Co vám online srovnání půjček nemusí říci?

Jakou chcete půjčku? Je logické, že vždy tu nejvýhodnější. Jak už jistě víte, je velkou chybou kývnout hned na první nabídku, která se může objevit. Mnohem lepší variantou je využít online srovnání půjček. Postup, díky kterému si jednotlivé půjčky porovnáte a následně budete mít jistotu, že vyberete tu, která bude tou pravou. I když se jedná o postup doporučovaný a také hojně vyhledávaný, musíme říci, že s ním může být spojeno několik negativ. Ne vždy vám dané srovnání řekne všechny informace. Co může být jinak, než se na první pohled zdát?

Srovnání půjček uvádí nejnižší úrokové sazby

Aby mohly být jednotlivé půjčky porovnány, jsou od jednotlivých bank získávány informace o úrokových sazbách. A je pochopitelné, že pro ideální a také objektivní srovnání půjček jsou využity úrokové sazby nejnižší. Na první pohled vám tak srovnání půjček může skutečně pomoci ke zjištění toho, která banka nebo nebankovní společnost je nejvýhodnější. Na druhou stranu musíme říci, že jenom málokdo dokáže na takovou sazbu dosáhnout. Aby to tak bylo, musí mít daná osoba:

  • Pozitivní finanční minulost
  • Vysoký příjem
  • Minimální výdaje

Proto reálně dojde k tomu, že úroky budou jiné, než je psáno na srovnání půjček. Obvykle vyšší. A tak máte reálně problém se zjištěním toho, jaké se budou týkat právě vás. Může se tedy stát, že poskytovatel s velmi nízkým startovním úrokem bude ve výsledku horší, než poskytovatel, který na první pohled vypadá méně výhodně.

Pozor také na doprovodné povinnosti

Srovnání půjček nemusí obsahovat všechny potřebné informace

Srovnání půjček nemusí obsahovat všechny potřebné informace

Ani to vám srovnání půjček nemusí říci. Sice na první pohled vidíte výhodnou půjčku, ale na ten druhý už nevidíte doprovodné služby. Jasným příkladem může být bankovní půjčka. Ta na první pohled působí velmi dobře a zajímavě. Na ten druhý už to tak ideální není. A to proto, že podmínkou pro získání peněz může být povinnost založená na sjednání bankovního účtu. Pokud je jeho vedení a další služby zdarma, není to nic hrozného. Horší ale je, když je vedení účtu zpoplatněno, nebo jsou zpoplatněny jednotlivé operace. Srovnání půjček vás sice upozornilo na výhodný úvěr jako takový, ale zároveň musíme říci, že vlivem doprovodných povinností není tak ideální, jak se na první pohled zdálo.

Pojistky se obvykle neberou v potaz

Jsou úvěrové produkty, které jsou spojeny také s možností, někdy i nutností sjednat si takzvané pojištění schopnosti splácet. I to je věc, kterou obvykle srovnání půjček nebere nijak v potaz. A co to pro vás znamená? Opět je třeba říci, že se to může podepsat na celkové výhodnosti. Je nutné uvést jasný příklad. Pokud bude velmi nízký úrok, a naopak drahé pojištění, tak půjčka nebude tak dobrá, jako ta s vyšším úrokem a nízkou pojistkou. Jelikož sjednávání pojištění je čistě individuálním krokem, tak musíme říci, že se o něm dozvíte až u konkrétního poskytovatele. Teprve ve finálním návrhu smlouvy můžete vidět, jak na tom půjčka je.

Pozor i na poplatky

Mnohá srovnání půjček se specializují výhradně jenom na porovnání úrokových sazeb. Ty jsou sice ukazatelem výhodnosti, ale ne zcela přesným. Pokud srovnávač ukáže i RPSN, je to rozhodně plus, jelikož v něm jsou rozpuštěny i poplatky. I když se s nimi neseznámíte přímo, máte alespoň určitou představu o tom, že zde jsou. A to třeba:

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za poskytnutí
  • Poplatek za vedení

Kde je srovnání založeno jenom na úrokové sazbě, tam opět hrozí to, že budete překvapeni. Pár stovek, ale i pár tisíc na poplatcích může půjčku výrazně prodražit. A v reálu tak opět může být levnější ta, která je spojena sice s vyšším úrokem, ale celkově s nižší sazbou RPSN.

Rozsah splatnosti neodpovídá půjčeným částkám

Téměř každé srovnání půjček nabídne také shrnutí toho, na jak dlouho si můžete půjčku vzít. Tedy jaká bude doba splatnosti a jak dlouho budete splácet. Nutno ale říci, že i tyto informace mohou být lehce nepřesné. To proto, že ukázaná výše splátky se nemusí týkat všech částek, které jsou k dispozici. Co tím chceme říci? Pokud si jako žadatel vezmete jenom menší sumu, může to znamenat, že si můžete zvolit jenom kratší termíny splácení. Naopak u vyšších částek jsou dostupné jenom termíny, které můžeme označit za nejdelší. Celý uváděný rozsah tak není možné aplikovat na jakoukoliv půjčku. I to je dobré vědět, jelikož mnoho lidí může být při reálné žádosti zmateno. Zvláště, když chtějí třeba minimální sumu peněz, a to na nejdelší období, kvůli minimální splátce.

Pozor na aktuální data

Různých srovnávačů půjček je dnes celá řada. Některé jsou opravdu velké portály, zatímco jiné jsou weby, které lze označit spíše za ty menší. A právě u nich může hrozit problém, že srovnání půjček nebude odpovídat realitě. Máme na mysli situaci spojenou s tím, že daný web nebude delší dobu aktualizován. K čemu konkrétně to povede? Odpověď je celkem jasná. Půjde o situaci, kdy při srovnání uvidíte lákavé nabídky, které ale v reálu nebudou existovat. Jak proto, že poskytovatel půjčky změnil své podmínky, nebo jednoduše proto, že ona výhodnost byla jenom krátkodobou akční nabídkou. Podobná situace může nastat třeba u zmínění různých výhod. Je to vrácení nebo odpuštění úroků, nebo různé dárky. I toto jsou obvykle krátkodobé akce. Pokud je srovnávač aktualizovaný, není se čeho bát. Pokud není, tak v praxi získáváte zkreslené informace, které neodpovídají realitě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *