Půjčka na investování – jak vybrat tu nejlepší?

Půjčky můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin. Jsou to neúčelové a také účelové. První zcela jasně dominují. Potom tu jsou ještě ty druhé, které se také v poslední době získávají na oblibě. Je to celkem pochopitelné, jelikož možných věcí, které si za ně lze pořídit, je stále více. Primárně se jedná o:

  • Vybavení bytu
  • Elektroniku a výpočetní kosmetiku
  • Cestování

Potom je tu ještě jedna speciální kategorie účelových půjček. O co se jedná? Je to něco poměrně unikátního, a to půjčka na investování. Zajímáte se o to, čím je charakteristická a jak ji vybrat? Poradíme vám.

Contents

Co je to půjčka na investování a k čemu slouží?

Začneme obecnou charakteristikou, jelikož ta je v tomto ohledu velmi důležitá. Vše je v podstatě shrnuto už v samotném názvu. Půjčka na investování je úvěrovým produktem, který není využívaný na osobní potřeby lidí, nebo na koupi hmotných věcí. Jedná se o půjčku, kde jsou finance použity k tomu, aby byly dále zhodnocovány. I když to může na první pohled vypadat celkem zvláštně, nemusí to být nic výjimečného. Finance, které jsou získány, tak bývají použity k různým investicím. Výsledek má být pochopitelně zcela jasný – výdělek finančních prostředků.

Půjčka na investování není běžným standardem

Pokud právě takovou půjčku chcete, je třeba se už na začátku jasně smířit s tím, že ji jenom tak nedostanete. Zkrátka a jednoduše není běžným standardem a tak je nutné jí poptávat spíše individuálně. U nebankovních společností není půjčka na investování dostupná v podstatě vůbec, a pokud mluvíme o bankách, zde může být celkem složité ji najít. Nejlépe je oslovit takové, které už nabízejí možnosti investic, a vy u nich aktivně investujete. Právě zde je potom nejvyšší šance jak na to, že půjčku nabídnou, tak i na to, že vám ji dají.

Pozor na úrokovou sazbu

Co zde hraje hlavní roli? Je to výše úrokové sazby, kterou půjčka na investování nabízí. Nelze říci, která je dobrá a která je špatná. Když půjdeme běžnou univerzální cestou, tak jasně platí to, že čím je úroková sazba nižší, tím pro vás pochopitelně lépe. To je pravidlo, kterého se držte, a rozhodně nelze šlápnout vedle.

Potom ale nezapomeňte zohlednit i to, jak jste úspěšní v rámci vašich investic. Zde je dobré velmi dobře sledovat, kolik vyděláváte. Ideální je zjistit vaše zisky a vše přepočítat na procenta. Proč? Jelikož právě to je ta hodnota, která musí být za všech okolností vyšší, než sazba, kterou má půjčka na investování. Jinak dojde k jedné jediné věci, a to takové, že budete v mínusu. Primárně tedy musí být úrok u půjčky nižší, než úrok, který vám vydělává v rámci jednotlivých investic.

Alternativou jsou neúčelové půjčky

Co když vám půjčka na investování není poskytnuta? Nezoufejte. Pořád je možné vydat se cestou, kterou lze označit jako alternativní. Jsou tu totiž také neúčelové půjčky, u kterých je možné peníze použít na cokoliv. Není tedy nutné nikomu říkat po účelu utracených peněz, stejně jako není nutné ani cokoliv dokládat. Co to znamená v praxi? Že i neúčelová půjčka může být využita na následné investice. Samozřejmě opět za předpokladu, že bude vycházet rozdíl mezi úrokem a zhodnocením. Optimální volbou mohou být:

  • Kontokorenty
  • Spotřebitelské půjčky
  • Americké hypotéky

Je to riziko

Půjčka na investování by měla primárně pomoci k výdělku

Půjčka na investování by měla primárně pomoci k výdělku

Když se podíváme na základní rady u každé investice, tak se odborníci jasně shodují na jedné věci. A to na takové, že by se měly investovat jenom peníze, které je možné v případě neočekávaných situací postrádat. Půjčka na investování jde tedy zcela proti těmto zásadám. Pokud daná investice nevyjde, tak daná osoba nejenom že nevydělá, ale také dojde k tomu, že výrazně prodělá. Výsledkem bude minimum peněz a dluhy na následující roky.

Ideální na krátkodobé, méně rizikové investice

A na co tedy může být půjčka na investování vhodná? V první řadě je to na takové investice, které jsou méně rizikové. Tedy na takové, u kterých je riziko ztráty peněz celkem malé a přijatelné. Pokud jste spíše konzervativní investor, dá se říci, že budete poměrně dobře vědět, o jakých cestách mluvíme. Také nezapomeňme dodat, že je vhodná spíše na investice krátkodobé. To hlavně proto, že z jednotlivých výnosů bude možné financovat mimořádné splátky půjčky a tak si snížit celkovou jistinu. V praxi tedy bude půjčka splacena podstatně dříve, a přitom mohou být peníze stále uloženy v investičních produktech, které budou přinášet tolik potřebný zisk. A to buď v pravidelných termínech, nebo ve chvíli, kdy končí investiční horizont, či ve chvíli, kdy dojde k prodeji ze strany investora. Zde opět mluvíme spíše o konkrétním postupu a strategii každého.

Kdo ji může získat?

Jde o půjčku, a tak v první řadě platí jasná a klasická pravidla. Je třeba myslet na dobrou bonitu, je třeba myslet na čistou finanční minulost, i dobrý příjem v dostatečné výši. Jelikož se jedná o půjčku, která je účelová a použitelná k jedinému účelu, je třeba myslet ještě na jednu velmi důležitou věc. A tou je doložení investičních zkušeností. Samotná banka, tedy poskytovatel pochopitelně chce, aby se peníze vrátily. Je proto i jejím cílem, aby půjčka pomohla ke zhodnocení kapitálu, tedy k výdělku. I proto může požádat o doložení investorských zkušeností, včetně možnosti náhledu celého investičního portfolia. Podle toho posoudí, zda jsou peníze poskytnuty někomu, kdo je skutečně dokáže zhodnotit a tak i vrátit, nebo je chcete jenom někdo, kdo o pojmu půjčka na investování slyšel a chce vše jenom vyzkoušet.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *