Co je konsolidace a refinancování půjčky?

V oblasti financí, tedy v oblasti úvěrových produktů je aktuálně několik pojmů, ve kterých nemusíme mít úplně jasno. Týkají se situace, kdy již půjčky nebo půjčku máme a chceme si ji zvýhodnit. V takovém případě je určitě třeba zvolit jednu z možností, které se aktuálně nabízejí. Tou první možností je refinancování půjčky, zatímco tou druhou je konsolidace půjček. Obojí jsou pojmy specifické, které mohou být v něčem rozdílné, stejně jako mohou mít řadu věcí i společných. Pokud vás zajímají konkrétní informace, potom se pojďme podívat na detailnější analýzu obou pojmů.

Co mají společného?

Nejprve začneme tím, co mají oba pojmy společného a v čem konkrétně nám mohou být užitečné. Zde se není třeba obávat jakýchkoliv složitostí. Jak konsolidace, tak i refinancování půjčky jsou totiž možnosti, jak si můžeme naše stávající úvěrové produkty poměrně jednoduše a rychle zvýhodnit. V tomto případě samozřejmě mluvíme o tom, že si je převedeme jinam. Tedy k jiné bance nebo k jinému nebankovnímu poskytovateli. Z toho následně vyplývají tři hlavní pozitiva, kam se řadí:

  • Snížení úrokové sazby
  • Snížení splátek
  • Možnost splácet kratší dobu

Společného mají ale i mnohem více. Konkrétně třeba i to, že tuto možnost dnes nabízí stále více finančních institucí. Díky tomu si můžeme snadno vybrat, k jaké konkrétně naše úvěry převedeme. A co pro nás bude lepší cestou? To už nám řekne právě detailnější popis obou těchto dostupných a rozhodně i vyhledávaných variant.

Co je refinancování půjčky?

Jde o možnost, kdy si k jinému poskytovateli převedeme pouze jeden jediný úvěr. Zde tolik nezáleží na tom, zda je bankovní nebo nebankovní, či se jedná o úvěr účelový nebo neúčelový. Refinancování půjčky může být provedeno doslova na jakémkoliv úvěru. V praxi to znamená, že máme nevýhodnou půjčku, kterou si chceme zvýhodnit. Následně si požádáme u banky nebo společnosti, která toto nabízí. Zjistíme, kolik můžeme ušetřit, jaké jsou podmínky, a následně je nám úvěr převedený. Pro nás to v konečném důsledku znamená hlavně to, že peníze již budeme zasílat jinam.

I když lze v rámci refinancování převést pouze jeden jediný úvěr, nemusí to znamenat, že takto můžeme jednotlivě zvýhodnit každý, který máme. A to tak, že ho převedeme buď k jednomu jedinému poskytovateli, nebo je rozložíme i mezi ostatní. Zde už záleží hlavně na individuálních podmínkách a možnostech.

Co je konsolidace půjček?

První možnost tedy máme detailně zmapovánu a tak se můžeme podívat i na možnost druhou. O co se jedná v tomto případě? Jde samozřejmě také o cestu toho, že si naše úvěrové produkty zvýhodníme. Zde ale již nepřevádíme pouze jednu jedinou půjčku, ale můžeme si převést hned několik úvěrových produktů. A to nikoliv jednotlivě, jelikož všechny jsou následně spojeny do jednoho úvěru. Nás tedy v budoucnu čeká splácení pouze jedné jediné splátky, která bude vypočítána za součtu všech úvěrových produktů, které aktuálně máme nesplaceny. Výhodou je, že konsolidovat lze třeba:

  • Bankovní a nebankovní úvěry
  • Účelové nebo neúčelové půjčky
  • Povolené minusové zůstatky na účtech – kontokorenty
  • Dluhy na našich kreditních kartách

I zde platí, že možností kam můžeme dané půjčky převést, je několik desítek. Kromě úspor na úrocích a splátce platí u této možnosti i to, že si ušetříme mnoho starostí s administrativou. Není totiž třeba posílat různé splátky jako doposud, ale vše bude zahrnuto v jedné jediné. I to je výhoda, která rozhodně potěší.

Získat lze i peníze navíc

Co mají obě možnosti společné? Určitě je to také to, že nám umožní získat také peníze navíc. Konkrétně máme na mysli situaci spojenou s tím, že si půjčku nebo půjčky převedeme a zároveň můžeme dostat hotovost. Ta nebude samostatným úvěrem, jelikož o ni bude navýšena ona převáděná částka. Samozřejmostí je, že i úrok bude v tomto případě stejný. Jít touto cestou se hodí v případě, kdy uvažujete nad novým a už konečně výhodným úvěrem. Vlivem toho tak zvládnete v rámci jednoho procesu hned dvě pozitivní věci. Platí to jak v případě, kdy půjdete cestou konsolidace, tak to platí i v případě, kdy využijete refinancování půjčky. A to nejenom té klasické, jelikož stejně tak lze v dnešní době refinancovat i hypotéku. Nejenom tu standardní účelovou, ale i tu neúčelovou, která je nazývána jako americká hypotéka.

Jak na to?

Zaujala vás jedna z daných možností? Pokud ano, je určitě dobré připomenout i to, jak na to. Tedy jak začít s refinancováním, popřípadě jak začít s konsolidací. Cesta je v daném směru poměrně jednoduchá. Zapomínat nesmíme v první řadě na to, že je třeba vybrat si banku nebo nebankovní společnost, u které zvýhodnění dosáhneme. Následně je třeba projít si podmínky, které souvisí s možností daný úvěr převést. Mnohdy platí, že už nejsme složitě prověřováni. Jelikož nějakou půjčku máme, je jasné, že nás prověřila předchozí instituce a tak to nyní není nutné.

Co ale nutné je, to je dodání smluv o naší stávající půjčce nebo půjčkách. Bez tohoto kroku nemůže být refinancování půjčky, ani konsolidace půjček provedena. Na to je dobré myslet, jelikož bychom se tím mohli připravit o zajímavou možnost úspor. Jakmile vše dodáme, už se není třeba trápit se složitou administrativou. Následně dojde k tomu, že podepíšeme smlouvu a získáme informace, kolik a kam budeme posílat. Mezitím je ze strany nového poskytovatele uhrazena naše stávající půjčka, která tak definitivně zanikne.

Kdy konsolidovat nebo refinancovat?

Důležitou otázkou na závěr je i to, kdy se rozhodnout pro tuto cestu. Odpověď je jednoduchá – kdykoliv natrefíme na výhodnou nabídku. Navíc platí, že daný proces lze realizovat i několikrát v rámci splácení půjčky. Drobné komplikace poté mohou být u hypoték, kde je třeba hledět na délku fixace hypotéky. Jinak není třeba obávat se jakýchkoliv složitostí nebo jiných nezbytných termínů.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *