Co je a není vaše při financování úvěrem?

Máte v plánu si koupit určitou věc, a jelikož na ni nemáte našetřené finanční prostředky, tak se zcela logicky rozhodnete pro to, že si na koupi vezmete půjčku? Není to v dnešní době skutečně nic divného. Nutno ale říci, že při financování úvěrem mohou nastat hned dvě situace. A to, zda konkrétní věc je nebo není vaše. Pokud v tom nemáte tak úplně jasno, poradíme vám.

Contents

Neúčelová půjčka

Pokud se rozhodne pro úvěr, kterým je neúčelová půjčka, máte to úplně nejjednodušší. A to v tom ohledu, že zde budete mít stoprocentní jistotu, že ať si za ní koupíte cokoliv, tak daná věc bude stoprocentně vaše. Neúčelové půjčky jsou totiž charakteristické hned trojicí věcí:

  • Pořídíte si za ně cokoliv chcete
  • Účel nemusíte nikomu říkat
  • Nebudete muset cokoliv dokládat

Dostanete od banky nebo úvěrové společnosti, když jsou žádány rychlé půjčky, peníze na účet nebo na ruku, a v tu chvíli je čistě jenom na vás, co za ně pořídíte. Jde tedy o nejjednodušší formu určení toho, zda je při financování úvěrem daná konkrétní věc vaše, nebo nikoliv.

Splátkový prodej

Druhá možnost, která je dnes velmi oblíbená, je takzvaný splátkový prodej. Jak je možné si ho charakterizovat? Je to celkem jednoduché. Půjdete do obchodu nebo na internet, vyberete si zboží a jako formu platby zvolíte splátky. Toto zajišťují externí úvěrové společnosti. Následně dostanete konkrétní zboží a to postupně splácíte.

U některých druhů financování je daná věc ihned vaše

U některých druhů financování je daná věc ihned vaše

A jaké má prodej na splátky specifikace, pokud jde o vlastnictví daného majetku? Takové, že dané zboží se stává vaším majetkem. Způsob platby v tomto ohledu vlastně nehraje roli. Vám se jenom vytvoří finanční závazek, a pokud jde o konkrétní zakoupenou movitou věc, patří jenom vám a nikomu jinému.

Účelová půjčka

Na rozdíl od splátkového prodeje jde o možnost, kdy si lze koupit nejenom konkrétní věc, ale jedná se o možnost, u které si můžete hravě pořídit třeba i různé služby a mnoho dalších věcí. Princip je zde vcelku podobný, jako bylo zmíněno výše. Účelová půjčka patřící mezi dlouhodobé půjčky je na této straně určena jenom jako prostředek ke konkrétnímu financování. Proto v případě pořízení jakéhokoliv majetku neb o služby máte jistotu, že se daná věc stává zcela logicky vaše. Jak ji budete využívat a co s ní uděláte, je na vás, nejdůležitější však je to, že musíte platit.

Půjčka na auto

Mnoho lidí se dnes bez auta skutečně neobejde. A s tím je spojena situace, kdy si zcela logicky žádají o půjčku, aby si ho mohli dovolit. Jak banky, tak i nebankovní společnosti dnes nabízejí úvěr, který je označován jako půjčka na auto. Zařadit ho můžeme do skupiny účelových půjček. Pokud vás zajímá, jak je to s vlastnictvím takového vozu, tak potěší jedna věc. Auto je totiž ve většině případů skutečně vaše. Pokud nevěříte, dokládají to hned tři konkrétní dokumenty, a to:

  • Uzavřená kupní smlouva
  • Velký technický průkaz
  • Malý technický průkaz

Pokud jásáte, je přece jenom nutné dodat ještě jednu poměrně důležitou věc. A to takovou, že byste se měli podívat do smlouvy. Auto je sice vaše, ale pokud mluvíme o konkrétních povinnostech, tak je třeba říci, že technický průkaz, tedy takzvaný velký technický průkaz musí zůstat u úvěrové společnosti. A to hlavně proto, aby eliminovala případné podvody s tím, že auto například prodáte. Je tedy vaše, ale díky absenci tohoto důležitého dokumentu s tím nic neuděláte.

Finanční leasing

Je i jiná možnost, jak financovat nákup vašeho automobilu. A to jak osobního, tak třeba i nákladního. Tato možnost je označována jako finanční leasing. Zde už je poměrně jasné, kdo je majitelem takto financovaného vozidla. Vy to bohužel nejste, jelikož je to právě úvěrová společnost. A zde platí, že auto máte v podstatě v dlouhodobém pronájmu. A to s jistotou, že po zaplacení poslední splátky dojde k tomu, že se automobil stane již vaším majetkem. Potom už si s ním lze dělat cokoliv. Souvisí s tím také to, že je vám vrácen i technický průkaz, který si i v tomto případě leasingové společnosti poměrně často nechávají. Na druhou stranu, i kdyby se tak nestalo, tak stále platí, že je v technickém průkaze uvedena leasingová společnost a tak s vozem jako jeho řidič vlastně stejně nic neuděláte. Připomeňme také, že i když je finanční leasing velmi poptávaný i soukromými osobami, tak těm se v podstatě nenabízí. Jedná se totiž o formu financování automobilu, která je určena výhradně jenom pro firemní klientelu. Mimo jiné i proto, že je to spojeno s celkem zajímavými daňovými odečty, které je možné využít.

Operativní leasing

Velmi dostupná možnost, jak získat celkem nové auto. Nepočítejte ale s tím, že by toto auto bylo hned vaším majetkem. Je tomu právě naopak. Operativní leasing je totiž takový způsob financování, který je založený na tom, že si auto vlastně jenom pronajímáte. Obvykle jde o dlouhodobý pronájem, na dva roky, s povoleným kilometrovým nájezdem. Poté ho odevzdáte úvěrové společnosti. To ale neznamená, že si nemůžete vzít na další dva roky třeba automobil jiný a nový.

Tento postup je oblíbený u toho, kdo chce mít v podstatě neustále nový automobil, a nemusel se během jeho provozu o cokoliv starat. Pokud jde o budoucí možnost vlastnictví vozidla, tak se lze domluvit na jeho odkupu. Cena je však většinou tržní, a tak je otázkou, zda si odkoupit toto, nebo se podívat na inzeráty.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *