Investice do diamantů se může jevit jako výhodná

Když se podíváme na současné možnosti oblíbených investic, tak musíme říci, že stále více takzvaně frčí investice do drahých kovů. Zde jasně dominuje hned dvojice drahých kovů. O jaké se jedná? Tím prvním je stoprocentně zlato a tím druhým je stříbro. Nejde ale o jedinou možnost. Do popředí se stále více dostává i investice do diamantů. I ta se může jevit jako výhodná. Podívejme se společně na vše, co by vás v souvislosti s ní mělo zajímat.

Contents

Cenu ovlivňuje mnoho věcí

Není diamant, jako diamant. Pokud je v plánu investice do diamantů, je třeba vědět, že jejich cena se může velmi výrazně lišit. To proto, že ne všechny jsou stejné. I když se to na první pohled nemusí zdát, tak okem znalce jsou patrné jasné rozdíly, které mohou měnit cenu. Co konkrétně má na cenu vliv? Je to:

  • Barva diamantu
  • Čistota diamantu
  • Hmotnost diamantu

Toto jsou hlavní tři parametry, ze kterých se následně vypočítává jejich cena. Proto je vhodné říci, že investice do diamantů by nikdy neměla být bezhlavá. Jak je vidět, roli hraje mnoho věcí a je celkem pochopitelné, že předmětem investice by měl být vždy ten nejlepší diamant.

Investice do diamantů s certifikací

Různých padělků v oblasti drahých kovů najdete více než dost. A nevyhýbají se ani těmto drahým kamenům. Pokud je z vaší strany v plánu právě investice do diamantů, je třeba říci, že je nutné vždy požadovat jejich certifikaci. Tedy potvrzení nejenom toho, že máte v ruce skutečně diamant, ale jde i o dokument, který jasně říká, jaké má daný diamant specifika. A to s ohledem na výše zmíněné parametry.

Někdy se dané certifikaci říká také rodný list diamantu. Při svém požadavku dbejte na to, aby daný certifikát byl mezinárodně uznatelný. Díky tomu výrazně zvýšíte likviditu – tedy možnost budoucího prodeje. Také dbejte na to, aby certifikát obsahoval parametry známé jako 4C. o jaké se jedná? Zde je jejich výčet.

  • Carat
  • Color
  • Clarity
  • Cut

Není diamant, jako diamant

Je také nutné přihlédnout k tomu, jak vlastně konkrétní investiční diamant bude vypadat. Může se jednat i o kámen v surovém stavu, který není nijak upravený. Stejně tak se může jednat o broušený diamant, který už zaujme i svým vzhledem a právě ten může mít na výslednou cenu také vliv. Někdy jsou tyto typy označované i jako brilianty. S nimi se setkáte primárně v oblasti šperkařství. Pokud tedy řekneme, že máte na svém prstenu briliant, tak to reálně znamená, že na něm máte vybroušený a zpracovaný pravý diamant. Važte si ho.

Jak je to s cenou?

Investice do diamantů? Nejlépe v dlouhodobém horizontu

Investice do diamantů? Nejlépe v dlouhodobém horizontu

Nutno říci, že ta sice v posledních delších časových horizontech kolísala, ale pokud se na jejich cenu podíváme z celkového pohledu, tak v delším časovém horizontu je možné pozorovat růst. Ten je dán hned několika důvody. A to nejenom proto, že se jedná o surovinu pro výrobu šperků a nikoliv jenom věc k investici. Růst ceny je způsobený také celkem velkým zájmem. Investice do drahých kovů jsou stále populárnějších a tak lidé hledají i nové možnosti. A zvýšená poptávka logicky zvyšuje cenu.

Investiční diamanty, i osobní šperky

Jaké jsou vlastně možnosti investice do diamantů? Pokud chcete brát danou investici skutečně velmi vážně, je vhodné zaměřit se přímo na investiční diamanty. Tedy na takové, které jsou produktem, který je vhodný pro uchování peněz a který má také tu nejlepší likviditu.

Jít lze ale i cestou šperků. Takové diamanty však mohou vyjít na vyšší ceny, jelikož je nutné zohlednit i jejich šperkařské zpracování. Stejně tak to ovlivní i jejich prodejní cenu, jelikož kupující bude chtít platit jenom za cenu surového diamantu, nikoliv za práci šperkaře. Na druhou stranu touto cestou spojíte dvě věci. Možnost mít zajímavý šperk a zároveň i možnost mít vloženy peníze v něčem, co podle informací na hodnotě nijak neztrácí.

Dobrý uchovatel hodnoty

Nezapomínejme také na to, že diamanty mohou být i dobrým uchovatelem hodnoty. I když jejich cena poklesne, stále se investice do nich může vyplatit. Podobně, jako je tomu u jiných drahých kovů. Důvodem je fakt, že ať se stane cokoliv, dá se říci, že diamant nějak zpeněžíte. To je rozdíl oproti situaci, kdy jako předmět investice využíváte akcie, a to tuzemských firem.

Pokud by došlo například k pádu ekonomiky, je dobré si diamanty dobře chránit. Důvodem je to, že s nimi můžete odcestovat do zahraničí, kde je pochopitelně prodáte, za jejich tržní cenu. Nedostanete za ně české koruny – které by při pádu ekonomiky neměly žádnou hodnotu. Dostanete za ně eura, nebo i dolary, které vám umožní bezproblémový život právě za našimi hranicemi. I takto je vhodné na investice do diamantů pohlížet.

Nakupujte správně

Doporučujeme se vyhnout různým tržištím, nebo pochybným překupníkům. Investice do diamantů by měla být spojena vždy s nákupem u certifikovaného obchodníka, u kterých je jistota pravosti, stejně jako je zde také jistota vystavení mezinárodního certifikátu. Podobné je to i v případě, kdy se rozhodnete pro diamantové šperky. Ty je vhodné kupovat u větších a známých firem, prodejců a šperkařů. I zde tak budete mít jistotu, že kupujete reálné diamanty neboli brilianty. Tedy že nekupujete například zirkon, který sice vypadá velmi podobně, ale s ohledem na jeho hodnotu je v podstatě bezcenným kamenem.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *