Exekuce na bankovní účet a vše, co o ní potřebujete vědět

Kdo nesplácí své dluhy, toho čeká exekuce. Stav, který je spojený s vymáháním dluhu od exekutora. U dlužníků pochopitelně velmi obávaný stav, jelikož exekutor má celkem mnoho práv. Co může?

  • Sáhnout na plat
  • Zabavit movitý majetek
  • Obstavit nemovitý majetek

Dále může ještě jednu věc. O co se jedná? Je to exekuce na bankovní účet. Stav, při kterém dojde doslova k zablokování účtu u dané banky. A právě to je jeden z velmi častých postupů mnoho exekutorů. Co o daném kroku potřebujete vědět? Podívejte se.

Contents

Exekuce na bankovní účet může být uskutečněna znenadání

Exekuce na bankovní účet výrazně omezí přísun peněz

Exekuce na bankovní účet výrazně omezí přísun peněz

To hlavní, čeho se lidí obávají, je rozhodě to, že exekuce na bankovní účet může být nenadálá. A je to pochopitelné. Pokud by exekutor nejprve oznámil dlužníkovi jeho záměr, tak ten by daný fakt využil tomu, že by svůj bankovní účet vyprázdnil. Tedy že by z něho vybral veškeré peníze a exekutor by tak neměl co zabavovat. A právě toto je důvod, proč exekutor o svém záměru nikdy nikomu neříká a až začne konat.

Nejprve se informuje, potom zašle příkaz

Jak vše probíhá v praxi? Exekuce na účet má celkem jednoduchý postup. Exekutor si vyžádá informace od banky, zda právě u ní máte své konto. Mnohdy zjišťuje také váš aktuální zůstatek. Na základě informace, kterou obdrží od banky, do ní může poslat exekuční příkaz. A to k tomu, aby byla provedena právě exekuce. Obecně dojde k zablokování vašeho bankovního účtu ze strany banky, jelikož tamní dané nařízení exekutora respektovat a vyhovět mu. A to pochopitelně v tom nejkratším možném čase.

Můžete jenom jednu věc

Postihla vás exekuce na účet? Potom počítejte s tím, že můžete už jenom jednu jedinou věc. A o jakou věc se jedná? Můžete s vybrat sumu, která činí dvojnásobek životního minima. To však není možné prostřednictvím banky, ale jenom na pobočce. To, že je účet obstavený, ještě neznamená, že si exekutor dané peníze stáhl k sobě. Stále tam jsou. A tak je vhodné nečekat a do banky vyrazit. Na pobočce sdělte svůj požadavek. Obvykle to několik desítek minut trvá, jelikož j třeba schválení, ale následně vám jsou peníze v dané hodnotě vyplaceny. Více ale od banky nedostanete. Tím chceme říci, že je nezískáte ani, když je použita debetní karta, a to k:

  • Výběru z bankomatu
  • Platbě u obchodníka
  • Platbě online

Obstaveny mohou být všechny vaše účty

Obvykle je pravidlem, že exekutor neobstaví jenom jediný váš účet, ale může takto zablokovat všechny, které máte. Je to celkem velké riziko. To proto, že dané účty mohou být spojeny s řadou pravidelných plateb. A to třeba za nájem, stejně jako nelze zapomínat naplatí za energie, nebo to mohou být třeba i splátky půjček. Zablokování účtu tak může vést k výrazným existenčním problémům. Zvláště, pokud se jedná o společný rodinný účet, kdy dvojnásobek životního minima nemůže stačit k tomu, aby rodina několik týdnů bez problémů žila.

Jsou banky, které lehce pomohou

Jedná se o nepřímou pomoci, ale existující. Příkladem je zde Fio banka, která si za dotaz exekutora na vlastnictví a zůstatek peněz účtuje podplatek. A ten vám je stržený z bankovního účtu. Jakmile vám tento stav ukáže internetové bankovnictví, máte informaci o tom, že se na vás něco chystá. A na to lze zareagovat. Máte několik dní na to, abyste z účtu vybrali finanční prostředky a na exekutora nic nezbylo. A to v době, než se mu podaří bance doručit oficiální příkaz k tomu, že bude provedena exekuce na účet. Tento váš krok je zcela legální.

Vhodné je sledovat také rejstříky

Pokud jste si vědomi nějakých dluhů, které neřešíte, je vhodné sledovat také různé exekuční rejstříky. Zde se může právě vaše exekuce celkem brzy objevit, a to ještě před tím, než bude exekutor poptávat informace u vaší banky. i zde tak máte jistotu toho, že se vše dozvíte dříve, než bude exekuce na účet provedena. I zde je nutné jednat rychle, a to právě z důvodu, že si budete moci finance vybrat před tím, než bude vaše konto obstaveno.

Kdy je účet uvolněný?

Velkou komplikací je to, že i když dlužíte třeba jenom pár tisíc, jsou vám zablokovány všechny prostředky, které máte na kontě. Třeba desítky, nebo také stovky tisíc. Proto je dobré vědět, kdy přesně bude účet uvolněný. Zde mohou nastat dvě situace. První j spojena s tím, nemusíte počkat, než si exekutor potřebné peníze stáhne. Jde opět o další příkaz k bance, aby došlo k tomu, že mu finanční prostředky pošle. A to může nějaký ten den, ale i týden trvat.

Vhodné tak může být kontaktovat exekutora. Pokud máte hotovost, je dobré domluvit se na tom, že mu dluh pošlete, třeba vkladem na jho účet. Peníze tak bude mít okamžitě a tak vám může za pár dní účet také jednoduše uvolnit. Jde o rychlejší možnost, než je ta předchozí. Alternativou je domluva na splátkovém kalendáři, kdy na jeho základe může také dojít k odblokování konta.

Jsou ale i případy, kdy tomu není vyhověno. Důvody jsou zde celkem jasné. Účet nebude uvolněný do doby, než bude dluh splacený. A to hlavně pro případ toho, že by se snad objevila nějaká další příchozí platba.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *