Brigády a daně – jak to vlastně je?

Prázdniny jsou obdobím, kdy si hlavně většina studentů našla brigádu, aby si přivydělala. Mnoho z nich nijak neřeší to, jak je to v České republice s daňovým zatížením, a to může být chybou. Jak jsou na tom brigády a daně, a co je třeba mít na paměti a na co si dát pozor? Přinášíme vám přehled, který se bude hodit každému brigádníkovi, ale i jeho zaměstnavateli. V obou skupinách se totiž mohou objevit jasné povinnosti.

Contents

Dohoda o provedení práce je nejčastější smlouvou

Jak je to vlastně se smlouvou, která je při brigádě nejčastěji použita? Je to rozhodně dohoda o provedení práce, která se stává oblíbenou formou u většiny brigád. Když se podíváme na brigády a daně, je třeba říci, že u ní platí i poměrně jasná a jednoduchá pravidla, díky čemuž je oblíbená i u samotných zaměstnavatelů. Mezi hlavní parametry dohody a provedení práce patří:

  • Možnost jednoduchého a rychlého uzavření
  • Brigádník jich může uzavřít, kolik chce
  • Množství práce u zaměstnavatele nesmí přesáhnout 300 hodin

Pokud jde o brigády a daně, je třeba říci, že se zde rozlišují dvě cesty. Je to buď zálohová daň, nebo srážková daň. Jak je to konkrétně:

Zálohová daň

Jedná se o daň, která je odváděna vždy ve chvíli, pokud je brigádníkem podepsáno prohlášení poplatníka k dani z příjmu. Jedná se o ten známý růžový dokument. Stejně tak ale může být zálohová daň odváděna v případě, kdy mzda nepřesáhne 10 000 korun za jeden měsíc.

Srážková daň

Brigády a daně - ideální je podepsat růžové prohlášení

Brigády a daně – ideální je podepsat růžové prohlášení

Pojem brigádníci a daně může být skutečně složitější. Je to případ srážkové daně. Zde už mluvíme o klasickém zatížení patnácti procenty. Týká se situace, kdy mzda přesáhne za jeden měsíc 10 000 Kč a kdy zároveň brigádník nemá podepsané ono růžové prohlášení.

Brigády a daně jsou spojeny i se slevou na poplatníka

Daňové slevy dnes nejsou ničím výjimečných a týkají se nejenom podnikatelů, ale třeba i lidí, kteří jdou na brigádu. V případě této konkrétní slevy musíme říci, že se jedná o zvýhodnění, které činí celých 24 840 korun za jeden kalendářní rok. Co zde nehraje roli, to je celková délka brigády.

Nejčastěji je sleva na poplatníka daně z příjmu uplatňována zaměstnavatelem. A to ve výši 2 070 korun českých měsíčně. Je to možné ale jenom ve chvíli, kdy daný brigádník u zaměstnavatele podepíše ono růžové prohlášení. Pokud ho nepodepíše, tak daný zaměstnavatel nemůže toto zvýhodnění uplatňovat. Proto většina zaměstnavatelů pochopitelně trvá na tom, aby bylo prohlášení podepsáno. Má to několik výhod pro obě strany.

  • Možnost ušetřit na daních pro brigádníka
  • Brigádník nemusí nadále nic řešit
  • Daňové výhody i pro zaměstnavatele

Co když dokument není podepsán a mzda je nad 10 000 Kč?

Brigády a daně jsou komplikovanou oblastí, což jasně dokládá i to, že může nastat situace, kdy brigádník nepodepíše prohlášení, a dojde také k tomu, že si vydělá nad 10 000 korun českých. V takovém případě z jeho mzdy zaměstnavatel odvádí právě 15 procent jako daň. To se na první pohled zdá jako nevýhodné, ale ve skutečnosti to tak není – a většina brigádníků o tom ani neví.

Pokud byla vaše mzda snižována právě o daných patnáct procent, je třeba vědět, že jako brigádníkovi vám stále nezaniká nárok na slevu na poplatníka daně z příjmů. A to znamená, že po ukončení brigády je vhodné podat si daňové přiznání. Z jakého důvodu? Vznikne zde přeplatek, který následně bude vrácen. Právě vracení daní se tak stává zajímavou možností, jak v případě brigády na dani z příjmu ušetřit. Je nutné říci, že se ale skutečně musí jednat spíše jenom o krátkodobou brigádu.

Brigádníkům mohou vznikat problémy

Ideální stav je ten, kdy vše za brigádníka vyřeší jeho zaměstnavatel a díky tomu nemá brigádník žádné problémy, stejně jako díky čemuž nemá ani jakékoliv povinnosti. Brigáda a daně mohou být však komplikované a tak mohou brigádníkům vznikat problémy. První je spojený s tím, že nepodají daňové přiznání. Tento problém je spojován právě se situací, kdy se sami ochudí o možné peníze, které by mohli díky své slevě získat. Když přiznání nepodají, tak jednoduše nemají nárok. A paradoxně jim vzniká přeplatek na dani, který ale ze strany finančních úřadů není řešený.

Druhou komplikací může být dokonce i samotné nesplnění povinnosti. A to se opět týká daňového přiznání. Jsou totiž situace, kdy podáno být bezpodmínečně musí, a to v daných termínech. Kdy je třeba tuto povinnost splnit? Pokud člověk chodí na brigádu a má souběžně více zaměstnavatelů. I toto je ale lehce upraveno. Příkladem je třeba situace, kdy je u jednoho podepsáno růžové prohlášení, zatímco u druhého je výdělek nad 10 000 Kč. Zde je tedy povinnost jasná a už vychází i z toho, co jsme psali výše. Stejná situace nastane ve chvíli, kdy podepsaný dokument není u žádného z nich a u všech je výdělek nad 10 000 Kč měsíčně. A to je suma, která dnes není zase až tak ojedinělá. Brigádníci už dávno nejsou jenom velmi levnou a podřadnou pracovní silou. Protože mnohdy berou velmi podobné sumy, jako je tomu u klasických zaměstnanců ve firmě.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *