Co dělat, když nezvládáte splácení půjčky?

Vzali jste si půjčku? Potom máte v podstatě dvě hlavní povinnosti. Tou první je nutnost jejího využití obvykle v souladu s obchodními podmínkami a se smlouvou. Druhou povinností je následné splácení půjčky. To se obvykle týká u úvěrů klasických, kam se řadí:

dům na prodej

Špatné splácení půjčky

Mluvíme-li tedy o splátkách, potom máme na mysli období v délce několika měsíců, ale i několika let. V rámci něho nás čeká jedna velmi důležitá povinnost, která je spojena s nutností poslat na účet poskytovatele půjčky domluvenou částku. Co když je to pro vás stále větším problémem? Je několik řešení.

Contents

Nezvládáte splácení půjčky? Zkuste domluvu s věřitelem

Toto je tou první a pravděpodobně také tou nejjednodušší možností, kterou vlastně můžete udělat. Domluva s věřitelem spočívá v tom, že se sami ozvete konkrétní bance, nebo nebankovní společnosti. Narovinu je třeba říci, že vám výše splátky výrazně zatěžuje váš rozpočet. Obvykle by měl být postupu takový, kdy dojde k prodloužení vašeho splátkového kalendáře, vlivem čehož se může také výrazným způsobem snížit i samotná měsíční splátka. Někdy o stokoruny, jindy o tisíce korun.
Pamatujte, že nejlepší volbou je jít s žádostí ještě v době, kdy nemáte problémy se splácením. Tedy ve chvíli, kdy všechny splátky chodí stále včas.

V této situaci je totiž šance na kladné vyřízení tou největší. A obvykle na vaši žádost řada poskytovatelů přistoupí. I pro ně je lepší, když klient splácí, než když musí peníze složitě vymáhat.

Pomoci může také překlenovací úvěr

I ten se stává možností, která souvisí s tím, že si změnu splácení půjčky domlouváte u svého konkrétního věřitele. I za ním přijdete s žádostí o menší splátky. Pokud vám nevyhoví, zkuste otázku překlenovacího úvěru. O co se jedná? V podstatě o to samé, pouze s jinou formulací. Vy dostanete nový úvěrový produkt, za podmínek, které by vám měly více vyhovovat. Na ruku ale žádné peníze nedostanete, jelikož ty budou použity na splacení předcházejícího, tedy původního úvěru. Z celé situace tedy plyne to, že původní úvěr je splacený a vy máte nový. A to takový, aby vám splácení půjčky nedělala výrazné problémy. I zde je dobré začít s žádostí ještě před tím, než nastane konkrétní zpoždění se splátkou.

Pomoci může také refinancování půjčky

Tato možnost je velmi blízká překlenovacímu úvěru. A to samozřejmě z toho důvodu, že je původní úvěr definitivně zrušený a je vám vytvořen zcela nový. A to s takovými jistotami, které rozhodně potěší i vás. Ty mohou být spojeny třeba se situací, kdy:

  • Získáte nižší úrokovou sazbu
  • Budete platit menší splátky
  • Budete splácet méně

O této možnosti musíme říci, že refinancování půjček se jenom málokdy provádí u té banky nebo nebankovní společnosti, kde máte úvěr v tuto chvíli. Pokud tedy chcete své nesplácení půjčky řešit právě tímto konkrétním způsobem, jednoduše si ji převedete jinam. Vybrat ideální volbu je snadné – s ohledem na úrok a výši konkrétních splátek. Dnes tuto možnost najdete nejenom v bankovním, ale také v tom nebankovním segmentu. Vybírat je rozhodně z čeho.

Pomoci může i konsolidace

Ta se týká situace, kdy splácení půjčky nezvládáte hned u několika konkrétních úvěrových produktů. Konsolidaci tedy mohou využít ti, kteří mají hned několik půjček. Princip je podobný, jako u samotného refinancování. Zde však dojde k tomu, že jsou veškeré nesplacené závazky sečteny a je z nich vytvořený zcela nový úvěrový produkt. Ten už může být spojený jak s lepší úrokovou sazbou, tak hlavně s tím, že jsou nastaveny takové splátky, které vám budou plně vyhovovat.

Refinancování má dnes také tu výhodu, že je možné tímto způsobem spojit nejenom klasické půjčky. A to ať jsou bankovní či nebankovní, hotovostní či bezhotovostní, nebo účelové či neúčelové. Velkou výhodou je také to, že lze spojit ni dluhy na kreditních kartách, nebo kontokorent v bance.  Zkrátka vše, s čímž souvisí to, že jste si půjčili peníze. Dnes i konsolidaci, stejně jako financování nabízí celá řada poskytovatelů. A to je i vaše velká výhoda.

Přijít včas je důležité

Jak jsme již několikrát zmínili, to, že nezvládáte splacení půjčky, jistě pociťujete již delší dobu. Proto byste neměli celou situaci nechat zajít až do chvíle, kdy na splátky skutečně nemáte. Nejenom, že v podstatě ani jedna z výše uvedených možností není dostupná. Myslet je třeba také na to, že často vše končí i samotným vymáháním, v rámci kterého nezbývá nic jiného, než odevzdat peníze, ale i majetek exekutorovi. A to je akt, který nechce absolvovat nikdo.

3/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *