Jak řešit své dluhy? Zkušenosti, možnosti a recenze

Mít dluhy není v dnešní době skutečně nic neobvyklého. Dlužit můžeme třeba na nájemném, za energii, stejně jako třeba mobilnímu operátorovi. To jsou však dluhy poměrně běžné, které máme v plánu za pár dní vyrovnat. My se však podíváme spíše na takové, které vzniknou tím, kdy si nabereme větší množství půjček, které nesplácíme. Největší problémy dnes mohou způsobovat:

 • Půjčky před výplatou (mikropůjčky)
 • Nevýhodné nebankovní produkty
 • Půjčky na směnku
 • Půjčky pro problémové klienty

U většiny z nich totiž platí, že jsou spojeny s nevýhodným úrokem, stejně jako že nejsou spojeny s žádným krytím, třeba ve formě pojistky. Přidejte k tomu i nevýhody spojené s tím, že věřitel málokdy přistoupí na případnou novou domluvu, posunutí splátek, nebo jejich odložení. Rázem se dostáváme do role dlužníka. Následovat může inkasní agentura, exekutor a ztráta peněz, bydlení i majetku. Podívejme se tedy na to, jak takovým situacím zabránit a jak své dluhy skutečně co nejlépe řešit.

Contents

Nebojte se komunikovat s věřiteli

Hrát mrtvého brouka může v první řadě navodit dojem, že problém zase není až tak velký. Je to však čistě jenom vaše samotné namlouvání, jelikož problém stále existuje a trvá. Naopak se může výrazně zhoršit. Víme, že to nemusí být příjemné, ale vždy je lepší pokud se snažíte s věřitelem domluvit. Na dohodu, třeba o novém splátkovém kalendáři může přistoupit jak úvěrová společnost, tak třeba i společnost inkasní. Ani to nemusí být nic neobvyklého, jelikož pro oba věřitele je vždy lepší, pokud pohledávku budete hradit sami, dobrovolně.

Oddlužení je zákonnou cestou, jak řešit své dluhy

Navíc vám tyto postupy mohou ušetřit i budoucí výdaje spojené třeba se soudy a vydáním platebního rozkazu. Totéž platí i o rozhodcích. Zde zaplatíte nejenom soudní a rozhodčí výdaje, ale třeba za i advokáty spojené s věřitely.

Dobrou cestu nabízí také oddlužení

Druhá možnost, která rozhodně zaujme. Proč? Jelikož s touto variantou přichází sám náš stát. To jasně vede k tomu, že jsme tak v rámci této metody bod ochranou našich zákonů. Znamená to, že po dobu oddlužovacího procesu na nás nemohou věřitelé, stejně jako jsme chráněni před exekutory. Aby nám však bylo oddlužení schváleno, je nutné myslet na několik důležitých podmínek, které je třeba splnit. Patří mezi ně třeba nutnost:

 • Mít dostatečný příjem na hrazení pravidelný splátek
 • Mít dostatečný majetek na hrazení mimořádných splátek
 • Správně a pravdivě vyplnit a podat žádost

Výhodou oddlužení je dnes hlavně to, že lze tímto způsobem jednoduše eliminovat nejenom naše soukromé dluhy, ale je možné touto cestou řešit také dluhy spojené s naším podnikáním. Tím ale výhody nekončí. Hlavním pozitivem je fakt, že nemusíme zaplatit všechny. Během pětiletého období je třeba vynaložit maximální úsilí k tomu, aby byla uhrazena většina našich závazků. Pokud se to nepovede, nevadí. Celých 70 procent vašich dluhů může být odpuštěno a zcela smazáno. Vy tak vycházíte s čistým štítem a nemusíte se bát nikoho, komu jste dříve dlužili.

Došlo na exekuci? I zde se snažte komunikovat

Pokud už došlo k exekuci a máte zablokovaný účet, majetek, stejně jako třeba váš plat, nezapomínejte na vaše práva. Jedním z nich je třeba to, že si můžete z bankovního účtu jednorázově vybrat až dvojnásobek životního minima. Stejně tak vám z vaší mzdy musí zbýt dostatek peněz na váš život. Opět hraje roli životní minimum, stejně jako počet dětí ve vaší domácnosti. Může se tak lehce stát, že u menších příjmů se vás exekuce nedotkne, jelikož peníze dostáváte stále téměř v plné výši.

Exekutor tak začne vymáhat jinak, což už nemusí být tak příjemné. Proto je dobré ihned navázat kontakt a ihned se začít ptát na možnost splátkového kalendáře, který by vaše dluhy řešil. Stejně jako pro výše uvedené věřitele, tak i pro exekutoři je pohodlnější, pokud splácíte sami a dobrovolně. Mnohdy tedy na splátkový kalendář přistoupí. Záleží ale na výši dluhu a na tom, kolik měsíčně plánujete platit. I když vaše věci budou stále s nálepkou, zůstanou vám po celou dobu, co budete splácet tak, jak máte. Exekutor zkrátka nebude mít důvod vám je zabavovat.

Zaměřte se na svůj rozpočet

Ve všech výše uvedených případech je samozřejmě dobré zaměřit se také na svůj rozpočet. Ačkoliv si to řada lidí neuvědomuje, vyhazují zbytečně tisíce korun doslova oknem. Nevěříte? Potom se podívejte i na vaše výdaje. Skutečně potřebujete ten nejrychlejší internet? Neobejdete se bez kabelové televize nebo placených programů? Musíte chodit o polední pauze na oběd do restaurací? Nelze se do práce dostat na kole, nebo levnějším vlakem? To je jenom zlomek příkladů, na kterých se dá ušetřit. V principu na každém pár stovek, což dá dohromady pěknou sumu. Rázem máte své závazky z čeho hradit a obecné kvality života se to zase až tak nedotkne. Pravda, musíte snížit ze svých požadavků. Stále je ale lepší své dluhy takto vyřešit, než přijít o střechu nad hlavou.

Jsou i způsoby, které nedoporučujeme – další půjčka

Je to především segment nebankovních půjček, kde není problémem půjčit si i v případě, kdy máte dluhy a exekuce. Připomeňme však, že to rozhodně nepatří mezi dobrou volbu, ani to nepatří mezi jakékoliv doporučované řešení. Proč? Už jenom z toho důvodu, že řešit dluhy půjčkou je doslova cesta do pekel – tedy do dalších dluhových problémů. Nezapomínejme ale ani na to, že dané typy půjček rozhodně nepatří mezi ty nejvýhodnější. Mohou vás tak čekat vysoké úroky, poplatky, ale i další nestandardní a nevýhodné produkty.

V případě, že se bude jednat o půjčku na uhrazení exekuce, počítejte také s tím, že budete muset využít svou nemovitost k zástavě. Své dluhy navíc můžete krátkodobě zastavit, ale z dlouhodobého hlediska vás opět doženou – tedy v rámci této nové podoby.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

3 Responses

 1. Erik napsal:

  Dobrý den, prosím vaše názory… Co zpětný leasing? Vyplatí se?

 2. Jiřina napsal:

  Za mě určitě ano, je to jedno z možných a méně zatežujících řešení…

 3. Gerta napsal:

  Já si myslím to samé… Spousta lidí o nemovitost nakonec stejně přijde, a to bez náhrady… :/ Tohle je možné, nejméně bolestivé řešení… Dobrá je na to společnost nemovitost na leasing…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *