Investiční bublina má mnoho podob. Jaké jsou nejčastější?

Když se mluví o možnosti zhodnotit finanční prostředky, tak se jako ideální varianta rozhodně nabízí investice. Možností, které se nabízejí, je více než dost. Pokud se na ně podíváme blíže, tak můžeme říci, že mezi klasiku patří třeba tuzemské nebo zahraniční akcie, stejně jako podílové fondy. Pokud jde o moderní a zajímavější možnosti, nelze opomíjet třeba P2P půjčky, stejně jako nelze zapomenout na kryptoměny. Je na každém, jakou cestou se vydá.

Také je nutné říci, že investice by měly být promyšlené. Důvod je celkem jasný. Je nutné myslet na několik věcí, kam řadíme:

  • Míru zhodnocení
  • Riziko
  • Diverzifikaci

Bohužel mnoho investorů se nechá celkem snadno ovlivnit. A potom může vzniknout investiční bublina. Ta není nic nového jak v historickém, tak i současném pohledu. Jakou může mít podobu a čeho se týká?

Contents

Investiční bublina má pravidla, jako v minulosti. A tomu lidé nevěří

Je mnoho investičních bublin, které se v podstatě jenom opakují. To znamená, že se jedná o situace, které již byly v minulosti několikrát a odborníci hovoří o tom, že stejná investiční bublina může nastat i nyní. A to na základě vývoje trhu, což mohou dokládat různé ukazatele. Faktem je ale to, že lidé něčemu takovému nevěří. Příkladem mohou být třeba investice do nemovitostí. Ty jsou celkem oblíbené a z historického pohledu musíme říci, že se objevila celá řada různých bublin, které hnaly jejich cena nahoru.

Investiční bublina je vždy velké riziko

Investiční bublina je vždy velké riziko

Lidé tomu však často odmítají věřit, i když trendy tomu nasvědčují. A to dokonce právě teď. Pokud se na trh s nemovitostmi podíváme, musíme jasně říci, že i nyní ceny stále raketově stoupají a kdo má nemovitost, snaží se ji prodat, jelikož získá nejvíce. Objevují se ale i ti, kteří na růstu chtějí vydělat a tak kupují. Nutno ale říci, že dle odborníků bude za pár let situace jiná a ceny budou nižší. Tomu však lidé nevěří a nechtějí si připustit, že současný trend je spíše lehká investiční bublina, než to, že by byla po bytech taková poptávka jenom z důvodu zájmu o bydlení.

Investiční bubliny mohou zůstávat skryté

I toto je stav, který můžeme přirovnat právě k tomuto období. Je zde doba, kdy se naší ekonomice velmi dobře daří. V jakých ohledech? Je jich hned několik.

  • Je minimální nezaměstnanost
  • Roste HDP
  • Firmy maximálně prosperují

Jde tedy o období, které můžeme označit za optimální. A právě za ním se schovávají rizikové investiční bubliny. Daný stav dokáže navodit pocit, že je vše dokonalé, vše roste, a hlavně že vše poroste i nadále. Lidé si tak neuvědomují riziko, nebo si nechtějí připustit, že by se mohl stát opak. Popularita investic je dána i tím, že rostou mzdy, lidem zůstávají peníze navíc a začíná trend spojený se zájmem o maximální zhodnocování. Nutno ale říci, že jakmile tato investiční bublina splaskne, bude to problém. V jakých segmentech? Třeba akcie, kde firmy budou procházet krizí a ceny akcií budou jistě klesat. Riziko mohou přinášet i P2P půjčky, jelikož se rázem výrazně zvedne počet lidí, kteří neplatí. Jde o celkem nebezpečnou bublinu, kterou lidí neberou v potaz a myslí si, že současná situace musí být i nadále tou, která bude trvat.

Bublina spojená s nadhodnocováním ceny

Tento stav si můžeme charakterizovat v dnešní době nejenom na již zmíněných nemovitostech. Nelze zapomínat také na kryptoměny, konkrétně potom na Bitcoin. Že je spojený s určitou investiční bublinou, to není pochyb. A tou, která se na něho vztahuje, je spojena právě s umělým nadhodnocováním ceny. Není pochyb, že dříve nebo později se na určité hodnotě ustálí. To, co se ale dělo v období před Vánoci roku 2017, bylo jasnou ukázkou toho, jak docházelo k výraznému nadhodnocování ceny. Ta rostla z důvodu velkého zájmu hlavně laické veřejnosti, která také chtěla mít své virtuální mince. Nebyl tedy problém v tom, že za ně daly až nesmyslnou cenu. Ta byla hnána do ohromných výšin, jelikož přesvědčení lidí bylo jasné. Stále věřili, že se růst zastaví až později. A oni vydělají. Jde o celkem známou charakteristiku investiční bubliny, která splaskne. A Bitcoin to neminulo, a to s ohledem na rázný pokles, na celkem ucházející hodnotu.

Pozor i na přebírání informací

Investiční bublina může být spojena i s tímto konkrétním problémem. O co se jedná? O to, že investor v podstatě jenom přebírá informace, kterým bezmezně věří. Nijak si je neověřuje a nijak neaplikuje ani své znalosti. A to může být problém. Zvláště, pokud jde o zdroje informací jenom z jednoho zdroje. V některých případech jsou informace dokonce záměrně zkreslovány, nebo upracovány, či je vyřčena jenom polovina  pravdy. Přebírání takových informací může značit dojem, že je vše v pořádku. O to horší to je, pokud jsou dané informace přebírány dále a začnou se šířit.

Rizikem je v tomto směru i nabírání celkového kolektivního směru. A to v tom ohledu, že začínající investor začne dělat to, co dělají ostatní. A takto se nabalují noví a noví. Přitom na začátku je malá skupina, která přebrala určité informace, začala jim věřit a na základě toho investovala. Ostatní v podstatě udělají přesně to samá. A investiční bublina je na světě. Jde tedy o zdánlivé vytvoření investičního směru, který není nijak ideální, ale lidé co investovali, budí pocit, že je tím nejlepším.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *