Co je konsolidace a refinancování půjčky?

V oblasti financí, tedy v oblasti úvěrových produktů je aktuálně několik pojmů, ve kterých nemusíme mít úplně jasno. Týkají se situace, kdy již půjčky nebo půjčku máme a chceme si ji zvýhodnit. V takovém případě je určitě třeba zvolit jednu z možností, které se aktuálně nabízejí. Tou první možností je refinancování půjčky, zatímco tou druhou je konsolidace půjček. Obojí jsou pojmy specifické, které mohou být v něčem rozdílné, stejně jako mohou mít řadu věcí i společných. Pokud vás zajímají konkrétní informace, potom se pojďme podívat na detailnější analýzu obou pojmů.

Contents

Co mají společného?

Nejprve začneme tím, co mají oba pojmy společného a v čem konkrétně nám mohou být užitečné. Zde se není třeba obávat jakýchkoliv složitostí. Jak konsolidace, tak i refinancování půjčky jsou totiž možnosti, jak si můžeme naše stávající úvěrové produkty poměrně jednoduše a rychle zvýhodnit. V tomto případě samozřejmě mluvíme o tom, že si je převedeme jinam. Tedy k jiné bance nebo k jinému nebankovnímu poskytovateli. Z toho následně vyplývají tři hlavní pozitiva, kam se řadí:

  • Snížení úrokové sazby
  • Snížení splátek
  • Možnost splácet kratší dobu

Společného mají ale i mnohem více. Konkrétně třeba i to, že tuto možnost dnes nabízí stále více finančních institucí. Díky tomu si můžeme snadno vybrat, k jaké konkrétně naše úvěry převedeme. A co pro nás bude lepší cestou? To už nám řekne právě detailnější popis obou těchto dostupných a rozhodně i vyhledávaných variant.

Co je refinancování půjčky?

Jde o možnost, kdy si k jinému poskytovateli převedeme pouze jeden jediný úvěr. Zde tolik nezáleží na tom, zda je bankovní nebo nebankovní, či se jedná o úvěr účelový nebo neúčelový. Refinancování půjčky může být provedeno doslova na jakémkoliv úvěru. V praxi to znamená, že máme nevýhodnou půjčku, kterou si chceme zvýhodnit. Následně si požádáme u banky nebo společnosti, která toto nabízí. Zjistíme, kolik můžeme ušetřit, jaké jsou podmínky, a následně je nám úvěr převedený. Pro nás to v konečném důsledku znamená hlavně to, že peníze již budeme zasílat jinam.

I když lze v rámci refinancování převést pouze jeden jediný úvěr, nemusí to znamenat, že takto můžeme jednotlivě zvýhodnit každý, který máme. A to tak, že ho převedeme buď k jednomu jedinému poskytovateli, nebo je rozložíme i mezi ostatní. Zde už záleží hlavně na individuálních podmínkách a možnostech.

Co je konsolidace půjček?

První možnost tedy máme detailně zmapovánu a tak se můžeme podívat i na možnost druhou. O co se jedná v tomto případě? Jde samozřejmě také o cestu toho, že si naše úvěrové produkty zvýhodníme. Zde ale již nepřevádíme pouze jednu jedinou půjčku, ale můžeme si převést hned několik úvěrových produktů. A to nikoliv jednotlivě, jelikož všechny jsou následně spojeny do jednoho úvěru. Nás tedy v budoucnu čeká splácení pouze jedné jediné splátky, která bude vypočítána za součtu všech úvěrových produktů, které aktuálně máme nesplaceny. Výhodou je, že konsolidovat lze třeba:

  • Bankovní a nebankovní úvěry
  • Účelové nebo neúčelové půjčky
  • Povolené minusové zůstatky na účtech – kontokorenty
  • Dluhy na našich kreditních kartách

I zde platí, že možností kam můžeme dané půjčky převést, je několik desítek. Kromě úspor na úrocích a splátce platí u této možnosti i to, že si ušetříme mnoho starostí s administrativou. Není totiž třeba posílat různé splátky jako doposud, ale vše bude zahrnuto v jedné jediné. I to je výhoda, která rozhodně potěší.

Získat lze i peníze navíc

Co mají obě možnosti společné? Určitě je to také to, že nám umožní získat také peníze navíc. Konkrétně máme na mysli situaci spojenou s tím, že si půjčku nebo půjčky převedeme a zároveň můžeme dostat hotovost. Ta nebude samostatným úvěrem, jelikož o ni bude navýšena ona převáděná částka. Samozřejmostí je, že i úrok bude v tomto případě stejný. Jít touto cestou se hodí v případě, kdy uvažujete nad novým a už konečně výhodným úvěrem. Vlivem toho tak zvládnete v rámci jednoho procesu hned dvě pozitivní věci. Platí to jak v případě, kdy půjdete cestou konsolidace, tak to platí i v případě, kdy využijete refinancování půjčky. A to nejenom té klasické, jelikož stejně tak lze v dnešní době refinancovat i hypotéku. Nejenom tu standardní účelovou, ale i tu neúčelovou, která je nazývána jako americká hypotéka.

Jak na to?

Zaujala vás jedna z daných možností? Pokud ano, je určitě dobré připomenout i to, jak na to. Tedy jak začít s refinancováním, popřípadě jak začít s konsolidací. Cesta je v daném směru poměrně jednoduchá. Zapomínat nesmíme v první řadě na to, že je třeba vybrat si banku nebo nebankovní společnost, u které zvýhodnění dosáhneme. Následně je třeba projít si podmínky, které souvisí s možností daný úvěr převést. Mnohdy platí, že už nejsme složitě prověřováni. Jelikož nějakou půjčku máme, je jasné, že nás prověřila předchozí instituce a tak to nyní není nutné.

Co ale nutné je, to je dodání smluv o naší stávající půjčce nebo půjčkách. Bez tohoto kroku nemůže být refinancování půjčky, ani konsolidace půjček provedena. Na to je dobré myslet, jelikož bychom se tím mohli připravit o zajímavou možnost úspor. Jakmile vše dodáme, už se není třeba trápit se složitou administrativou. Následně dojde k tomu, že podepíšeme smlouvu a získáme informace, kolik a kam budeme posílat. Mezitím je ze strany nového poskytovatele uhrazena naše stávající půjčka, která tak definitivně zanikne.

Kdy konsolidovat nebo refinancovat?

Důležitou otázkou na závěr je i to, kdy se rozhodnout pro tuto cestu. Odpověď je jednoduchá – kdykoliv natrefíme na výhodnou nabídku. Navíc platí, že daný proces lze realizovat i několikrát v rámci splácení půjčky. Drobné komplikace poté mohou být u hypoték, kde je třeba hledět na délku fixace hypotéky. Jinak není třeba obávat se jakýchkoliv složitostí nebo jiných nezbytných termínů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *