Jaké klady a zápory nabídnou současné rychlé půjčky?

Rychlé půjčky jsou na našem trhu zatím jenom několik let, ale od té doby získaly na desetitisíce zákazníků, kteří je využili jak jednorázově, tak je využívají pravidelně. Ačkoliv mohou být dobrým pomocníkem v případě krátkodobých finančních problémů, mohou být také zlým pánem, na což upozorňují mnozí odborníci. Pojďme se proto podívat na jejich klady, ale i zápory či dokonce rizika, která jsou s nimi spojena.

Contents

Rychlost a jednoduchost jasně vede

Pokud je něco, v čem jasně dominují, potom je to právě rychlost a jednoduchost samotného procesu vyřízení. Jenom málokdy je totiž nutné kamkoliv chodit, protože celá žádost je vyřízena online, z pohodlí domova žadatele. Ten se tak může vyhnout také složitému papírování a další administrativě, nebo dokládání různých dokumentů – o své práci, mzdě, finanční historii.

To vše vede k tomu, že mezi hlavní výhodu tohoto segmentu dnes patří rychlost vyřízení, která je u některých poskytovatelů stažena i do několika minut. Ne vždy to ale nutně platí, což si zmíníme níže.

Doslova pro každého

Druhou nejznámější výhodou, která je s tímto druhem půjčky spojena, je ta, že je produkt určený doslova pro každého. Často si mohou požádat, a peníze i získají například:

  • Problémoví klienti
  • Lidé bez zaměstnání a příjmu
  • Důchodci a matky na mateřské
  • Studenti

Je to dáno tím, že během vyřizování žádosti není nahlíženo do bankovních ani nebankovních registrů, stejně jako není dokládán příjem, a to zaměstnanecký, nebo podnikatelský. I to jsou důvody takové obliby, a to napříč celým segmentem.

Nulové úroky lákají nejvíce

S poměrně zajímavým útokem na konkurenci přišly některé společnosti ve chvíli, kdy začaly nabízet možnost první půjčky zdarma. Tedy bez poplatků, stejně jako úroků. Jedinou podmínkou je žádost o konkrétní částku a dodržení termínu splatnosti. Tato možnost půjčky samozřejmě dané společnosti jasně staví mezi ty nejvýhodnější na našem trhu, jelikož i ten nejmenší úrok je stále vyšší, než tento – tedy žádný.

Zde bychom však měli zmínit i možná rizika, která s nabídkou souvisejí. Především taková, kdy v případě nedodržení termínu jsou všechny klasicky účtované poplatky okamžitě napočítány. Nehledě na případnou nutnost prodloužení, což se opět bez poplatků neobejde. Navíc kdo ho neakceptuje, ten rázem získává roli dlužníků a nastupuje inkasní agentura.

Úroky se pohybují okolo třiceti procent za měsíc

Ačkoliv pozitivum v podobě jednoduchého získání a rychlého vyřízení může velmi lákat, stále je dobré myslet na to, jak velké úroky si dané společnosti účtují. Obvyklé sazby se pohybují v řádech třiceti procent. A to nikoliv za rok, ale za jeden kalendářní měsíc. To je totiž jedna z obvyklých splatností, které se k této půjčce vážou. Podobně velký je i poplatek za prodloužení půjčky. V praxi to tedy znamená, že pokud půjčku držíme po dobu tří měsíců, zaplatíme na úrocích téměř takovou částku, kterou jsme si půjčili.

Ne vždy mohou být půjčky vyřízeny hned

I když společnosti lákají na bleskové vyřízení, ne u všech se skutečně koná. Často ho totiž spojují až s opakovanou žádostí, jelikož v rámci té první je nutné uskutečnit řadu dalších kroků. Mezi jeden z velmi častých patří nutnost zaslání korunového poplatku. Ten bývá spjatý především s povinností ověřit bankovní účet. Ačkoliv tento poplatek nijak finančně nezatíží, je spojený především s výraznou prodlevou. Pokud se převod realizuje v rámci jiných bank, před nadcházejícím víkendem, je zdržení i několikadenní.

Podobně zdržet může i nutnost dalšího ověření, jako je třeba nutnost podepsat smlouvu, kterou přiveze kurýr na vaši adresu. Posledním častým typem ověření bývá povinnost zaslat oskenované doklady totožnosti, a to na email daného poskytovatele. I zde samozřejmě může zpracování nějakou dobu trvat.

Ano či ne?

Výsledný verdikt nemusí být zase až tak jednoznačný, jelikož daný produkt má své pro a proti. Pokud peníze potřebujete skutečně na kratší dobu a máte jistotu, že ho vrátíte včas, může ona bezúročná první půjčka skutečně pomoci v mnoha situacích. Jakmile je ale finanční problém poměrně komplikovaný a jistotu budoucího příjmu nemáme, mohou nás i malé částky dostat do finančních problémů. Nehledě i na případné nepoctivé společnosti, u kterých jsou standardem ne příliš etické postupy toho, jak s námi komunikují.

Budeme-li tedy brát rychlé půjčky jako alternativu k tomu, kdy nám pár stovek nebo tisíc půjčí kamarád a my mu je skutečně v brzké době vrátíme, lze je využít. Pokud ale mají být alternativou klasických bankovních či nebankovních půjček, je lepší je raději vynechat a zkusit situaci vyřešit jinak, nebo raději oslovit rodinu, či banku.

4.7/5 - (4 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Miroslav napsal:

    Doporučuji před vzetím si půjčky zkontrolovat jak jste na tom v bankovním a nebankovním registru. K tomu perfektně slouží třeba web kolikmam.cz. Může to člověka docela dobře dostat z průšvihů, které se na něj chystají a neví o nich…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *