website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak funguje zástava a jaké jsou její možnosti?

Když se budete prodírat světem jednotlivých půjček, je třeba říci, že najdete řadu těch, kde stačí jenom prokázat dobrou bonitu a peníze vám jsou poskytnuty. Zástava není třeba. Stačí tedy prokázat tuto trojici věcí:

  • Pravidelný a vysoký příjem
  • Nízké výdaje
  • Dobrá finanční minulost

Takto ve většině případů fungují takzvané spotřebitelské půjčky, které je možné označit za jasný hit poslední doby. Nejsou ale jediné. Jsou i takové půjčky, kde je vyžadována zástava. Jak vlastně funguje a co si pod tím vším představit? A co přesně je možné zastavit? Na toto vám odpovíme.

Contents

Proč může být zástava vyžadována?

Nejznámější zástava? Byt nebo dům

Nejznámější zástava? Byt nebo dům

Odpověď na tuto otázku je celkem jednoduchá. Zástava je vyžadována hlavně jako způsob ručení. Tedy pokud je realizována, může to znamenat, že má poskytovatel půjčky v ruce určitou pojistku, čímž se daná půjčka pro něho stává méně rizikovou. To je onen hlavní důvod, proč může dojít právě k tomu, že je zástava požadována. Nutno ale dodat, že je tomu jenom u některých půjček. Ne každá musí být nutně se zástavou spojena.

Zástava má své výhody, ale i nevýhody

Nejprve začneme tím horším, tedy výčtem toho, že zástava může mít i své nevýhody. S čím jsou spojeny? Odpověď na tuto konkrétní otázku není zase až tak složitá. Nevýhoda zástavy je v tom, že vy jako konkrétní klient, tedy žadatel o půjčku, musíte něčím ručit. Pokud by k tomu snad z jakéhokoliv důvodu nedošlo, nemusí vám být půjčka poskytnuta. To v praxi jasně znamená, že kdo nemá čím ručit, nemůže si žádat o konkrétní typy úvěrů. Jasným příkladem je klasická bankovní hypotéka, stejně jako to může být i neúčelová americká hypotéka.

Zástava ale může mít i své výhody. Není nutné po nich složitě pátrat, protože vám je samozřejmě prozradíme. Plusem je rozhodně to, že když máte možnost něco zastavit, tak to zvyšuje vaši bonitu a zlepší skóring. Dojde tedy k tomu, že máte mnohem větší šanci na získání půjčky, než pokud by zástava neproběhla. Často může tento fakt ovlivnit i výši úrokové sazby. A to v tom směru, že bude nižší. A co všechno dnes můžete zastavit? Na to se podíváme právě nyní.

Zástava nemovitosti

Toto je asi neznámější a nejčastěji aplikovaná situace, ke které může nastat, když jsou poptávány dlouhodobé půjčky. Kdy je zástava nemovitosti realizována? V podstatě k tomu dochází ve spojení s trojicí nejčastějších úvěrových produktů. Pokud se podíváme na to, o jaké se jedná, tak to jsou tyto:

  • Klasická hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Spotřebitelská půjčka velké hodnoty

Zástava zde probíhá celkem jednoduše. Dochází zde k aktu, kterým je ručení nemovitosti, kdy vznikne zástavní právo. Pokud klient splácí jak má, je po poslední splátce nemovitost uvolněna a klient s ní může nadále nakládat tak, jak uzná za vhodné. Pokud ale své závazky neplní, může si nemovitost banka nebo nebankovní společnost nárokovat. A o jakých nemovitostech mluvíme? Důležitá je spíše hodnota, než typ. A tak zástava nemovitosti může být spojena například i s pozemkem, stejně jako chatou i chalupou, nebo třeba garáží. Klasikou v tomto směru je potom byt, nebo také dům. V některých případech není problém zastavit ani podíl v družstvu.

Zástava automobilu

V poslední době celkem vyhledávaná možnost, jak získat peníze celkem jednoduše a rychle. Podobně jako u nemovitosti zde hraje roli především hodnota vozu. Čím je vyšší, tím na větší sumu je možné dosáhnout. Nutno říci, že stejně jako u hypoték, ani zde nelze nikdy dosáhnout na sto procent odhadní hodnoty. Toto by si měl uvědomit každý, kdo bude mít o tento typ úvěrového produktu zájem. Splácení je celkem jasné. Obvykle je třeba peníze vrátit jednorázově a tak si vůz takzvaně vykoupit zpět. Kdo to neudělá, ten souhlasí s tím, že vůz propadne tomu, kdo peníze poskytl.

Pokud začnete tuto formu ručení poptávat, můžete se setkat se dvěma variantami. Ta první je taková, že vůz budete muset nechat u poskytovatele půjčky a jezdit veřejnými dopravními prostředky. Jsou ale i možnosti, kdy vůz zastavíte, ale stále ho můžete mít a jezdit s ním. Jediné, co odevzdáte, je technický průkaz vozidla. Zde ale záleží hlavně na domluvě, konkrétní výši úvěru, nebo na celkové bonitě.

Klasická zástava movité věci

I toto je poměrně oblíbená cesta, jak se dají získat peníze. I zde hraje roli hodnota věcí, na které se bude vztahovat zástava. A jak vše funguje? V první řadě je nutné navštívit konkrétní místo, kterým je zastavárna. Sem přinesete věci, ty jsou během chvíle naceněny, a vy sepíšete dokument o zástavě. V praxi to funguje tak, že zde danou věc necháte a následně odcházíte s penězi. Součástí daného dokumentu jsou i dvě důležité věci. První se týká termínu, do kdy si můžete jít danou věc vykoupit. A druhá věc? Ta se týká ceny, za kterou si je možné věc vykoupit. Zastavárník si samozřejmě k poskytnuté půjčce připočte určitou sumu. To znamená, že klient si musí věc vykoupit za více, než za ni dostal.

A jak to probíhá v praxi? Zástava jako taková je v rámci zastaváren poměrně jasná. Potom má klient na výběr. Buď dodrží termín a finanční částku, a pro danou věc si dojde a vykoupí si ji zpět. Anebo to neudělá. V takovém případě se ničeho nedopouští. Zastavárník si tak danou věc ponechá a ta se stane jeho majetkem. Ve většině případů dojde k tomu, že ji vystaví k prodeji.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *