FFF investice je nejvyužívanější možností, jak získat finance na rozjezd

Možností, jak zafinancovat rozjezd vlastní firmy, může být několik. Ideální situací je to, kdy máme peníze a nebojíme se je do projektu vložit. Podobné to může být v situaci, kdy si je půjčíme od banky, nebo třeba nebankovní společnosti. Pokud ale výše uvedené případy nepřipadají v úvahu, je zde ještě řešení třetí. To je spojeno s investicemi. Kromě klasických investorů existuje ještě forma, nazývaná jako FFF. Ta je v poslední době jednou z nejvyužívanějších variant, a to především ve světě.

Contents

Co zkratka FFF znamená?

Podívejme se nejprve na to, co konkrétně vlastně tato daná zkratka znamená. Vychází z anglického sousloví, kdy jsou využita celkem tři slova, která začínají na písmeno F. Konkrétně zní Family, Friends & Fools. Pokud bychom se dopídili obecného překladu, potom se jedná o slova rodina, kamarádi a blázni. A právě to jsou tři skupiny lidí, kteří se mohou stát našimi potencionálními investory ve chvíli, kdy máme zájem zafinancovat právě rozjezd našeho byznysu. I když u nás ještě není tato možnost natolik rozšířená, v zahraničí jede doslova na plné obrátky. Ostatně vypovídá o tom mnoho firem, které doslova přes noc vznikly v garážích domů, nebo ve studentských pokojí.

Jaké jsou výhody FFF investice?

Podívejme se společně na několik hlavní ch výhod, které se k této možnosti a tedy k této cestě vážou. Je to určitě celkově vysoká dostupnost daných prostředků. Nemusíme tak složitě přemlouvat cizí osobu, jelikož požádáme někoho z našich blízkých. Tedy někoho, kdo:

  • Zná naše úspěchy, ale i neúspěchy
  • Zná naši povahu a přístup k práci
  • Zná naše morální hodnoty a férovost
Jak financovat byznys? Pomohou FFF investice

FFF investice přinesou peníze od přátel, i rodiny

Je tedy jasné, že pokud nemáme žádné škraloup z minulosti, k našim přátelům a rodině se chováme dobře, nebo jsme měli již několik dílčích úspěchů, je více než jasné, že nám tito investoři budou věřit a své peníze tedy obětují. A to s vidinou právě budoucího zisku, jelikož i FFF investice jsou spojeny s tím, že oproti penězům budeme daným lidem nabízet podíl, ale i možné zapojení do projektu.

Nejenom od jedné osoby

V případě klasických investorů by mohlo být poměrně složité získat na svou stranu hned několik lidí, kteří by spolu spolupracovali. FFF investice ale mají tu výhodu, že to v podstatě jde. Primárně se totiž jedná spíše o zafinacování, nikoliv přímo o zapojení do projektu. Ten si tedy můžeme nadále řídit dle svého uvážení, přičemž daným investorům následně vyplácíme jejich podíl. I proto jich může být hned několik, a to ať už jde o partu přátel, nebo kombinaci kamarádů a našich rodičů. Pokud vám daný přístup a princip připadá zajímavý, rozhodně dodejme, že právě z něho se vyvinul dnes tolik oblíbený crowdfunding. Tedy metoda, kdy požádáme o peníze cizí osoby, a to výměnou za určitý benefit. A jelikož dané portály rozhodně nemají o projekty, ani o investory nouzi, můžeme narovinu říci, že vše funguje.

Pro jaké investice je FFF ideální?

Jde spíše o investice menší, například v řádech několika desítek, nebo stovek tisíc. FFF investice jsou tedy určené primárně třeba pro lokální projekty, nebo na prvotní kroky, u kterých se rozhodně, zda bude mít nápad potenciál a bude možné s ním vstoupit do světa. Jsou ale i výjimky, kde se danou fortnou investic mohou financovat skutečně i rozsáhlé projekty. Není to však příliš běžné. A to i proto, že i když mají přátelé a rodina v daného člověka důvěru, zase až tak moc mu nevěří. A pokud ano, mohou být nazývány právě posledním, a to Fools.

Jsou i nějaké nevýhody?

Samozřejmě že jsou. Nejvíce souvisejí s případným neúspěchem projektu. Pokud děláme vše, co je v našich silách a nápad zkrátka není výdělečný, obvykle to všechny zapojené strany dokážou pochopit. Mnohem horší situace je ta, kdy je do projektu investováno, ale my jako hlavní iniciátor nevedeme vše do kýženého cíle. V takovém případě to může velmi výrazně narušit veškeré osobní vztahy, které máme jak s naší rodinou, tak i s našimi kamarády. Je mnoho vztahů, které právě neúspěšné FFF investice dokázaly narušit. Stejně tak ale můžeme říci, že je dokázaly narušit i úspěšné projekty.

Vše hlavně díky tomu, že na samotném počátku nebyly jasně definované smluvní vztahy. Tedy to, jaké případné zapojení do projektu se požaduje, kolik peněz kdo dává, nebo jaký bude mít podíl. Vše se řešilo až ve chvíli, kdy se začaly objevovat první výrazné zisky. Poté chtěl nejenom majitel, ale i každý investor logicky získat co nejvíce peněz. A to také znamenalo, že se osobní vztahy zašly výrazně narušovat. Řada kamarádství tak skončila třeba až u soudu.

FFF investice prověří i to, jak svému nápadu věříte

Zajímavým faktem ohledně FFF investic je také to, že si při žádosti o ně velmi dobře prověříte, nakolik svému nápadu skutečně věříte. Požádat o peníze cizí osobu není zase až tak těžké. Totéž se dá říci i o chvíli, kdy se nápad nezrealizuje. O vaše peníze zkrátka nejde a tak vás případný neúspěch zase až tolik netrápí. U peněz, které nabídnou FFF investice, tedy u peněz od vašich přátel a dokonce i rodiny už může být jejich ztráta poměrně citelnější. I proto je dobré právě na toto myslet a znovu si svůj nápad projít, s čím souvisí:

  • Zpracování různých SWOT analýz
  • Zpracování optimistického a pesimistického výhledu
  • Důslední zpracování finančního plánu

Dá se tak říci, že kdo využije tuto cestu, ten by měl mít svůj nápad skutečně dotažený do posledního detailu. S jeho hodnocením mu určitě pomohou i blízcí, jelikož pokud je nadchne a dají peníze, určitě se jedná o něco zajímavého.

Jak si požádat?

Samozřejmě nelépe osobně a bez složitých průtahů. Když chcete peníze, je dobré jednat narovinu, nic nezakrývat a kromě pozitiv říci i možná negativa. Poté už se uvidí, zda to bude vaše rodina, přátelé, nebo právě blázni z okruhu vašich blízkých, kteří vám požadované finance dají. Dobrým gestem je rozhodně i to, pokud ukážete, že investujete i své finance. To je rozhodně uklidní.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *