Levné pojištění může být rizikem. Jaké jsou hlavní problémy?

Když si mnoho lidí sjednává jakoukoliv pojistku, hledí primárně na to, aby byla co možná nejvýhodnější. Tedy aby měsíční či roční pojistné bylo cenově přijatelné. Nezapomínejme však na to, že levné pojištění se může jevit dokonce i jako riziko. I když si to mnoho lidí nemyslí, je tomu skutečně tak. A je jedno, zda je to životní pojištění, nebo pojištění majetku.Co může nastat, pokud vaše pojistka bude až příliš levná? Zde je výčet nejznámějších situací.

Contents

Levné pojištění má velmi nízké pojistné částky

První riziko, které může levné pojištění přinášet, je spojeno s takzvanými nízkými pojistnými částkami. Co tím chceme říci? Pojistné částky jsou sumy, které pojišťovna maximálně vyplatí, pokud nastane konkrétní pojistná událost. Pokud jsou dostatečně vysoké, tak vše zaplatí pojišťovna a není nutné se čehokoliv obávat. Když jsou ale nízké, může to být problém. Hlavně u pojistek, jako je třeba:

  • Povinné ručení
  • Pojištění odpovědnosti neboli pojistka na blbost
  • Cestovní pojištění

Když pojistná událost nastane, a půjde o něco komplikovaného, mohou jít škody do vysokých čísel. Do popředí se dostává likvidace pojistné události ze strany pojišťovny. Ta vyčíslí škody a následně je začne proplácet. Když ale pojistné částky ve smlouvě jsou menší, než daná škoda, je to pro pojištěnou osobu problém. Pojišťovna zaplatí jenom to, co zaplatit má, a zbytek bude muset doplácet konkrétní osoba. Říká se tomu podpojištění. A když mluvíme třeba v milionech, je více než jasné, že to není nic příjemného.

Pozor také na spoluúčast

Ta je ve světě pojištění poměrně známým pojmem. A souvisí právě se situací, kdy máte zájem sjednat levné pojištění. Pokud se podíváme blíže na to, co je to takzvaná spoluúčast, tak se jedná o podíl pojištěné osoby na konkrétní škodě. V praxi to znamená, že část škod zaplatí pojišťovna a část zaplatí klient. Poměrně známá je tato možnost u pojištění vozidel, kterým je havarijní pojištění. Objevit se ale může i jinde. A jak je spoluúčast definována nejčastěji?

  • Jako jasně daná konkrétní suma
  • Jako procenta ze škody
  • Jako minimální suma u malých škod

Je jasné, že právě výše spoluúčasti koresponduje s cenou pojistky. Kdo chce mít levné pojištění, ten by měl počítat s tím, že jeho spoluúčast bude velká. Dokonce jsou známé případy, kdy může činit i několik desítek procent, což rozhodně není nic výhodného. V minulosti se objevily i případy, kdy byla spoluúčast spojena dokonce s povinným ručením, což je ještě méně obvyklá situace. Každopádně jenom potvrzuje, že levná pojistka za každou cenu není tou nejlepší.

Levné pojištění může mít i malý rozsah pojistné ochrany

Levné pojištění nemusí ochránit na sto procent

Levné pojištění nemusí ochránit na sto procent

Další negativum je spojeno s tím, že když je sjednáno levné pojištění, nelze očekávat nijak velký rozsah pojistné ochrany. Na jednu stranu to nemusí být problém. Třeba takové povinné ručení by mělo sloužit hlavně na uhrazení škod a cokoliv navíc nemusí být pro majitele vozu důležité. Zde by šlo po vyhazování peněz. Jsou ale i jiné pojistky, jako třeba cestovní pojištění. Zde může hrát roli to, zda je jako pojistná událost bráno jenom ošetření, nebo i pobyt v nemocnici, transporty, léky a mnoho dalšího. K čemu to může vést? Že levné pojištění zaplatí jenom úkon konkrétního lékaře, a vše ostatní už budete muset hradit vy sami. Jak je vidět, také nejde o ideální stav. Stačí se podívat na různé zkušenosti a příklady, kdy jsou náklady i do milionů korun. V takovém případě může pár ušetřených desetikorun přinášet opravdu nemalé komplikace.

Pozor i na to, u koho se pojišťujete

Problémem, který může být spojený s tím, že sjednáváte levné pojištění, je i to, že nezvolíte úplně tu nejlepší pojišťovnu. Je sice pravdou, že každá, která chce nabízet pojistné služby, musí splnit několik různých podmínek. Bez toho to zkrátka nejde a nepůjde. Na druhou stranu rozdíl mezi těmi skutečně malými a velkými je značný. Nejde jenom o pobočky, ale třeba o délku řešení pojistné události, nebo o dobu, než dojde k vyplacení peněz. Levné pojištění za každou cenu může znamenat to, že hlavní problémy z toho plynoucí pocítíte právě ve chvíli, kdy začnete aktivně řešit pojistnou událost, ale ze strany pojišťovny pocítíte, že se rozhodně nedá mluvit o profesionalitě. To u těch velkých je situace často jiná, jelikož si sice připlatíte, ale odměnou vám jsou zcela automatizované a rychlé procesy, stejně jako tým lidí, který se vám bude věnovat.

Výjimky všude kolem

Pokud sjednáváte levné pojištění, rozhodně doporučujeme důkladné přečtení smlouvy, a také všech pojistných podmínek. Sice tím můžete trávit hned několik večerů, ale na druhou stranu si můžete být jisti tím, že zjistíte, co pojistná událost bude a co naopak nebude. Když budeme konkrétnější, tak je třeba říci, že levné pojištění může mít celou řadu výjimek. A pokud dojde k problému, odkáže se pojišťovna právě na danou pasáž a vám jako pojištěným osobám zůstanou jenom oči pro pláč. I to je dobré vědět, pokud nechcete mít problémy.

Pozor na následující ceny

Levné pojištění může být spojeno třeba i se slevou, která vám je poskytnuta. Obvykle na první pojistné období – třeba na dobu jednoho roku. V takovém případě je dobré počítat s tím, že následující roky už levné pojištění mít nebudete. Cena může výrazně narůst. Ideální je využít první rok, smlouvu vypovědět a potom přejít jinam. Nebo ještě lépe hned na počátku zapomenout na levné pojištění, jít jinam a bez jakýchkoliv problémů setrvat třeba celý život u pojišťovny, kde budou ceny za danou ochranu jedním slovem adekvátní.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *