Jaké mít pojištění auta při cestě do zahraničí?

Doba dovolených se pomalu ale jistě blíží. Už jenom pár týdnů a můžeme říci, že se rozběhne letní sezona. A s ní pochopitelně souvisí i plánování dovolených. Pokud nepatříte do skupiny lidí, kteří jezdí na dovolenou autobusem, nebo létají letadlem, přichází v úvahu váš automobil. Kdo plánuje cestu jenom po České republice, ten nepotřebuje promýšlet nic zásadního. Pokud ale plánujete cestu do zahraničí, je dobré na pojištění auta myslet. Proč? Jedině tak získáte jistotu dobré ochrany, pokud se stane jakákoliv nepředvídatelná událost.

Contents

Základní pojištění auta je povinné ručení

Pokud máte automobil, jistě splňujete svou zákonnou povinnost, kterou je nutnost mít sjednané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Běžně se tato pojistná ochrana označuje jako povinné ručení. Pokud takové pojištění auta máte, zkontrolujte si hlavně to, zda je platné – tedy zda máte pojistku skutečně zaplacenou. Pokud ano, zkontrolujte si také existenci zelené karty a to, zda je také platná. Tu nezapomeňte mít při své zahraniční cestě ve voze. Na co je ale také nutné hledět, to jsou země, kde vaše povinné ručení platí. Jejich výčet najdete právě na zelené kartě. Nutno říci, že většinu těch evropských zde najdete a tak není nutné zařizovat nic dalšího. To se týká oblíbených lokalit, jako třeba:

  • Chorvatsko
  • Itálie
  • Bulharsko
Mezi nejznámější pojištění auta potří havarijní pojištění a povinné ručení

Mezi nejznámější pojištění auta potří havarijní pojištění a povinné ručení

Pokud ve vaší cílové zemi povinné ručení neplatí, je třeba navštívit pojišťovnu a sjednat si dodatečnou ochranu. Pokud už v ní budete, je dobré se zamyslet i nad výší pojistných limitů. Proč? Pamatujte na to, že v zahraničí mohou být výdaje za opravy mnohem vyšší, než u nás. A zatímco u nás vám pojištění auta s konkrétními limity může stačit, v zahraničí už to může být rizikové. Pokud nechcete riskovat, je lepší si je zvednout. A to jak v případě škody na zdraví, tak i v případě škody na majetku.

Dobré je mít v záloze bezplatnou pomoc

Pojištění auta v zahraničí nemusí být spojeno nutně jenom s tím, že budete využívat základní pojistku. Dobré je myslet i na to, že se vám může hodit také pomoc. Pokud bude bezplatná, tím lépe. I proto lze v rámci řady pojistek sjednat různé asistenční služby. Ty jsou spojeny třeba s možností využít bezplatného odtahu, stejně jako mohou nabídnout třeba možnost tlumočení, nebo i to, že si zdarma půjčíte náhradní automobil. Možnosti a rozsah se mohou lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně. Vaším úkolem je nejenom promyslet si, co byste mohli využít, ale také zjistit, zda se daná pomoc nabízí i v zemi, kam plánujete jet. Nezapomeňte také zohlednit země, kterými projíždíte. Opět dodejme, že pokud je vaším cílem Evropa, konkrétně potom Evropská unie, problémy s takovou bezplatnou pomocí mít nemusíte.

Hodí se také havarijní pojištění

Když se hovoří o cestě do zahraničí a o pojištění auta, nemělo by se zapomínat ještě na jednu pojistku. O jakou se jedná? Je to havarijní pojištění. I to, pokud ho máte sjednané u nás, může platit i za hranicemi. Opět je však dobré se nejprve informovat na své pojišťovně, zda tomu skutečně tak je. A pokud ano, je dobré se informovat i na to, zda samotný rozsah ochrany odpovídá tomu, co získáváte v naší zemi. Primárně se havarijní pojištěné hodí v několika situacích, jako je:

  • Dopravní nehoda
  • Krádež
  • Poškození vandalem, nebo přírodním živlem

Pokud máte havarijní pojištění sjednané i u nás, máte jistotu, že se cesty za naše hranice nemusíte bát. Pokud se s vozem cokoliv stane, nemusíte se obávat výdajů, jelikož vše se bude moci řešit i jako pojistná událost. Navíc potěší to, že řada havarijních pojistek zcela automaticky nabízí i pestrou škálu asistenčních služeb. Výběr je napříč pojišťovnami skutečně široký a tak je pochopitelně jenom na vás, jakou cestou se vydáme. Pokud máme jednu z ideálních doporučit, jsou to srovnávače pojistek. Zde si nejenom jednoduše navolíte požadované parametry pojistky, ale máte zde také jistotu toho, že si jejich ceny napříč pojišťovnami seřadíte od té nejvýhodnější, která na našem trhu existuje. Takto není problém ročně ušetřit třeba i několik tisíc korun, což už je suma, která v běžném rodinném rozpočtu rozhodně je a bude vidět.

Existuje i krátkodobé havarijní pojištění

Co když havarijní pojištění sjednané nemáte, ale na cestu do zahraničí ho mít chcete? U tuzemských pojistek to není žádný problém. Sjednat si můžete krátkodobé havarijní pojištění. To může trvat třeba jenom pár týdnů, nebo měsíců. Dobu trvání pochopitelně volte podle toho, jak dlouho budete v zahraničí. I když je v porovnání s roční ochranou v přepočtu na den dražší, může být celkem dobrou volbou, jak vyrazit na dovolenou s jistotou toho, že pokud se stane cokoliv nestandardního, tak budete moci zavolat své pojišťovně, která se postará jak o finanční likvidaci škody, tak se může postarat také o to, že vám zajistí i tolik požadovanou pomoc.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *