Hypotéka bez poplatku není vždy reálná. Často zaplatíte mnoho peněz navíc

Pokud se podíváme na klasický segment takzvaných spotřebitelských půjček, je nutné o něm říci jednu jasnou věc. A to takovou, že se jedná o úvěrovou oblast, kde už poplatky téměř zmizely. V minulosti přitom byly samozřejmostí. A to hlavně:

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za poskytnutí
  • Poplatek za vedení

Stále ale můžeme najít oblasti, kde jsou poplatky klasikou. U čeho je třeba s takovým poplatkem počítat? Je to jednoduché. Pokud je vaším cílem hypotéka bez poplatku, myslete na to, že není zase až tak snadné ji získat, jelikož i když vám někde bude odpuštěný, jsou stále věci, za které zaplatíte. A tak i s nejnižším úrokem na trhu je dobré počítat s tím, že uhradíte více, než kolik činí daná procentuelní hodnota. A za co všechno můžete platit? Podívejte se.

Contents

Odhad je poměrně drahou položkou

Získání hypotéky nemusí být nic jednoduchého. I proto, že se poskytuje na základě ručení nemovitostí s tím, že je využito klasické zástavní právo. A s tím byste měli zcela pochopitelně počítat. A tak hned na úvod musíme dodat, že hypotéka bez poplatku tohoto typu v podstatě neexistuje. Sice je možné narazit na takové nabídky, ale zároveň musíme dodat, že jde spíše o akce od banky, a to ve spojení s tím, kdy má svého odhadce. Pokud ho nemá, tak platíte vy.

Hypotéka bez poplatku stále není samozřejmostí

Hypotéka bez poplatku stále není samozřejmostí

A kolik může takový odhad stát? To záleží na tom, jak je náročný. Určitě počítejte i se sumou ve výši několika tisíců. Pokud nemovitost kupujete, je jasné, že odhad bude provedený předtím, než bude proveden skóring vaše žádost schválena. Když ale stavíte, mohou vám být finance uvolňovány postupně. A to znamená problém v tom, že můžete být požádáni o další odhad, a to v průběhu stavby.

Můžete platit i za rezervační smlouvu. I ta potvrdí, že hypotéka bez poplatku je celkem výjimečná

Takzvaná rezervační smlouva není zase až tak nic výjimečného. A i když u ní musíme jasně říci, že v souvislosti s ní pro vás hypotéka bez poplatku nebude, je dobré ji podepsat. Z jakého konkrétního důvodu? Jelikož mezi tím, co se vám nemovitost zalíbí a mezí tím, co vám je vyřízena hypotéka, uběhne mnoho času. A co se v daném období může stát? Že se objeví nový zájemce. A pokud nemáte nic písemně, může vám nemovitost vyfouknout. Že se to nestane? Opak je pravdou. Stačí, aby:

  • Dal peníze ihned
  • Nabídl mnohem více
  • Lépe sedl majiteli

Není to nic výjimečného a podobné věci se skutečně mohou poměrně často stávat. Proto je rezervační smlouva nutností, aby vám byla nemovitost takzvaně podržela. A jelikož sepsání takové smlouvy a rezervace není zadarmo, počítejte s tím, že ani vás nečeká hypotéka bez poplatku. Na druhou stranu zde platíte za celkem dobré služby.

Kupujete přes realitní kancelář?

Ne vždy je vše vyřízeno napřímo – mezi majitelem nemovitosti a mezi kupujícím. Co také není rozhodně nic výjimečného, to je situace, kdy se do hry vloží realitní kancelář. Obvykle ji osloví prodejce, jelikož chce využít její služby pro celkové zjednodušení všeho okolo. A zároveň uvede, že provizi nebude platit on, ale kupující. A tak sen o tom, že bude získána hypotéka bez poplatku, se také rozplynul. A to proto, že poplatek sice nedáváte bance, ale dáváte ho hypoteční společnosti nebo makléři. A to za to, že celý prodej zaštítí.

Někdy dokonce nemusí být účtován jenom klasický poplatek z prodeje, ale i poplatek za zprostředkování hypotéky. Ne každý makléř bude nutně placený jenom z provize. Jsou i tací, kteří jsou placeni přímo klienty. Pokud za vás tedy hypotéku budou vyřizovat, může to znamenat, že zaplatíte i něco navíc.

Poplatek za vyřízení hypotéky postupně mizí

Pokud si pod pojmem hypotéka bez poplatku představujete to, že nebudete platit poplatek za vyřízení úvěru, potom pro vás máme jednu dobrou zprávu. Od něho se poslední dobou skutečně čím dál více upouští. A to je rozhodně velké plus. Je to u proto, že nebyl zase až tak malý. Je sice pravdou, že v porovnání s hodnotou schválené hypotéky ho mnoho lidí zase až tak neřešilo, ale na stranu druhou byl účtován pro mnohé zcela zbytečně. Jenom za administrativní kroky spojení s vaším schválením. Zvláště s ohledem na to, že byl účtovaný v souvislosti se schválením hypotéky. Tedy stavem, kdy už jste měli jistotu, že hypotéku dostanete a banka na vás tak bude v budoucnu vydělávat. A jaká byla výše tohoto poplatku? Okolo dvou až pěti tisíc. Zjistíte to podle toho, že stále najdete banky, kde ho mají standardně.

Nezapomínejte také na vedení hypotéky

Tedy ani ne tak vedení úvěru jako takového, ale spíše na vedení hypotečního účtu. Není nic neobvyklého, že bude třeba si právě nový účet, určený jenom pro hypotéku zřídit. To může být jedna z podmínek. A s tou může být spojeno i to, že pro vás hypotéka bez poplatku skutečně nebude. Poplatek za daný účet, tedy za jeho vedení, totiž bude nutné platit. A kolik? To záleží na poskytovateli. Mohou to být desítky korun, stejně jako to mohou být i stokoruny. I když si říkáte, že to zase není tolik, stačí se podívat na to, že hypotéka patří mezi dlouhodobé půjčky. Máte ji třeba i dvacet let. A to v přepočtu znamená 240 měsíců. A když každý z nich máte dát například stokorunu, zaplatíte bance 24 000 korun. v takovém případě by se hypotéka bez poplatku hodila, co říkáte?

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *