Víte, co zlevní či naopak zdraží vaše povinné ručení?

Povinné ručení je pojistkou, kterou musí mít sjednaný každý motorista. Konkrétně to může být nejenom majitel, ale může to být také provozovatel motorového dopravního prostředku. Vyhýbat se dané povinnosti rozhodně není dobré, jelikož sankce a jejich dopady mohou být větší, než možná sami čekáme. A pokud nevíte, co je třeba si pojistit, je to například:

  • Osobní automobil
  • Nákladní automobil
  • Motocykl
Povinné ručení a jeho cenu ovlivní i to, jak jezdíte

Povinné ručení a jeho cenu ovlivní i to, jak jezdíte

Jelikož je povinné ručení státem nařízeno, velmi často hledáme i tu nejvýhodnější pojistku na trhu. Kromě toho, že na výslednou cenu má vliv cenová politika pojišťovny, ji ovlivňuje také celá řada dalších věcí. A na ty se podíváme.

Contents

Roli máte i vy, jako provozovatel a majitel

Jakmile máte pojištění vybrané a jste spokojeni také s výslednou cenou, je dobré vědět, že ji ovlivňuje také řada dalších věcí, které se týkají vás samotných. Danou cenu pojistky totiž můžete mít levnější, ale i dražší. Pokud se podíváme na první možnost, potom mluvíme o takzvaném bonusu. Ten může základní cenu pojištění snížit třeba i o padesát procent. Získat ho přitom není zase až tak složité. V podstatě stačí jenom jedna jediná věc, která je spojena s tím, že budeme jezdit bez nehod. Za každý takto odježděný rok získáme samozřejmě výhody spojené s tím, že nám bude cena pojistky výrazným způsobem snížena.

Je zde ale ještě druhý pojem, který označujeme jako malus. Ten už přirozeně není tak pozitivní, jelikož v tomto případě mluvíme o situaci, kdy je cena pojistky navyšována. Malus je procentuelní hodnotou, která se také týká našeho pojištění. Jít však může do mínusu. Podle toho, jak je daná minusová hodnota hluboká dochází k tomu, že je nám cena pojištění zdražována. Pokud však jezdíte bez nehod, rozhodně se není čeho obávat.

Rozhoduje také váš automobil

Nejste to nutně jenom vy sami, jelikož cenu pojistky může zdražit, ale také zlevnit i váš samotný automobil. Musíme říci, že v tomto směru stále lidé nemají úplně jasno v tom, co konkrétně danou cenu ovlivňuje a co už nikoliv. Pokud se podíváme na to, co absolutně žádný vliv na cenu pojistky nemá, potom je to:

  • Značka a typ automobilu
  • Cena automobilu
  • Výkon automobilu

To jediné, co totiž vliv na cenu pojistky má, to je objem motoru daného automobilu. I když se to zcela logicky může zdát nespravedlivé, taková je situace a jenom těžko s ní někdo něco udělá. Platí tedy, že čím je objem konkrétního motoru pojišťovaného vozu větší, tím vyšší cenu za pojištění můžeme zaplatit. Na druhou stranu platí, že ceny pojistky mohou být i nízké, a to u aut s tím nejmenším možným objemem. I proto dnes na našich silnicích není problém najít i takové automobily, u kterých je objem samotného motoru třeba i pod jeden jediný litr. Pokud chcete mít povinné ručení skutečně jedno z nejlevnějších, myslete na to, že vše začíná už u vašeho samotného automobilu.

Roli hraje i registrace vozidla

Mnozí si myslí, že to, jaký má objem motoru váš automobil, vše končí. Není to zase až tak úplně pravdou, jelikož v daném směru musíme říci, že je ještě druhá věc, která ovlivňuje to, kolik vás bude vlastně povinné ručení přesně stát. Tou druhou věcí není nic jiného, než místo, kde je váš automobil přihlášen. Ze statistik jasně vyplývá, že jsou místa s vyšší, stejně jako jsou místa s nižší nehodovostí. A na základě těchto informací může docházet primárně k tomu, že se pojišťovny rozhodnou cenu svých pojistek upravit. Pokud tedy bydlíte právě v tom místě, kde je nehodovost nízká, je jistotou, že se to pozitivně podepíše právě na tom, kolik bude vaše pojistka stát. A je jedno, kde budete s vozem jezdit. Pokud si však vůz zaregistrujete s místem s vyšší nehodovostí, platí pro vás zcela přirozeně pravý opak. I na to je dobré myslet.

Cenu ovlivní i skladba vaší pojistky

Nyní se dostáváme k samotnému závěru. Tedy k tomu, že cenu vaší pojistky výrazně ovlivní také její skladba. Pokud se jedná o pouhý zákonný základ, ke kterému se dále vážou také nízké limity pojistného krytí, můžete si být jisti tím, že nezaplatíte nijak přehnaně vysoké částky. Je tomu přirozeně právě naopak. Pokud ale budete mít povinné ručení s největšími limity pojistného krytí, nebo dojde také k tomu, že kromě základní ochrany budete využívat i doplňkových služeb, může se to na výsledné ceně podepsat. Mezi doplňkové služby patří třeba pojistka čelního skla, pojištění rizika srážky se zvěří, stejně jako se může jednat třeba i o asistenční služby, díky kterým získáváte zajímavou, ale vámi zaplacenou pomoc na cestách. Na druhou stranu platí, že pokud si dané služby sjednáte právě ve spojení s vaší pojistkou, bude to znamenat informaci o tom, že vyjdou levněji, než když si je sjednáte samostatně a samozřejmě také dodatečně.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *