Životní pojištění je stále podceňováno

Proč vlastně existuje pojištění? Je určeno k tomu, aby mohlo dojít ke kompenzaci různých rizik, která nastanou. Nejčastěji se pochopitelně mluví o finančních kompenzacích. Jako příklad můžeme zmínit povinné ručení u auta. Pokud někoho nabouráte, tak nemusíte způsobenou škodu hradit z vlastní kapsy, jelikož ji za vás uhradí pojišťovna. A podobně je to u celé řady pojistek.

Ty se ale nemusí vztahovat nutně jenom na váš majetek, který vlastníte. Je dobré připomenout, že jsou pojistné produkty, které jsou spojeny i s vaším životem. A jedním z takových je i životní pojištění. Bohužel je stále poměrně dost podceňováno, což se společně s námi dozvíte, stejně jako se dozvíte i to, k čemu může být dobré.

Kolik lidí má životní pojištění?

Nejprve se podívejme na několik statistických informací. A to v souvislosti s tím, jak jsou na tom Češi s ohledem na to, zda mají nebo nemají životní pojištění sjednáno. V tomto směru můžeme říci, že se národ dělá v podstatě na polovinu. Ani jedno životní pojištění totiž podle posledních průzkumů nemá 47 procent lidí. Zbývajících 53 procent lidí pojištěno je. Nutno ale dodat, že ne všechny smlouvy jsou výhodné, a dobré a tak mnoho lidí se sjednanou pojistkou může často dopadnout tak, jako lidé ve skupině první.

Důvodem, proč je tak málo pojištěných lidí je to, že se jedná o pojištění dobrovolné. Když se opět vrátíme k segmentu automobilů, tak je třeba říci, že je podobné jako havarijní pojištění. I u něho lidé říkají, že ho nevyužijí, ale když následně dojde k problému, jasně litují, že ho sjednané nemají.

Jak vypadá průměrné životní pojištění sjednané v České republice?

Ze statistického hlediska se můžeme podívat také na to, jak vypadá průměrné životní pojištění, které je v České republice uzavíráno. Pokud vás tato konkrétní fakta také zajímají, tak si je můžeme snadno shrnout v několika hlavních bodech.

  • Nejvíce nepojištěných je mezi lidmi vydělávajících méně než 20 000 Kč
  • Lidé mají sjednanou vždy jenom jednu jedinou pojistku
  • kombinaci krytí pojistných rizik se příliš nezajímají

Jaká bude budoucnost?

Když se podíváme na poslední trendy v souvislosti s touto pojistnou ochranou, stejně jako na různé analýzy, tak musíme říci i jednu velmi důležitou věc. Ta je spojena s tím, že do budoucna se očekává nárost pojištěných, a to zhruba až o 10 procent. Bude to spojeno hlavně s tím, že lidé budou znát více informací o tom, k čemu životní pojištění je a jak jim může pomoci, stejně jako dojde i k tomu, že budou mnohem více hledat ochranu, než je to u současných generací.
Nemít úrazové pojištění se může nevyplatit

K čemu vlastně životní pojistka slouží?

Jelikož mnoho lidí ani neví, k čemu taková životní pojistka slouží, podívejme se na několik hlavních faktů, které s ní mohou být spojeny. Jedná se o pojistný produkt, který nabídne finanční ochranu ve chvíli, kdy by se s vámi něco stalo. Tedy v situaci, kdy by mohlo dojít k úrazu, invaliditě, nebo například také smrti. V takovém případě je pochopitelné, že dojde i k výpadku příjmu a rodina se může dostat do existenčních potíží. A to třeba i proto, že má různé půjčky nebo hypotéky, stejně jako proto, že musí hradit veškeré další nutné poplatky, které souvisí s běžným životem.

A právě v dané chvíli vstupuje do života ono životní pojištění, které v případě problémů může nabídnout finanční kompenzace. Jde tedy o pojistku, která se hodí každému, kdo chce v případě svého úrazu nebo smrti zajistit i nadále bezproblémové fungování rodiny, a to s ohledem na možnost získání pojistného plnění, které bude použito na hrazení svých potřeb.

Připomeňme tedy, že životní pojistka nemá nic spojeného s úrazovou, kde je kompenzováno zranění, které si osoba způsobí – třeba i včetně bolestného. Životní pojištění je určeno právě na zajištění dalšího chodu rodiny.

Kdy si lidé pojistku nejčastěji sjednávají?

Jak jsme již zmínili, jedná se o pojistku, kterou moc lidí nemá. Když se podíváme na to, jaké jsou nejčastější důvody pro sjednání, tak musíme říci, že jsou vcelku prosté. Spojené jsou:

Pokud však lidé nemají žádnou potřebu budoucí ochrany, tak toto pojištění nijak zvlášť neřeší. A to jak s ohledem na to, že se o něho zajímají, tak i s ohledem na to, že by si ho snad chtěli i sjednat.

Pojišťovny stále lákají

Pro pojišťovny je tento typ pojistky poměrně zajímavým produktem a tak není divu, že ho stále aktivně nabízejí. S tím souvisí třeba i to, že jsou schopné svým klientům nabídnout i různá četná zvýhodnění, která mohou přijít zajímavě vhod. Tyto slevy se týkají třeba situace, kdy osoba nemá nijak rizikové povolání, stejně jako může jít o ještě zajímavější situaci, která je spojena s životním stylem. Pokud konkrétní osoba prokáže, že žije zdravým životním stylem, může to u pojišťovny také znamenat slevu.

Vybírejte obezřetně

I když se jedná o pojistný produkt, který můžeme označit jako dobrý, a z toho důvodu ho také doporučujeme, nelze zapomínat i na to, že ne u všech pojišťoven se vám může vyplatit. Je dobré vybírat skutečně obezřetně. A to nejenom s ohledem na to, kolik vás daná pojistka bude stát, ale hlavně s ohledem na to, co od ní konkrétně budete moci získat.

To hlavní, na co se soustředit, jsou pojistná rizika, stejně jako možné výjimky, které s nimi mohou souviset. Dále by vás měly zajímat také konkrétní sumy. Tedy finanční prostředky, které získáte, pokud dojde k pojistné události. Doporučujeme nechat si zpracovat nabídku od více pojišťoven a poté se rozhodnout, která se může stát tou skutečně nejlepší, která nezklame.

Životní pojištění je stále podceňováno
Ohodnotit

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *