website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Hotovostní a bezhotovostní půjčky – hlavní rozdíly

Mnozí lidé si bez půjček neumí svůj život doslova ani představit. Je to dáno tím, že jsou pevně spjaty s možností pořídit si určité věci i ve chvíli, kdy na ně nemáme našetřeno. V tomto ohledu je na našem trhu hned několik možností, jak si můžeme půjčit. Výhodné půjčky nabídnou třeba banky, jednoduše a rychle dostupné úvěrové produkty nabídnou zase nebankovní společnosti. Většinou záleží na nás a na našich konkrétních možnostech, komu se svěříme do péče. Na jedno bychom však rozhodně neměli zapomínat. Jde o rozdělení toho, zda si vezmeme hotovostní, nebo bezhotovostní půjčky. Jaké jsou rozdíly, výhoda a nevýhody? Pojďme se na to společně podívat.

Contents

Výběr je dostatečný

Podívejme se také na to, jak je to aktuálně s dostupností daných úvěrů. Rozhodně můžeme objektivně říci, že vybrat si poskytovatele, který bude vyhovovat, není problém. Důležité je vybírat podle základních parametrů výhodnosti půjčky, kam se řadí třeba:

  • Výše dostupných částek
  • Výše konkrétních úrokových sazeb
  • Délka splatnosti
  • Účelovost nebo neúčelovost daného úvěrového produktu

Jaké parametry mají bezhotovostní půjčky?

Bezhotovostní půjčky zašlou peníze na váš účet.

Využijte bezhotovostní půjčky a nechte si zaslat peníze na účet.

Ty jsou na našem trhu přece jenom oblíbenější a tak se podíváme konkrétně na to, co nám mohou vlastně nabídnout. Začít rozhodně musíme základní charakteristikou. Jedná se o takový typ úvěrového produktu, kdy nám je částka zaslána na náš bankovní účet. Tedy nedochází k žádnému předávání hotovosti přímo na ruku, jelikož vše je řešeno bankovním převodem. Jak je patrné, hlavní podmínkou pro získání bezhotovostní půjčky je nutnost vlastnit bankoví účet. Nejčastěji u některé z tuzemských bank. To dnes už nebývá jakýkoliv problém.

Důležitým faktem je to, že bezhotovostní půjčky dnes můžeme bez problémů získat u celé řady poskytovatelů. Orientuje se na ně jak segment bankovních půjček, tak i segment těch nebankovních. Stejně tak můžeme říci, že lze touto formou získat témě libovolnou částku. Nejsou problém mikropůjčky v řádech několika tisíců korun, stejně jako nejsou žádným problémem ani částky v řádech statisíců, nebo milionů.

Čím jsou charakteristické hotovostní půjčky?

I ty mají svou jasně danou specifikaci. Jak jistě tušíte, v případě této možnosti dochází samozřejmě k tomu, že peníze můžete získat velmi jednoduše takzvaně na ruku. To znamená, že vám jsou předány osobně. K tomu může dojít jak u vás doma prostřednictvím obchodního zástupce, tak není problémem ani to, že jsou vám peníze předány třeba také na konkrétní pobočce, která patří nejenom konkrétní nebankovní společnosti, ale která patří také konkrétní bance.

I zde platí, že v tomto směru můžeme získat celou škálu částek, od tisíců po miliony korun. Stejně tak platí, že nám je mohou poskytnout banky, nebankovní společnosti, ale i soukromé osoby. Mnohdy však musíme dát pozor na to, abychom se nedostali do rukou lichvářům. Ti totiž mohou být s touto oblastí úvěrových produktů velmi často spjatí. Je tedy třeba dávat si dobrý pozor na to, kdo je skutečným poskytovatelem půjčky.

Jak je to s vyřízením?

Zaměřme se nyní na oblast vyřízení, hlavně tedy potom na to, jak rychlé a jak jednoduché může být. Zde určitě dominují půjčky bezhotovostní. Proč? Jelikož nemusí být problémem to, že jsou vyřízeny z pohodlí našeho domova. Mnohdy dokonce bez nutnosti našich osobních návštěv, nebo bez podepsání smlouvy. Ten nejmenší segment, tedy mikropůjčky navíc dokáže to, že vše je vyřízeno skutečně velmi rychle, s jistotou toho, že peníze mohou být odesílány i do několika málo minut od podání žádosti.

Ani hotovostní půjčka na tom z hlediska rychlosti vyřízení nemusí být zase až tak zle. Pouze je třeba dodat, že zde je osobní schůzka už nutnosti. Je totiž třeba, aby nám byly někým předány požadované peníze. Toto předání bývá nejčastěji realizováno u nás doma, prostřednictvím obchodního zástupce společnosti. Druhou možností je využít předání peněz na nejbližší pobočce. Je tedy jenom na nás, jaká forma nám může více vyhovovat.

Jak je to s rychlostí získání peněz?

Podívejme se také na to, jak je to s rychlostí dodání požadovaných peněz. Zde rozhodně platí, že mnohem lepší volbou jsou půjčky hotovostní. Proč? Jelikož mnohdy vše závisí jenom na rychlosti toho, kdy se k nám dostaví daný obchodní zástupce. Stejně tak může vše záviset třeba jenom na nás a na tom, kdy se dostavíme na adresu konkrétní pobočky. Zde nám jsou peníze předány oproti podpisu smlouvy a celá věc je vyřízena.

Naopak bezhotovostní půjčky mohou být spojeny s rizikem dlouhého mezibankovního převodu, Protože na našem trhu figuruje několik různých bankovních domů, může logicky dojít k tomu, že převod bude realizován v rámci různých bank. Pokud jsou peníze odesílány například v pátek večer, může dojít k tomu, že se převod zaúčtuje až v pondělí ráno a peníze tak fyzicky přijdou až během úterý. To může být problém, pokud na peníze skutečně spěcháme – třeba ve chvíli, kdy s nimi potřebujeme řešit finanční problémy a kdy víme, že věřitelé zkrátka nepočkají.

Kdy se dané půjčky mohou hodit?

Vybrat si konkrétní typ půjčky ale můžeme i podle toho, na co peníze můžeme konkrétně potřebovat. Pokud s nimi plánuje zaplatit platební příkazy, nebo pokud potřebujeme online zaplatit za zboží, služby či dovolenou, je lepší je mít na bankovním účtu. Nemusíme tak řešit problémy s tím, že bychom je museli v rámci bankovní pobočky na účet vkládat. Je tedy jasné, že v takovém případě může pomoci půjčka bezhotovostní.

Jsou ale i situace, kdy můžeme chtít řadu věcí uhradit především v hotovosti. V tomto směru nesmíme zapomínat na to, že dostat peníze na ruku pro nás bude jednodušší, než si je vybírat na přepážce, nebo na pobočce bankomatu. Zapomínat ale nesmíme ani na to, že se hotovostní půjčky mohou hodit i v případě, kdy účet nemáme, nebo ho máme třeba obstaven exekutorem. V takovém případě je pro nás dokonce nutnost nechat si peníze vyplatit právě na ruku.

5/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *