Krátkodobé půjčky a jejich klady, stejně jako zápory

Půjčky na našem trhu bychom dnes mohli rozdělit do dvou hlavních a konkrétních skupin. O jaké se jedná? Jsou to v první řadě dlouhodobé půjčky, mezi které můžeme zařadit třeba možnosti, jako:

  • Klasická hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Spotřebitelská půjčka s delší dobou splácení

Potom je tu ještě druhá skupina půjček. A ta se označuje jako krátkodobé půjčky. Pokud se podíváme právě na jejich charakteristiku, tak musíme jasně říci, že jsou celkem unikátní. Z toho mimo jiné plyne i to, že mají jak své klady, tak mají i své zápory. Podívejme se na ně společně.

Contents

Co jsou to krátkodobé půjčky?

Bez stručné charakteristiky to nepůjde. Pokud vás konkrétně zajímá, co jsou to krátkodobé půjčky, tak musíme říci, že se jedná o takový typ úvěrového produktu, který je charakteristický skutečně tím, že si ho berete na kratší dobu. Konkrétní určená lhůta sice neexistuje, ale s nástupem takzvaných mikropůjček musíme říci, že krátkodobé půjčky jsou spíše ty, u kterých se splatnost pohybuje v týdnech, maximálně potom v několika měsících. A jak to vypadá s jejich klady a zápory?

Jsou celkem dobře dostupné

Nejprve se podívejme na jejich dostupnost. Pokud si krátkodobé půjčky budeme skutečně charakterizovat jako mikropůjčky, tak musíme říci, že jednotlivých poskytovatelů, kteří s nimi přicházejí, je celá řada. Abyste nemuseli složitě hledat, je dobré upozornit, že v bankách je rozhodně nenajdete. Tím segmentem, kde se nacházejí, jsou výhradně nebankovní společnosti. Sem tedy zamiřte, pokud budete mít o krátkodobé půjčky zájem. V minulosti, kdy byla legislativa ještě poměrně příznivá, bylo možné vybírat z několika desítek možností. Ty se sice ponížily, ale i tak platí, že na výběr je toho více než dost.
Krátkodobé půjčky mohou být i zdarma

Mohou být nejvýhodnější na trhu

Ještě jednou připomeňme, že krátkodobé půjčky jsou skutečně součástí nebankovního segmentu. Proč to připomínáme? Jelikož se nyní dotkněme druhé jejich výhody. A to takové, že mohou být nejvýhodnější na trhu. I když jsou nebankovní půjčky spojovány spíše s opakem, tak musíme jasně říci, že v tomto případě to platit nemusí. Stačí se zaměřit na jednoho z této trojice poskytovatelů:

Proč právě tato trojice? Jelikož nabízejí něco naprosto unikátního. Tím je půjčka zdarma. Jde skutečně o možnost získat půjčku jak bez úrokové sazby, tak i bez RPSN. Takže skutečně vrátíte tolik, kolik vám na účet přišlo. Tedy pod podmínkou, že peníze vrátíte ve sjednaném termínu. To je onen hlavní požadavek, ke kterému se váže ještě to, že musí u konkrétního poskytovatele jít o jeho první půjčku. Pokud jste ji u některého již měli, co takhle si požádat u druhého?

Potěší také snadné získání

Co také patří do kategorie pozitiv, to jen rozhodně možnost snadného získání. Pokud se stále budeme držet faktu, že typickým krátkodobým úvěrem je mikropůjčka, tak musíme jasně říci, že získání takového úvěru je maximálně jednoduché. Nahrává tomu v první řadě fakt, že vše je možné vyřídit z pohodlí domova, prostřednictvím internetu. Mnohdy dokonce není nutní ani nic dokládat, jelikož se poskytovatel spokojí s ujištěním, že v žádosti nelžete. A protože nemusí být nutné ani absolvovat osobní schůzky, nebo jakékoliv podepisování dokumentů, může se rychlost vyřízení pohybovat v hodinách, i desítkách minut. U některých poskytovatelů to mohou být dokonce i jednotky minut.

Částky nejsou nijak výrazně vysoké

Hlavní pozitiva jsme zmapovali. Nyní je čas podívat se i na to, zda jsou krátkodobé půjčky také v něčem nevýhodné. Několik věcí se určitě dá také najít. Mezi tu první rozhodně patří fakt, že s nimi nejsou spojeny nijak výrazně vysoké sumy. Je sice pravdou, že mnozí poskytovatelé velmi často lákají na to, že není problém získat třeba i desetitisíce. To je sice pravdou. Toto lákadlo ale neplatí pro nové klienty. Pokud si budete žádat poprvé, je nutné dodržet určitý limit. A jak bude daný limit velký? Většinou je dobré počítat s tím, že jako žadatelé dostanete jednotky tisíců korun. Jsou i poskytovatelé, kteří u první žádosti nabídnou sumu ve výši 10 000 Kč. Tu však berte jako skutečné maximum, jelikož není příliš pravděpodobné, že byste mohli dostat více. Na financování něčeho dražšího tento úvěr není.

Ne vždy je tak výhodný, jako jsme popsali výše

Co když si u výše zmíněných společností nebudete žádat poprvé? Nebo překročíte termín splatnosti? Či snad dojde k tomu, že půjčku zdarma nenajdete? Potom je třeba myslet na to, že krátkodobé půjčky nepatří mezi ty, které jsou při klasickém úroku jakkoliv výrazně výhodné. Pokud se máme podívat konkrétně na to, jak to s nimi je, musíme jasně říci, že z hlediska úrokových sazeb je dobré počítat s tím, že měsíčně můžete přeplatit až několik desítek procent. V praxi není nic výjimečného půjčit si tisícikorunu a za dobu jednoho měsíce vracet o 300 Kč více.

Prodloužení splatnosti není levné

Jak je to s délkou splácení jsme uvedli. S ní je dobré počítat a takovou mají krátkodobé půjčky charakteristiku. Pozitivem se může zdát, že klientům umožní si splatnost prodloužit, a to třeba i několikrát. I když se to jeví jako výhoda, my to vnímáme spíše jako negativum. A to proto, že dané prodloužení rozhodně není zdarma. Je nutné za něho zaplatit. A to nejenom, že to musí proběhnout předem, ale je třeba myslet i na to, že poplatek je v podobné výši, jako je hodnota úrokové sazby.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *