí jen zadat parametry, a údaje jsou vždy aktuální.

Oproti cenám povinného ručení na pobočce máte naději získat výhodnější podmínky, a tudíž skutečně nejlevnější povinné ručení na trhu. Je to dáno tím, že online srovnávače šetří náklady spojené s provizemi zprostředkovatelů, smlouvu si sjednáte jednoduše online bez nutnosti kontaktu s pojišťovacím poradcem. Navíc mají většinou exkluzivní smlouvy s pojišťovnami, protože se počítá s větším objemem uzavřených kontraktů.

Které povinné ručení je a bude v roce 2015 nejlevnější?

Koho by nepotěšilo povinné ručení už od 1240 korun ročně? Právě taková je nejnižší nabízena cena povinného ručení, kterou můžete získat prostřednictvím serveru Topsrovnani.cz. Tento web udělá většinu práce za vás, na vás je jen zadání vstupních parametrů. Pak jednoduše vidíte, které povinné ručení je skutečně nejlevnější.

Důležité při výběru online srovnávače je pro vás jako koncového zákazníka samozřejmě i to, jakou část trhu srovnávač zastupuje – právě z tohoto důvodu kladně hodnotíme Topsrovnani.cz, protože zastupuje sedm velkých pojišťoven. Sjednat smlouvu si tak můžete u pojišťovny Wüstenrot, Uniqa, Slavia pojišťovny, AXA, AIG, ČSOB nebo České pojišťovny. Díky široké nabídce tak skutečně získáte nejlevnější povinné ručení na trhu.

topsrovnani.cz bannerpojištění auta 2015
Online srovnávače pojištění šetří váš čas i peníze, výsledek vidíte velmi rychle a můžete jednoduše porovnávat. Smlouvu můžete uzavřít online, nemusíte tedy chodit na žádnou pobočku. S Topsrovnani.cz navíc získáte zdarma k povinnému ručení pneupojištění nebo pojištění dopravních pokut, které je standardně zpoplatněné extra poplatkem. Pokud chcete ušetřit, neváhejte a vyzkoušejte, zda je vaše stávající povinné ručení opravdu nejlevnější.

Podobné články...

5 komentářů

 1. pepa napsal:

  Dnes mi to připadá trošku jako lumpárna, nikde se nedostanete na srovnání cen bez toho aby z vás vytáhli e-mail, telefonní číslo (na které pak volají různé nabídky a obtěžují). Snažím se již přes půl hodiny a normálně se na srovnání cen nedostanete 🙁 Je to fakt průhledné…. ať jdou do…

 2. Richard napsal:

  Já bych řekl, že ty produkty jsou nesrovnávatelné, každá pojišťovna má jiné podmínky jak pro pojištěného, tak pro zprostředkovatele. Někdy se nabídky liší asi jen v provizi 🙂

 3. Martina napsal:

  Pepo jsou přece stránky, kde se výslovně zavazují, že nebudou rozesílat žádný spam ani nebudou volat nebo prodávat vaše údaje jiným společnostem které to dělají. Popřípadě Vás nikdo nenutí dát tam pravdivé informace.

 4. Dan napsal:

  Podle mě je nejlepší si nechat porovnat povinné ručení i jiné produkty pojištění i třeba úvěrů u nezávislého poradce. Nechce po vás ani korunu a nabídne srovnání. Tito lidé za své služby nic nechtějí a ještě dokáží vysvětlit dotazy rovnou na schůzce. To je podle mě nejlepší. Na internetu nemáte ani servis ani rady. Jen z vás ždímou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *