Daň z příjmu se u některých odměn neplatí. U jakých?

Lidé chodí do práce pochopitelně z toho důvodu, aby za ni dostali zaplaceno a tak měli dostatek peněz na všechno, co se týká jejich osobních životů. Nutno říci, že suma, kterou dostanou, není spojena nutně jenom s domluvou se zaměstnavatelem, což je následně potvrzeno také na pracovní smlouvě. Je třeba počítat s tím, že z takzvané superhrubé mzdy, tedy z vydělaných peněz, je ještě něco strženo. A je to suma poměrně velká. A na co tyto peníze jdou? Jedná se o:

  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění
  • Daň z příjmu

Když se podíváme právě na danou daň, tak ta v České republice činí 15 000 Kč a musí být placena z každého příjmu. Jsou ale i výjimky, kdy se u některých odměn neplatí. Daným výjimkám se říká zaměstnanecké benefity a mnoho zaměstnanců je často volí právě proto, že zde nedochází k ponižování. My se podíváme na to, u kterých se daň z příjmu neplatí.

Contents

Vzdělání zaměstnanců

Pro mnoho lidí nekončí vzdělání tím, že vyjdou konkrétní školu. Dnes není nic výjimečného pojem známý jako celoživotní vzdělávání. Někteří se vzdělávají sami kvůli sobě, jiní zase kvůli svému zaměstnání. A zde musíme říci, že existuje benefit, kde se daň z příjmu skutečně neplatí. Je to ono vzdělávání, kdy zaměstnavatel zajistí zaměstnancům různé vzdělávací kurzy. I když zde nemusí být na první pohled viditelné ony peníze, tak zde jsou.

Stačí se podívat na situaci, kdy by se zaměstnanec chtěl vzdělávat sám a kurz by stál 1 000 Kč. Musel by tedy onu sumu dát ze své výplaty a měl by o to méně. Takto mu zaměstnavatel kurz zaplatí, a tak vlastně onu tisícikorunu dostává. V reálu je to ale ještě více, jelikož se zde neplatí daň z příjmu, vlivem čehož se tak může sjednat dražší a tedy i v mnoha ohledech lepší kurz. Pro mnoho zaměstnanců, hlavně na vyšších pozicích, jde o zajímavý benefit.

Daň z příjmu se neplatí u příspěvků na připojištění a pojištění

Co máme na mysli? Dnes na trhu existují dva hlavní finanční produkty, které jsou ze strany lidí hodně využívané. A to proto, že souvisí s dobrým zajištěním do budoucna. Prvním produktem je penzijní připojištění, které je určeno každému, kdo nechce spoléhat jenom na malé státní důchody a chce mít zcela logicky peněz mnohem více. Tím druhým produktem je životní pojištění, které dokáže zajistit člověka a jeho rodinu, pokud se stane neočekávaná událost. Mezi tu může patřit:

  • Smrt
  • Snížení uplatnění na trhu práce
  • Invalidita

Mnoha lidem není jejich budoucnost lhostejná a tak dané produkty využívají a zcela pochopitelně si na ně posílají své peníze. Když to ale udělá zaměstnavatel, nemusí se platit daň z příjmu. Chcete opět příklad? Pokud by dal zaměstnavatel zaměstnanci o 1 000 Kč navíc klasickou cestou, a ten by si danou sumu chtěl takto spořit, musí z ní nejprve zaplatit státu daň. Když ale bude na penzijní připojištění a životní pojištění přispívat přímo zaměstnavatel, může tam zaměstnanci poslat celou tisícikorunu, bez nutnosti ji danit.

Příspěvky na stravu

Daň z příjmu v některých saituacích platit nemusíte

Daň z příjmu v některých saituacích platit nemusíte

Každý zaměstnanec potřebuje jíst a je jasné, že si jídlo kupuje z výplaty. Ta je ale již ponížena o daň z příjmu. A tak je lepší využívat firemních benefitů, jelikož z nich daň z příjmu odváděna být nemusí. Opět to v praxi znamená, že zaměstnanec může projíst více, a to o jasně danou sumu, která je patnáct procent. Dnes jde o velmi zajímavý a lákavý benefit, jelikož třeba na částce 2 000 měsíčně už mluvíme o sumě celých 300 korun, což není nijak zanedbatelné. Sice je možné za dané peníze jenom jíst nebo kupovat potraviny, ale to je věc, která patří v dnešní době mezi základní lidské potřeby každého člověka. Koupit si každý naštěstí může to, co sám chce.

Příspěvky spojené s přechodným ubytováním

Nejedná se o zase až tak známý benefit, zvláště pokud vezmeme širší vzorek zaměstnanců. Jelikož ale chceme přinášet objektivní informace, je nutné také uvést, že ani zde není nutné platit daň z příjmu. Jedná se o benefit určený spíše vedoucím zaměstnancům, kteří mohou krátkodobě cestovat po celé zemi a zde setrvávat v rámci jednotlivých poboček. Když dostanou tento příspěvek, vyplatí se jim více, než když budou dostávat výrazně vyšší plat, který by jim bydlení kompenzoval.

Příspěvky na kulturu a sport

Je řada lidí, kteří žijí aktivní život. A k tomu samozřejmě patří to, že vyhledávají různé kulturní akce, nebo také že aktivně sportují. Ani jedno už není dostupné zdarma a tak je třeba za tyto akce platit. Je lepší, když zaměstnavatel zvýší výplatu, nebo když dá na takové akce příspěvky ve formě finančních benefit? Mnohem lepší je rozhodně varianta označená číslem dvě, jelikož ani zde se neplatí daň z příjmu. Navíc často potěší i to, že stačí jenom přinést různé účtenky a zaměstnavatel daný výdaj proplácí. A co to znamená? Že z toho nemusí nutně těžit jenom konkrétní zaměstnanec, ale třeba i celá jeho rodina. A jelikož jde i o podporu zdravého a správného životního stylu, je dobré říci, že mnoho firem dnes dává tímto směrem nemalé finanční prostředky.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *